Міжнародний день бармена – таке незвичне свято відзначається у світі 6 лютого. Бармен – це справжній артист, який майстерно змішує не лише інгредієнти у келиху, але й атмосферу в навколишньому просторі. Завдяки їхній умілості та професіональності у спілкуванні, для багатьох бармен – це психолог, який і поговорить, і вислухає, і наллє. А бар стає не тільки місцем для відпочинку, а й для неповторних емоцій.
Журналісти MISTOSUMY.com вирішили поговорити з місцевим сумським барменом Олексієм Замотайло та дізнатися більше про його професію, особливості та отримати рецепт його фірмового напою.
Перша поява бармена у світі
Для початку, давайте трохи заглибимося в історію виникнення. Сама професія бармена з’явилася у другій половині XIX століття, в Америці. Спочатку мала назву bartender, з англійської на українську там є кілька перекладів. Один з них – це безпосередньо бармен, а інший – «буфетчик». Ми ж говоримо якраз про другий варіант. Дуже цікавий факт, що без належної поваги у ті часи було не прийнято пити чарку або келих елю. Тому, з цього робимо висновок, що стати барменом міг тільки той, кого поважали в окрузі.
Така людина знала кожну родину, останні новини та усе міг вирішити. У ті часи через це усі хотіли мати серед знайомих: суддю, лікаря та бармена. Чи змінилося це у наші часи, як ви вважаєте? Бармени з посмішкою зустрічають вас з готовністю здивувати найсмачнішими коктейлями, послухати наші теревені та дати пораду. Можливо саме через це їх почали називати психологами?
Раніше було достатньо знати напої, протирати бокали та слухати гостів, а зараз – цього замало.
4 обов’язкових речей, які повинен знати сучасний bartender:
- Знання міксології – техніки приготування коктейлів. Досвідчений бармен без зайвих роздумів знає, які інгредієнти взяти для Б-52, Белліні чи Маргарити, наприклад. І, звичайно, застосовує правильні способи змішування (Long shake, Fine Strain, Stir тощо). Крім того, коктейль – це гарна подача та гарний настрій гостя;
- Слідкування за порядком на барі – стосується не тільки чистоти. Бармен відстежує терміни придатності та наявність інгредієнтів для напоїв, оперативно замовляє необхідне та веде облік витрат;
- Річ у тім, що бармен не може стояти й дивитися, наприклад, в одну точку. Це важка морально робота, бо це постійний потік клієнтів, яким потрібно створити свою атмосферу вайбу та комфорту. І попри це все, ти повинен дивитися не тільки умовно в шейкер, а одразу на усе: гості, бар, напої, зал, – ділиться з нами пан Олексій.
- Комунікабельність. У бар приходять не лише випити, а й поговорити та навіть помовчати. Бармен повинен знати підхід до кожного гостя, навіть складного та конфліктного;
- Взагалі, мені з цим пощастило, батько мій був барменом, тому це як династія вже. І розповідав, як розуміти людину лише по одному погляду на неї. Це дійсно важко, але у роботі допомагає на усі 120%, – ділиться з нами пан Олексій.
- Творчість. Крутий bartender вміє перетворювати звичайне та нудне приготування коктейлів на справжнє шоу. Він не просто змішує напої, а робить це у ритмі настрою гостя.
Професія бармена через досвід
Батько Олексія також був барменом, але як розповідає нам сам Олексій, їх професії дуже відрізняються.
- У роботі батька відбувалася постійна вакханалія якась, а у моєму випадку – це більше про культуру пиття алкоголю, – розповідає Олексій Замотайло.
Досвід за плечима – 4 роки, рік з яких працює і досі в одному місці, яке розкрило його внутрішнє «я». Ми також запитали, чи не вигадував він собі псевдонім для гостей.
- Особисто я представляюся завжди справжнім ім’ям, але є у нас такий хлопець, який має подвійне ім’я, через що вигадав собі псевдонім. І так Сашко став Олегом, - розповідає з посмішкою на вустах Олексій Замотайло.
Головні якості бармена
Пан Олексій упевнений у тому, що найголовніше – це привітність та здатність розташувати гостів до себе, створення потрібної атмосфери. Окрім цього, пильність, відповідальність та толерантність.
- До якостей хотів би ще віднести безпосередньо швидкість, бо гість довго чекати не любить. Він любить так: прийшов, не встиг замовити, а ми вже зробили. Тому за один раз я можу готувати близько трьох коктейлів, звичайно, залежно від їх типу, - розповідає пан Олексій.
