На загальнодержавному рівні фіксують поступове відновлення ринку праці. Росте кількість вакансій, зростає рівень заробітних плат. Бізнес та українці пристосовуються до нових реалій. Що відбувається з ринком праці у Сумах на другому році війни – далі у матеріалі.
На загальнодержавному рівні фіксують поступове відновлення ринку праці. Росте кількість вакансій, зростає рівень заробітних плат. Бізнес та українці пристосовуються до нових реалій. Що відбувається з ринком праці у Сумах на другому році війни – далі у матеріалі.
Чи стало більше вакансій?
Офіційна статистика – невтішна. За інформацією Сумської філії Сумського обласного центру зайнятості, у порівнянні з аналогічним періодом минулого року (з 01.01. по 01.06.) кількість вакансій у Сумській громаді зменшилась на 25% (станом на 01.06.2023 – 4891 пропозиція роботи).
Актуальна база вакансій станом на 9 червня налічувала 611 одиниць: для робітників – 296, службовців – 249, для осіб, які не мають професії або займали місця, що не потребує спеціальної підготовки, – 66.
Якщо сьогодні, 22 червня, зайти на популярні сервіси з пошуку роботи в Інтернеті, то кількість вакансій на ресурсі Work.ua – 630, менше на сайті Rabota.ua – 599.
Цікаво, що статистика кількості вакансій у Сумах за останні півроку (нових за тиждень), яку веде сайт Work.ua, має позитивну динаміку:
Щодо кількості шукачів роботи, то на ресурсі Work.ua, на сьогодні, опубліковані 49 249 резюме кандидатів, 5 520 резюме – на сайті Rabota.ua.
У Сумській філії Сумського обласного центру зайнятості усього з початку поточного року чисельність зареєстрованих безробітних, які користувались послугами складає 5630 осіб.
Чисельність зареєстрованих безробітних, які станом на 16 червня перебували на обліку в Сумській філії Сумського обласного центру зайнятості, становила 1973 особи (1109 сумчан), з яких 782 особи (530 сумчан) отримували допомогу з безробіття.
З початку 2023 року за сприянням служби зайнятості працевлаштували 1381 особу, з них зареєстрованих безробітних – 1062.
Під замовлення роботодавців організували професійне навчання для 105 безробітних.
До виконання суспільно корисних робіт залучили 242 особи з-поміж зареєстрованих безробітних. На виконання громадських робіт направили 30 осіб.
Як повідомили у Сумській філії Сумського обласного центру зайнятості, на одну вакансію претендують чотири особи.
Яких спеціалістів шукають?
У переліку найпопулярніших вакансій Сумській філії Сумського обласного центру зайнятості: швачки, кухарі, водії, трактористи, електрогазозварники, бухгалтери, спеціалісти державної служби; посади, що не потребують спеціальної підготовки (підсобні робітники, вантажники, двірники тощо).
На сайті Work.ua топ затребуваних спеціалістів виглядає так:
На ресурсі Rabota.ua серед розділів з найбільшою кількістю вакансій:
Варто зазначити, що сфера торгівлі найбільш характеризується плинністю кадрів. Продавці, менеджери, касири часто звертаються у пошуках нового робочого місця, зазначають у Сумській філії Сумського обласного центру зайнятості.
Кому обіцяють найвищі зарплати?
За даними сайту Work.ua, середня зарплата у Сумах — 12 500 грн. Це медіана заробітних плат за даними з 1366 вакансій, розміщених на Work.ua у Сумах за останні 3 місяці:
У переліку найбільш оплачуваних посад:
За інформацією Сумської філії Сумського обласного центру зайнятості, для некваліфікованих працівників пропонують заробітну плату 6 700 грн. Середня пропозиція оплати праці для фахівців – від 10 000 до 15 000 грн на місяць.
Чи вплинули на ринок праці у Сумській громаді переселенці? Що пропонують переселенцям?
На початок червня в Єдиній інформаційній базі даних внутрішньо переміщених осіб в області обліковується близько 84 тис. осіб. Дві третини зареєстрованих з початку війни ВПО на Сумщині – жителі Сумщини. Також варто врахувати, що більша частина переселенців – це діти, особи з інвалідністю та пенсіонери.
Серед зареєстрованих безробітних з початку року 296 осіб мали статус ВПО, працевлаштовано – 37 осіб, повідомили у Сумській філії Сумського обласного центру зайнятості. На 01.06.2023 120 внутрішньо переміщених осіб мають статус безробітного.
Внутрішньо переміщені особи, а також особи, які під час воєнного стану перебувають на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, мають задеклароване/зареєстроване місце проживання або останнє місце роботи (останній вид зайнятості) на зазначених територіях, які не мали можливості припинити трудовий договір відповідно до пункту 1 частини першої статті 36, статей 38, 39 Кодексу законів про працю України, для реєстрації як безробітного подають до центру зайнятості заяву про припинення трудового договору. Внутрішньо переміщені особи дану заяву подають до центру зайнятості за місцем проживання.
Роботодавцям, які працевлаштовують громадян з-поміж ВПО пропонується 2 види компенсації:
https://www.dcz.gov.ua/storinka/kompensaciya-robotodavcyam-za-vpo та https://www.dcz.gov.ua/storinka/kompensaciya-za-vpo .
Внутрішньо переміщені особи, які не є зареєстрованими безробітними за умови відсутності підходящої роботи можуть отримати ваучер від служби зайнятості: https://www.dcz.gov.ua/publikaciya/informaciya-dlya-vnutrishno-peremishchenyh-osib
Де і як шукати роботу?
Фахівці Сумської філії Сумського обласного центру зайнятості для пошуку роботи рекомендують використовувати усі ресурси: Єдиний портал вакансій служби зайнятості (містить вакансії, зареєстровані у службі зайнятості та вакансії з популярних сайтів з пошуку роботи), особисті контакти (друзі, родичі, знайомі), соціальні мережі, інернет-видання, моніторинг сайтів потенційних роботодавців. Активна позиція у пошуку роботи (розсилка резюме, відгуки на вакансії, співбесіди з роботодавцями) – запорука успішного результату.
Серед програм центру зайнятості, на які варто звернути увагу шукачам роботи:
Для громадян, які зацікавлені у започаткуванні або розвитку власної справи діє програма єРобота. Можна отримати мікрогрант за умови створення робочих місць: https://www.dcz.gov.ua/storinka/mikrogrant-vlasna-sprava.
Діє програма «Грант для ветеранів» - гранти на створення або розвиток власного бізнесу учасникам бойових дій, особам з інвалідністю внаслідок війни та членам їх сімей: https://www.dcz.gov.ua/storinka/granty-na-stvorennya-abo-rozvytok-vlasnogo-biznesu-uchasnykam-boyovyh-diy-osobam-z
Для підвищення конкурентоспроможності на ринку праці є можливість визначеним категоріям громадян отримати ваучер – документ, що дає право безоплатно пройти навчання за новою професією або спеціальністю із затвердженого переліку: https://www.dcz.gov.ua/storinka/vauchery
Для громадян з-поміж малозабезпечених сімей діє програма фінансової допомоги на здобуття економічної самостійності шляхом започаткування власної справи: https://www.dcz.gov.ua/storinka/dopomoga-malozabezpechenym-simyam
Найактуальніша інформація – на офіційному сайті Державного центру зайнятості, також за потреби додаткові консультації можна отримати безпосередньо в установі за адресою м. Суми вул. Степана Бандери, 45.
Матеріал підготувала Анна Майстренко, MistoSumy.com