Після введення системи Е-рецепта багато ліків стали недоступними сум’янам. Сам по собі, електронний рецепт являє собою цифровий медичний документ, який генерується в електронній системі охорони здоров’я на основі занесених медичних записів про стан здоров'я пацієнта. А запровадження такої програми, своєю чергою, сприяє більш відповідальному використанню рецептурних ліків: зменшенню випадків самолікування та нерозумного застосовування. Та чи дотримуються сумські аптеки закону продажу ліків без Е-рецепта? Читайте далі у матеріалі.
Після введення системи Е-рецепта багато ліків стали недоступними сум’янам у яких немає рецепта від лікаря. Сам по собі, електронний рецепт являє собою цифровий медичний документ, який генерується в електронній системі охорони здоров’я на основі занесених медичних записів про стан здоров'я пацієнта. А запровадження такої програми, своєю чергою, сприяє більш відповідальному використанню рецептурних ліків: зменшенню випадків самолікування та нерозумного застосовування. Та чи дотримуються сумські аптеки правила продажу ліків без Е-рецепта? Читайте далі у матеріалі.
Журналісти MISTOSUMY.com провели невеличке дослідження для з’ясування, чи продають сумські аптеки ліки без рецепта. Ми відвідали такі аптеки:
- «Копійка» – вулиця Герасима Кондратьєва, 122;
- «АНЦ» – вулиця Харківська, 12;
- «Подорожник» – вулиця Троїцька, 28а;
- «Аптека №4» – проспект Тараса Шевченка, 7
- Аптека «9-1-1» – вулиця Іллінська, 2;
- «Оптових цін» – вулиця Харківська, 5/1;
- «Бажаємо здоров’я» – проспект Тараса Шевченка, 17;
- «Берегиня» – вулиця Металургів, 30-2;
- «Партнер» – вулиця Сумської артбригади, 13.
Та під виглядом звичайних покупців запитали у продавців, чи продають вони ліки без рецепта. Деякі аптеки ми запитали: «Чи продаєте Ви ліки без рецепта?», а в інших вирішили придбати препарати, які не повинні продавати без Е-рецепта.
У «Копійці» на Герасима Кондратьєва, 122 нам відповіли: «Усе залежить від серйозності препарату, якщо це якесь знеболювальне – так, якщо щось сильніше – ні».
У «АНЦ» на Харківській, 12 без обдумування відповіли: «Ні, тільки за рецептом».
В аптеці «Оптових цін» по Харківській, 5/1 одразу запитали, що саме нам потрібно. Попередньо вивчивши критерії продаж за Е-рецептом, наш журналіст назвав препарат для зниження тиску – «Каптоприл». На що фармацевт не вагаючись, просто пішов по нього.
«Подорожник» по Троїцькій, 28а сказав, що без проблем продає ліки без рецептів, бо «усяке може бути».
В «Аптеці №4» на питання взагалі не відповіли, лише скоса подивилися й запитали, який препарат потрібен.
Аптека «9-1-1» у будівлі Укртелекому за адресою Іллінська, 2, не сильно відрізняється від попередніх. На питання відповіли: «Якщо тип препарату та його кількість, яку купляє людина, не може загрожувати життю – ми продамо без рецепта. А от якщо розуміємо, що щось не так – то ні».
Аптека «Бажаємо здоров’я» по проспекту Тараса Шевченка, 17 відповіла, що згідно із законом, вони вимушені деякі ліки продавати виключно за рецептом. Під «деякими» ліками фармацевти мають на увазі, що є препарати, які не потребують рецепту. Наприклад, «Анальгін» на 100 шт або в ампулі – тільки за рецептом, а от до 10 (пластинка) – без.
В аптеці «Берегиня» по вулиці Металургів, 30-2 наш журналіст зміг придбати серцево-судинний препарат та знеболювальне без рецепта. А на уточнювальне питання, чи вони усі ліки продають без рецепта, нам відповіли, що все залежить від типу препарату та його кількості.
В аптеці «Партнер» по вулиці Сумської артбригади, 13 нам з посмішкою відповіли, що усі препарати тільки за рецептом, не залежно від типу чи кількості.
***
Провівши таке дослідження можемо з впевненістю сказати, що в аптеках міста можна придбати більшу частину ліків БЕЗ рецепта. Звичайно, слід враховувати їх кількість та призначення. Проте знеболювальне та противірусне придбати – не проблема. Чи стикалися ви з ситуацією в аптеці, коли вам не продали ліки без рецепта або ж навпаки? Поділіться з нами вашою історією у коментарях у Facebook та візьміть участь в опитуванні у Telegram.