Анастасія – 22-річна перукарка, яка знайшла себе у мистецтві фотографії й працює вже 4 роки у Сумах. Вона знає, як підібрати кадр так, щоб ви не могли відірвати очей від зображення. Почавши з аматорської зйомки на 4-му iPhone, вона швидко розвинула свої таланти та вміння, перетворивши своє творче хобі у власну справу.
Анастасія – 22-річна перукарка, яка знайшла себе у мистецтві фотографії й працює вже 4 роки у Сумах. Вона знає, як підібрати кадр так, щоб ви не могли відірвати очей від зображення. Почавши з аматорської зйомки на 4-му iPhone, вона швидко розвинула свої таланти та вміння, перетворивши своє творче хобі у власну справу.
Продовжуючи цикл інтервʼю про цікаві професії, сьогодні, як ви вже встигли здогадатися, ми розповімо про фотографа. Досить часто можна почути упередження щодо цієї творчої роботи. На перший погляд, фотографи заробляють доволі непогано, мають вільний графік та займаються тим, що подобається. Проте залаштунки цієї професії не такі яскраві, яким їх малюють. Скільки можна насправді заробити, фотографуючи людей, як ловити вдалі кадри та де у Сумах топові локації – дізнавалися в Анастасії.
- Коли Ви вперше зацікавилися мистецтвом фотографії? Та як же захоплення перетворилося у професію?
- Усе почалося з 4 айфону, коли придбала його й почала фотографувати усе. Камера там звісно жахлива у порівнянні з сучасними, але на той момент мені її було достатньо. Зате потім, як пофотографуєш, обожнювала сидіти у фоторедакторі й годинами робити магію.
Згодом на повноліття моя мама з останніх грошей подарувала мені першу камеру, яку я тільки нещодавно змінила і придбала більш професійну. Тоді це все переросло у щось набагато більше: перші спроби зрозуміти налаштування камери, перші спроби фотографувати друзів та перші клієнти за 200 грн.
- А чим Ви частіше займаєтесь: замовленнями від простих людей, фотозйомками з моделями чи, можливо, робите якісь свої проєкти?
- Наразі я фотографую сімʼї, весілля, парні зйомки та індивідуальні. Це те, що надихає та не дратує(посміхається – ред.) Тільки нещодавно прийшла до цього моменту, коли спокійно можу відмовити клієнтам в інших жанрах зйомок.
Проєкти не роблю, це забирає дуже багато часу, а грошей приносить мало. Тому я працюю просто по сарафанному радіо. Це найкраща реклама в нашому місті!
- Буває таке, що з людиною дуже важко працювати, як Ви налагоджуєте контакт?
- Я не знаю як іншим, але мені дуже щастить з людьми на зйомці. Дуже рідко бувають не задоволені люди чи дратівливі. До мене приходять 99% клієнтів, які зацікавлені у неймовірному результаті. Але якщо і трапляються важкі люди, то я роблю все максимально, що від мене залежить. Але мінус цього всього — вичавлений, як лимон, фотограф. Кому воно треба? Нікому…
- А як же Ви знаходите натхнення для творчості?
- Натхнення у моїй професії — люди. Вони на 100% заряджають, а інколи навіть дають копняка. Якби не клієнти — я б давно опустила руки. Все починається з дрібниць. Хтось перед зйомкою може пригостити кавою. Хтось може додому підвезти після зйомок. Хтось на самій зйомці хвалить мене, каже, що повністю довіряє. А хтось після отриманого результату може написати великий і дуже милий відгук, від якого окриляє. Такі дрібниці й не дають опускати руки, бо все це дуже важливо для мене. Фотографія — це творчість, тут все змішується. Як щось художнє, так і технічні моменти. Ти не зробиш вдалий кадр, якщо не знаєш, що для цього потрібно.
«Фотографи – це щось про емоції та поєднання з клієнтом»
- А є якісь тренди в фотографії або для фотосесій?
- Тренди завжди є, але не всі вони актуальні. Я, наприклад, раніше дуже любила на всі фото накладати багато зерна. Зараз від цього мене трошки відвернуло, я стала прихильником більш «чистого» атмосферного кольору. У цій професії треба робити так, як бажає твоя душа, бо тільки так зможете досягти успіху. І ніякі тренди чи якісь правила у цьому не допоможуть.
- Які бували у Вас незручні ситуації з клієнтами?
- Якщо клієнт знову ж таки, зацікавлений у зйомці — проблем майже не буде. Бувало таке, що запізнювались — і тоді, ми просто знімали стільки, скільки залишалося часу до кінця зйомки. Бувало 30 хв, а було навіть таке, що я пропрацювала тільки 10 хвилин. Завжди треба йти один одному на компроміс і не забувати, що ти така ж людина і все може статися.
- А як відбувається комунікація із замовниками? Бувало таке, що до Вас записуються, але кажуть, що не знають у якому стилі хочуть фотосесію?
