Понад 30 000 від держави – як у Сумах отримати ваучер на навчання

Отримати безкоштовно нову освіту та професію можна і зараз, і мова йде не лише про освітні курси від благодійників. Державні програми та державні ваучери на освіту для дорослих відкривають безліч можливостей, головне, знати як ними правильно скористатися.

Цьогоріч  держава пропонує понад 30 тисяч гривень практично кожному, хто перетнув риску у 45 років і хоче отримати нову професію. Сум’яни, яких ми спитали на вулицях нашого міста, нічого не чули про державні ваучери на навчання, хоча їх пропонують ще з 2013 року. Користуються цими грошима, переважно ті, кому підказали в центрі зайнятості або обізнані в темі. 

Нарешті українці зрозуміли: ринок праці змінюється постійно і ми маємо змінюватись, орієнтуючись на його потреби. Перша освіта давно вже не вирок, лише стартова можливість. Наступну професію та подальшу освіту потрібно вибирати, аналізуючи прогнози роботодавців. Змінюватись і рости вигідно саме зараз, поки держава пропонує грошові ваучери на освіту, а благодійники –  безліч безоплатних курсів, які підвищать вашу конкурентоспроможність на ринку праці.

“Я вже маю дві вищі освіти, але постійно підвищую  свій професійний рівень. Бажання опановувати нові професії з’явилося у мене саме в 45 років. Тому  у свої 50+ з задоволенням скористалась державним ваучером - вчусь на практичного психолога, це доповнить мої компетенції й сильні сторони, можливо стане одним з напрямків мого підприємництва”, –  говорить Ірина, приватна підприємиця.

Простими словами про ваучер на навчання

Порівняймо його з подарунковим сертифікатом, які використовують магазини, салони краси тощо. Кожному громадянину України, який досяг 45 років і має мінімальний страховий стаж в 15 років, держава пропонує ваучер. Ним можна розрахуватися за навчання в будь-якому закладі освіти України, що має відкритий набір на навчання за професією чи спеціальністю, включені в Наказ Міністерства економіки України від 11.04.2023 № 2040 «Про затвердження Переліку професій, спеціальностей, для навчання за якими може бути виданий ваучер». Саме таких спеціалістів потребує ринок праці зараз і в перспективі.

Вартість такого ваучера прив’язана до прожиткового мінімуму  і цього року складає вже 30 280 грн. Для порівняння, минулого року –  майже 27 тисяч грн. Якщо вибрана вами освіта коштує 50 тисяч, то заклад освіти зарахує суму сертифіката, а різницю ви заплатите з особистих фінансів. Якщо навчання за професією чи спеціальністю коштує, наприклад, 6-10 тисяч гривень,  невикористаний залишок  “згорає”, точніше залишається в бюджеті Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування на випадок безробіття.

Використати вартість ваучера на інші потреби чи передати іншій особі –  не можна.

Яка процедура отримання ваучера

Сум'яни можуть проконсультуватись з фахівцем Сумського обласного центру зайнятості за телефонами гарячої лінії 0800 600478 та 044 244 94 22. Або вивчити інформацію самостійно на сайті Державної служби зайнятості за посиланням. Інтерфейс і структура сайту сучасна і зрозуміла, усе структуровано за ймовірними запитаннями й відповідає логіці пошуку.

Порадимо сум’янам: розпочніть з самостійного вивчення інформації на сайті. Дізнайтесь чи відповідаєте ви усім вимогам державної програми і чи включена вибрана вами професія в перелік, вказаний вище.



За позитивної відповіді на перше питання, ви можете розпочинати самостійний пошук та обирати заклад освіти. Лише не забудьте наголосити в приймальній комісії, що плануєте розрахуватися ваучером.

Коли  вас вже зарахують на навчання, заклад освіти та Центр зайнятості обміняються даними та держава погасить ваш ваучер на освіту як використаний.

Будьте уважні, отримати ваучер можна лише один раз, тому аналізуйте свої потреби й ретельно плануйте можливості.

Сум’яни отримують нові професії за ваучери

Державна програма з видачі ваучерів для підтримання конкурентоспроможності  певних категорій громадян на ринку праці діє з 2013 року, підтвердила Світлана Отог, начальник відділу організаційно-інформаційної роботи Сумського обласного центру зайнятості.

Попит на них дійсно виріс в останні роки та особливо стрімко в останні місяці. Лише за три місяці поточного року Сумською  обласною службою зайнятості вже видано 410 ваучерів, загалом по Україні  – понад 6 тисяч українців скористалися такою можливістю.

“Я погоджусь з Вами, що Центри зайнятості ще сприймають як Біржі безробітних, але ми змінилися і дивимося на ситуацію безробіття під іншим кутом. Звісно, є матеріальна допомога людям, які втратили роботу, та далі наша мета - підтримати, вмотивувати, перенавчити, надихнути їх на розвиток бізнес-ідеї. Адже, зрештою, нове робоче місце — це початок нового в житті людини”, –  говорить Світлана Отог

 Яких професіоналів зараз потребує держава

Аналіз ринку праці робиться постійно, роз’яснює Світлана Отог. Зараз активно йде перепідготовка медичних працівників. Наприклад, водіїв екстреної допомоги на професію “екстрений медичний технік”. Таке замовлення надійшло від служби екстреної допомоги.

Лікарі використовують ваучер на отримання профільної спеціалізації. Також велика кількість заявок на робітничі спеціальності для обслуговування комунальних підприємств інфраструктури, наприклад операторів котелень, електромонтерів  тощо.

Шукати роботу самим чи з допомогою держави?

Сьогодні українці можуть скористатися комплексом послуг Державної служби зайнятості онлайн, витративши від 5 до 20 хвилин свого часу. Для зручності ми зібрали усі послуги в одну добірку.

Додаткову інформацію щодо  вакансій, курсів, тренінгів, майстер-класів,  які проводять онлайн соціальні партнери можна отримати через сторінки підтримки Telegram, Facebook 

Державі потрібні наймані чи самостійні?

Економіка багатьох розвинених країн тримається на малому та середньому бізнесі. Тому до Служби  зайнятості можна звертатися також за допомогою у створенні власного бізнесу за програмою «Власна справа», яка діє в рамках урядового проєкту єРобота.
 

Для популяризації та підтримки українських товаровиробників у березні цього року стартував ще один урядовий проєкт «Зроблено в Україні». На базі центрів зайнятості будуть створені офіси - майданчиками для спілкування представників держави та бізнесу, де підприємці зможуть обмінюватися ідеями створення та розвитку власної справи, отримати консультації фахівців.

Короткострокове навчання професії для безробітних

У Сумах також є державні Навчальні центри, вони  пропонують опанувати професією чи новими вміннями теж державним коштом в короткі терміни й намагаються встигати за попитом, постійно оновлюючи перелік професій та навчальних програм.

Про прикладні професії, які можна швидко опанувати, ми зовсім скоро розповімо у наступних матеріалах. Слідкуйте за оновленнями на сайті MISTOSUMY.com, щоб дізнаватися більше. 
 


Анна Крамар для MistoSumy
Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: