24 лютого стало для українців днем, коли життя поділилося на ДО та ПІСЛЯ. Як говорять психологи, війна вплинула на кожного по-своєму: на когось більше, на когось менше. І найголовніше – це вміти справлятися зі стресом, нервами та самонавіюванням. 24 лютого об 11:00 у конгрес-центрі СумДу було проведено безоплатний практико-орієнтовний тренінг з надання першої психологічної допомоги (надалі – ППД) від практичної психологині Вікторії Ратєєвої.
24 лютого стало для українців днем, коли життя поділилося на ДО та ПІСЛЯ. Як говорять психологи, війна вплинула на кожного по-своєму: на когось більше, на когось менше. І найголовніше – це вміти справлятися зі стресом, нервами та самонавіюванням. 24 лютого об 11:00 у конгрес-центрі СумДу було проведено безоплатний практико-орієнтовний тренінг з надання першої психологічної допомоги (надалі – ППД) від практичної психологині Вікторії Ратєєвої.
Мета проведення тренінгу – це навчити сум’ян допомагати як собі, так й іншим.
- Знаючи базові методи першої психологічної допомоги надалі ви зможете допомогти у стресовій ситуації як собі, так і іншим. Окрім того, зменшити ризик виникнення стресу та погіршення стану психологічного здоров’я, - запевняє нас Вікторія.
Центральна концепція тренінгу – катарсис, тобто «очищення». Поданий термін використовує у своїй книзі «Про поезію» Арістотель. Концепція заснована на тому, що трагічна театральна вистава або трагічний фільм викликає у глядача важкі почуття і тим самим очищає його душу. Арістотель вважав, що трагедія очищає нас.
Якщо поглиблюватися саме у визначення терміну – це раптовий емоційний кульмінаційний момент або зрив, який складається з переважного почуття, будь-то почуття смутку, співпереживання, радості або інше, за яким слідує почуття оновлення та нового життя.
Фото Наталії Біловол, журналістки MISTOSUMY.com
Що таке ППД?
Перша психологічна допомога - це надання підтримки та допомоги особам, які пережили стресові події, травматичні ситуації або емоційні труднощі. Основною метою першої психологічної допомоги є зменшення впливу стресу на психічне та емоційне становище людини та сприяння її відновленню.
Основні принципи першої психологічної допомоги включають:
- Підтримка та співчуття: Ненав’язлива підтримка людини, яка пережила стресову ситуацію, шляхом вислуховування, вираження співчуття та підтримки її емоційних потреб;
- Допомога людям у задоволені основних потреб: Їжа, вода.
- Надання інформації: Надання корисної та перевіреної інформації про те, як краще впоратися зі стресом та емоційними реакціями, а також про наявні ресурси та послуги підтримки;
- Сприяння активному слуханню: Активне слухання та висловлювання співчуття можуть допомогти людині відчути, що її емоції та досвід важливі;
- Стимулювання самодопомоги: Заохочення людини використовувати свої власні ресурси та стратегії для подолання стресу та відновлення емоційного добробуту;
- Звернення за професійною допомогою: Якщо потрібно, надання інформації про можливість звернутися за професійною психологічною або психіатричною допомогою.
- Іншими словами, ППД – це набір навичок і знань, які можна використовувати для допомоги людям, які потрапили в біду. Це один зі способів допомогти людям відчути спокій та усвідомити свою здатність впоратися зі складною власною чи ні ситуацією, - розповідає Вікторія.
Навички ППД
- Уміння належним чином оцінити ситуацію;
- Знання про типові моделі реакцій на кризові ситуації;
- Уміння знайти індивідуальний підхід до людини у стресовій ситуації й уміння заспокоїти її за потреби;
- Уміння надати емоційну підтримку та практичну допомогу.
- Також хотілося б додати, що ППД – це не професійне консультування чи терапія, тобто першу психологічну допомогу можуть надавати не лише спеціалісти. Ми не заохочуємо постраждалого розповідати усі подробиці події чи аналізувати її, не тиснемо, щоб він розповів. Усе це може травмувати ще більше, - додає психологиня.
Фото Наталії Біловол, журналістки MISTOSUMY.com
ППД: хто потребує та для чого потрібно
Перша психологічна допомога потрібна тим, хто нещодавно пережив кризову подію і тепер перебуває у (серйозному) стресі. І це можуть бути не лише дорослі, а й діти, які, наприклад, у ранньому віці лишилися батьків.
- Але пам’ятайте, не кожен, хто пережив кризову подію потребує у допомозі. Не нав’язуйте її тим, хто не потребує, натомість будьте відкритими для тих, кому вона дійсно потрібна, - застерігає пані Вікторія.
Люди досягають кращих результатів у довгостроковій перспективі, якщо вони:
- відчувають себе у безпеці, мають зв’язок з іншими, почуваються спокійно і мають надії на майбутнє;
- мають доступ до соціальної, фізичної та емоційної підтримки;
- відновили відчуття контролю, маючи можливість допомогти самим собі.