- Запис на зйомку дуже швидко і легко проходить. Спочатку клієнт дізнається прайс, та що його очікує. Якщо все підходить — клієнт розповідає, як він бачить зйомку та кидає передоплату. Якщо ж у клієнта немає ідей, або не знає, де саме фотографуватися — я завжди з цим допомагаю та консультую. На всі ці випадки у мене «помічник» в електронному варіанті (пінтерест, наприклад), де є ідеї з тим, що одягнути на зйомку та куди ми поїдемо її проводити. Я завжди за те, щоб максимально все розпитати у фотографа та не соромитись, бо тільки так ви зможете досконально підготуватися та налаштуватися до процесу. Якщо людина готова до зйомки на 100% — то й крутий результат не змусить себе чекати!
- Чи зможете виокремити плюси та мінуси роботи фотографом?
- У професії дуже багато як плюсів, так і мінусів. З основного плюса – це люди. Якщо клієнт вже довго з тобою, ти разом з ним проживаєш усі моменти його життя: весілля, вагітність, сімейні історії. Також через цю професію у мене з’явилося чи не мало друзів. До плюсів також можна віднести високу заробітну плату, яку зараз отримати дуже важко. Якщо не сезон — я заробляю приблизно 1000$, якщо ж сезон (новорічний, весна, літо та осінь), то це 1500-2000$ «чистими».
Однак, як і в кожній професії, тут також є свої мінуси і їх дещо більше. Дуже дорога техніка у ціну вартістю автівки. І вона важка, а це впливає на біль у спині та ногах. Інколи працюєш з самого ранку та до ночі без перерв, бо знімаєш цілий день весілля. Ти хоч і розумієш важливість події, але це все одно втомлює. Далі, не можеш скасовувати зйомку з будь-яких обставин, бо підставиш клієнта, але попри це, якщо клієнт все розуміє – то з повагою до тебе перенесе зйомку і все буде добре. І останній мінус це особистий стан фотографа, тобто щоб у тебе не сталося – ти ховаєш це у середину себе і йдеш працювати, а емоції відкладаєш на потім. Але таке усюди, у будь-якій професії, однак фотографи – це щось про емоції та поєднання з клієнтом, тому дуже важко у цьому плані.
- Робота фотографа: очікування та реальність.
- Насправді, я майже нічого не очікувала від цієї професії, бо я прекрасно розуміла, що потрібно дуже довго вкладатися у себе та у якість своєї роботи, щоб досягнути якогось «вау» результату.
«Надихайся, але не кради»
- Наразі Ви дуже активно ведете свій блог в Інстаграмі, коли вирішили це почати?
- Інстаграм сторінку я почала активно вести після того, як до мене почали приходити клієнти. Але я дуже не люблю, коли мене називають блогером, це образливо. Бо, у першу чергу, моя сторінка — це про життя фотографа, що за моїми роботами є жива людина, а також ще якісь захоплення, які можуть нас зблизити з клієнтом. Тому для мене, розвивати свою сторінку не тільки як фотограф, – дуже і дуже важливо!
- Хто зі світових та українських знаменитостей мистецтва фотографії Вам найбільше до вподоби?
- Раніше на своєму шляху багато хто з фотографів подобався, але зараз, коли у тебе є вже якісь рівень і знання — той список стає все менше і менше. Але ті, хто надихає завжди – це Артем і Тая з Києва та дві фотографині з Одеси Аня та Аня.
- Яка зйомка для Вас вважається найвдалішою та найцікавішою?
- Найцікавіші й найкращі зйомки для мене — це ті, де душа та життя. Я не люблю «вилизані фото», у них немає щирості, знаєте. Дуже видно, коли фото «живі», а коли «вилизані» і якраз другий варіант мене наче відштовхує.
- Ваш особистий рейтинг «ТОП-5 локацій у Сумах для фотосесій».
- Я обожнюю своє місто і намагаюся максимально передати красу на своїх фото, тому ось мій список 5-ти найкращих локацій для зйомки: Косівщина, я випадково знайшла цю локацію і тільки у тому році провела там більш як 20 зйомок, там дуже гарно. Геолокації точної немає, бо вхід туди тернистий і через хащі. Прогулянка містом по вулиці Петропавлівська. Там також багато атмосферної архітектури та кавʼярень. Троїцька – восени там неймовірно гарно. Ганнівка — великі схили й незвичайні види. Садиба графині Параскеви Штеричевої — на цій локації виходять дуже гарні весільні фото. Сотня та Театральна площа, класика, але улюблена. Вийшло 6, але це мої фаворити серед локацій для зйомок.
- Які поради могли б дати початківцям у світі фотографії?
- Я б початківцям порадила багато фотографувати, практика потрібна завжди. Вивчити свою камеру від А до Я, щоб знати її на 100%. Роби так, як хочеш ти, а не за правилами. Надихайся, але не кради.