У фільмах через розмову з барменом ми з вами звикли бачити як розкривається характер головного героя. Як приклад, можемо згадати фільм «Пасажири», де бармен – це робот з інтелектом, що давав поради головному герою, який розповідав йому про свої проблеми. А робот, своєю чергою, наливав йому алкоголь та давав мудрі поради. Можна сказати, що bartender – це наче такий собі психолог. Проте Олексій Замотайло не дуже згодний з цим міфом.
- Не можна сказати, що бармени – це психологи, не у наш час. Ми не зможемо допомогти людині. Навіть вислухати інколи можливості не має. Якщо говорити про розмову, то тут так. Я як роблю? Коли до мене приходить людина й починає розповідати щось – я не просто слухаю, а спілкуюся, можливо раджу щось, – розповідає Олексій Замотайло.
Також пан Олексій зауважує, що слід ще дивитися на те, у якому стані людина, бо може вона вже на підпитку. Тому герой нашого матеріалу такої думки: професіональний бармен повинен бути гарним продавцем, співрозмовником, але не психологом. Це не його ніша.
Війна та криза бізнесу
2022 рік став важким для кожного, особливо, для сумських бізнесів. Як розповідає Олексій Замотайло, заклад, де він працює, починав відкриватися до війни, але остаточно вдалося відкрити після її початку.
- Було таке, що за увесь день приходило 2-3 людини й все, – розповідає Олексій.
Відвідуваності не було пару місяців, а тільки ближче до літа почали потроху приходити люди. Напевно, як більш-менш оговтались. У порівнянні, 2022 та 2023 роки – попит збільшився, почало приходити все більше людей.
- Що цікаво, так це те, що мало людей говорять про війну у межах закладу, можливо, хочуть хоча б тут втекти від реальності, – ділиться Олексій.
Про коктейлі
Олексій Замотайло розповідає, що взагалі є 78 класичних коктейлів, затверджених Міжнародною асоціацією барменів. Знання їх техкарти – це та база, яку повинні знати усі, хто хоче познайомитися з професією bartender. У кожному барі є класичні коктейлі та їх індивідуальна фірмова карта.
- Взагалі думав розповісти вам, які коктейлі найчастіше замовляють наші сумчани, але сиджу і розумію, що обрати якихось 2-3 – нереально. Навіть за гендером не розподілити, бо може прийти чоловік і замовити Дайкірі, а дівчина Мастику, - ділиться з нами Олексій Замотайло.
Фірмові рецепти
Нижче ми покажемо вам нові фірмові напої, у створенні яких Олексій безпосередньо брав участь. Зауважимо, що напої подаються у такому ж вигляді, як і на картинці ви побачите.
Коктейлі, які можна зробити вдома
Якщо хочеться заморочитися й щоб по гаманцю не дуже вдарило, пан Олексій пропонує зробити Milk Punch (Мілк Панч). Це скоріше не коктейль, а класифікація, який можна зробити з чого завгодно.
Фото взяте з ресурсу southernliving.com
- Як основу міцного алкоголю раджу брати ром, молоко 3,2%, кислинка (яку можна взяти з лимонного фрешу), солодкість (розчинений мед чи ягоди), спеції чи ананасовий сік. Усі ці інгредієнти змішуються, настоюється 6 годин та фільтруються через пакети, - розповідає Олексій Замотайло.
Після настоювання молоко перетворюється у сир, це фільтрується і подається. На смак буде незвичним і найбільше підходить для якогось домашнього свята. Звучить досить складно, як для досвіду приготування коктейлів вдома, але з іншого боку, чому й ні?
- Якщо говорити про простіші варіації коктейлів, то це складно назвати саме коктейлем, коли ти просто змішуєш алкоголь з соком, наприклад. Ще дома можна зробити Криваву Мері, але там потрібна Сангріта, яку також потрібно готувати. Тобто деталей та тонкощів дуже багато, - ділиться з нами Олексій.
- Наостанок також, хотілося б від себе додати, щоб люди відповідальніше ставилися до власного здоров’я та розуміли ЩО вони п’ють та навіщо. Тобто, якщо почав пити алкоголь, то не змішуй його між собою. Наприклад, текілу й віскі чи джин і віскі – краще не змішуйте між собою, це різні продукти, які можуть дати не дуже приємну реакцію організму. А от віскі з пивом можна, – радить Олексій Замотайло, бармен міста Суми.
А які напої любите пити ви? Поділіться з нами вашими фірмовими рецептами у коментарях під дописом на Facebook.