Кому потрібна серйозніша підтримка, а не ППД?
- Люди з серйозними травмами, небезпечними для життя;
- Люди, які настільки засмучені, що не можуть попіклуватися ні про себе, ні про своїх дітей;
- Люди, які можуть нашкодити собі;
- Люди, які можуть завдати шкоди іншим чи поставити під загрозу їхнє життя.
Коли потрібно надавати ППД?
- Коли хтось переживає сильний стрес;
- Під час, відразу після кризової ситуації, через невеликий проміжок часу або через достатньо довгий термін;
- У надзвичайних та не надзвичайних ситуаціях;
- У рамках особистих чи більш масштабних криз.
- Якщо говорити про місце надання ППД, то це повинно бути місце з достатнім рівнем безпеки, а в ідеалі у відособленому місці, щоб захистити конфіденційність і гідність постраждалого, - розповідає Вікторія.
Як можна надавати ППД?
- Особисто;
- Через телефон;
- По відеозв'язку;
- SMS/whatsapp/повідомлення.
Не нашкодьте
Будьте впевнені, що ваші дії чи слова не травмують людину ще більше. Зберігайте умовну безпечність постраждалого, щоб зменшити ризик у результаті ваших дій. Переконайтеся в міру своїх можливостей, щоб люди, яким ви допомагаєте, були в безпеці та захищайте їх від фізичної чи психологічної шкоди.
Ставтеся до людей з повагою, не нехтуйте їхніми почуттями та зонами комфорту. Враховуйте їх культури та соціальні норми. У негативному випадку, ви можете зробити тільки гірше.
- Допомагайте людям заявити про свої права та отримати належну допомогу від вас. Переконайтеся, що до них не застосована дискримінація та дійте тільки у її інтересах, - радить Вікторія.
Принципи ППД
- Підготуйтеся;
- Оберіть спосіб взаємодії з людиною, який є безпечним і для вас і для неї. Підготуйте необхідне забезпечення, якщо говоримо про онлайн, то це визначення точного часу, перевірка інтернет-зв’язка або ж здійснення заходів щодо дотримання конфіденційності, якщо офлайн. Дізнайтеся про місцеву систему надання рекомендацій та будьте готові поділитися відповідними контактами. Дізнайтеся більше про наявність груп з особливими потребами (наприклад, діти, літні люди, люди з уже наявними захворюваннями). Майте на по готові матеріали щодо психологічної допомоги (наприклад, про матеріали щодо стратегій подолання стресу, покращення сну тощо), - радить пані Вікторія.
- Спостерігайте;
- Звертайте увагу на інформацію про те, що сталося та відбувається зараз, хто саме потребує допомоги, які загрози безпеки є або фізичні ушкодження. Які практичні або основні потреби потребують негайного задоволення. Спостерігайте за реакцією, - говорить психологиня.
- Слухайте;
- Взаємодійте.
Поширені та важкі реакції
- Важливою частиною СПОСТЕРЕЖЕННЯ є можливість визначити поширені й важкі реакції та дії, якщо важкі реакції потребують негайного направлення до спеціаліста для додаткової допомоги, - розповідає Вікторія.
Приклад реакції:
- Людина не може спати тиждень або більше, розгублена і дезорієнтована, не в змозі нормально функціонувати та попіклуватися про себе чи свою сім’ю (наприклад, не їсть і не підтримує чистоту), втратила контроль над своєю поведінкою і її дії є непередбачуваними або деструктивними, або ж людина загрожує заподіяти шкоду собі чи іншим.
Вікторія Ратєєва закликає нас спробувати на собі цікаву вправу, яка допоможе більше зрозуміти явище ППД. Згадайте той момент, коли ви були у стресовому стані, і хтось допоміг вам. Що було корисним у діях чи поведінці людини, яка надавала таку допомогу? А що ні?
Принцип ППД - слухайте
Другий принцип першої психологічної допомоги - це активне слухання і відкрите сприйняття емоцій і досвіду особи, яка пережила стресову ситуацію. Слухання без засудження та прийняття її почуттів і думок є ключовим елементом надання підтримки.
- Представтеся та будьте уважними до кожного слова чи дії, до емоцій та реакцій. Сконцентруйтеся на людині, якій потрібна ваша допомога. Будьте емпатичними, заспокоюйте постраждалого, запитуйте про потреби чи проблеми, покажіть, що ви зацікавлені його внутрішнім станом, - радить психологиня.
Ключові аспекти цього принципу включають уважне прослуховування до того, що говорить людина, використання невербальних сигналів (таких як міміка та жести), а також активне підтримування і співчуття до її почуттів. Запитайте, як саме вона себе почуває, якщо це зручно для неї, і надайте їй час для вираження своїх емоцій.
Це називається підтримувальною комунікацією.
Підтримувальна комунікація
Засоби підтримувальної комунікації:
- Активне слухання;
- Обмін інформацією;
- Підтримка обґрунтованих рішень.
Підтримувальна комунікація важлива для надання психологічної підтримки та забезпечення позитивних взаємин між людьми.
Ось деякі необхідні дії під час підтримувальної комунікації:
- Надайте емоційну та практичну підтримку;
- Вислухайте та заспокойте людей у стресовій ситуації;
- Навчіть постраждалого, як допомогти самому собі;
- Надайте інформацію, необхідну бенефіціару;
- Допоможіть людям отримати доступ до задоволення основних потреб;
- За потреби зверніться за більш спеціалізованою допомогою;
- Допоможіть людям у прийнятті рішень і розв'язанні проблем;
- Допомагайте людям, проте не робіть все за них.
- Щоб при підтримувальної комунікації не нашкодити – не порушуйте правила конфіденційності. Не заглиблюйтеся у подробиці. Ви не психотерапевт, пам’ятайте, тому виявляйте повагу та не ставте діагнозів, не вирішуйте за неї. Ніколи не обіцяйте чогось, що не зможете виконати, - радить Вікторія Ратєєва.
Фото Наталії Біловол, журналістки MISTOSUMY.com
Методики відновлення спокою під час стресу – Необхідні дії
Методики відновлення спокою під час стресу є важливими для збереження психічного та фізичного здоров'я.
Ось деякі необхідні дії, які можуть допомогти в таких ситуаціях:
- Намагайтеся зберігати спокій;
- Говоріть спокійно і м’яко;
- Приймайте емоції та осмисліть їх;
- Запевніть людину, що ви її слухаєте (слухайте уважно);
- Зверніть увагу на фізичні симптоми постраждалого та оцініть, чи потрібна медична допомога (це важливо);
- Нагадайте людині, що ви завжди можете вислухати та допомогти їй;
- Заохочуйте людину спробувати заспокоїтись та скерувати свою увагу на дихання;
- Запропонуйте людині заземлитися (відчути зв’язок із землею або бути в моменті тут і зараз, сидячи на стільці).
Дихальні вправи
Квадратне дихання - це специфічний метод дихальних вправ, який охоплює чотири етапи: вдихання, утримання подиху, видихання та утримання легенів без повітря. У цьому методі кожен етап виконується протягом однакового часу, утворюючи «квадрат» у часі, що відображається в однаковій тривалості кожного етапу. Наприклад, якщо ви вдихаєте протягом 4 секунд, то також тримаєте подих протягом 4 секунд, потім видихаєте протягом 4 секунд і тримаєте легені без повітря також протягом 4 секунд.
- Квадратне дихання використовується для зняття стресу, заспокоєння нервової системи та зниження рівня тривоги. Він корисний при практиці медитації, релаксації або будь-коли, коли вам потрібно зосередитися, - розповідає Вікторія.
Принцип ППД – взаємодійте
Взаємодія належить до допомоги людям у стресовому стані. Це й доступ до інформації, і зв’язок із близькими та соціальна підтримка, розв'язання практичних проблем та доступ до послуг іншої допомоги.
З ким необхідно забезпечити взаємодію?
Люди з важкими реакціями, які:
- Не можуть спати тиждень або більше, розгублені й дезорієнтовані;
- Нездатні нормально функціонувати та попіклуватися про себе чи свою сім’ю (наприклад, не їдять і не підтримують чистоту);
- Втратили контроль над своєю поведінкою, і тому вона може бути деструктивною або приносити шкоду;
- Загрожують заподіяти шкоду собі чи іншим;
- Починають вживати наркотичні речовини або алкоголь у надмірній кількості або нетипово для себе;
- Мають хронічні захворювання, які потребують спеціалізованої допомоги;
- Мають симптоми психічних розладів.
ППД та самодопомога
Самодопомога ≠ егоїзм
- Пам’ятайте, що ви не зможете допомогти іншим, якщо самі не у повному порядку. Якщо вам самим потрібна допомога. Спочатку потурбуйтеся про себе, а потім про когось іншого, - радить Вікторія.
Приклади самодопомоги:
- Зосередьтеся на простих і рутинних завданнях;
- Товариська підтримка – поговоріть із друзями чи колегами про те, що ви відчуваєте;
- Спробуйте обрати нові стратегії спілкування;
- Займайтеся фізичними вправами;
- Відпочивайте і добре висипайтеся;
- Споживайте здорову їжу та напої;
- Уникайте вживання алкоголю;
- Та наркотичних речовин;
- Робіть те, що вам подобається;
- Звертайтеся за допомогою, коли вона вам потрібна.
Товариська підтримка та система опіки
Один зі способів подбати про себе – це переконатися, що у вас є приятель на роботі або поза нею, на якого ви можете покластися і який дійсно буде турбуватися про вас, а також до якого ви можете звернутися за підтримкою за необхідності.
- Крім того, ви також можете організувати такі системи підтримки на своєму робочому місці або в робочій групі – і одним із цих методів є встановлення систем взаємодопомоги, - говорить наша героїня.