У голови Сумської ОВА Артюха 15 радників: 8 на зарплаті, 7 – на громадських засадах

Журналісти громадської організації «Антикорупційний штаб» зібрали інформацію по всім радниками голів Обласних військових адміністрацій (ОВА) України. По кількості радників очільника області Сумщина у середняках, порівняно з іншими регіонами країни.

Журналісти громадської організації «Антикорупційний штаб» зібрали інформацію по всім радниками голів Обласних військових адміністрацій (ОВА) України. По кількості радників очільника області Сумщина у середняках, порівняно з іншими регіонами країни.

Навіщо потрібна посада радника голови адміністрації, і що в ній такого, що приваблює працювати без фінансової винагороди? Попри те, що імена своїх радників та їх кількість голови ОДА (ОВА) воліють не афішувати, журналісти зуміли їх порахувати й ідентифікувати.

Радник — дійсно одна з найбільш загадкових посад в Україні, каже голова правління Громадської організації «Антикорупційний штаб», юрист Сергій Миткалик.

«Вони відіграють роль так званих «сірих кардиналів» у державних органах, мають доступ до державних органів, але на них зазвичай не поширюється антикорупційне законодавство. Тобто вони навіть не зобов’язані подавати електронні декларації. Фактично, це впливова посада з мінімальною відповідальністю», – коментує фахівець. Радники можуть не отримувати винагороди за свою діяльність. Тож виникає запитання: чому вони займаються цією діяльністю і що може стояти за такими призначеннями.

«Сірі кардинали»: хто стає радниками голів ОДА

Можливість призначення радників на посаду визначена Законом України «Про місцеві державні адміністрації». Юрист «Антикорупційного штабу» звернув увагу на те, що

у кожному відомстві є документи, які визначають статус радників очільника цього відомства. У міських голів і очільників ОДА чи ОВА також є свої внутрішні документи щодо радників.

Положення про радників голови обласної державної адміністрації приймається відповідним розпорядженням голови. Такі нормативно-правові акти оприлюднені на сайтах ОДА.

Радники можуть працювати як на громадських засадах, так і на оплачуваній основі.

.«Радники на громадських засадах – це зазвичай фахівці у певній галузі, які дійсно радять очільнику у вільний від основної роботи час у цій галузі, – продовжує Миткалик. – Просто вони мають окремий вид зайнятості, який не дозволяє їм обіймати чиновницьку посаду».

Тобто це свого роду вид експертної громадської активності. Інша справа, коли радник – на оплачуваній посаді. І в цьому випадку можуть виникати питання, чи доцільно фінансувати радників коштом бюджету, чи ні.

«В такому випадку варто слідкувати, хто стає радниками у голови відомства, — каже Сергій Миткалик. — Іноді перед призначенням на посаду голова бажає придивитись до кандидата. Після цього призначає на відповідну посаду в облдержадміністрацію. Інколи він дає шанс другу або бізнес партнеру: це можуть бути люди, які нещодавно звільнились зі скандалом з посади або політичні соратники. Нерідко посада радника – це спосіб перечекати певний час для політика перед більш значущим призначенням».

Також призначення радником замість іншої штатної посади може відбуватись через відсутність відповідного рівня освіти або досвіду, чого вимагають певні посади. Відтак, міському голові або голові ОДА (ОВА) простіше призначити радником і покласти певні обов’язки на людину, яка не відповідає посаді.

Цікаво, що Андрій Єрмак оприлюднив список радників лише в серпні 2022 року після тиску громадськості. Утім у відкритому доступі радників голів обласних державних адміністрацій годі шукати.

У кого з голів ОДА найбільше радників

«Антикорупційний штаб» вирішив дізнатися, скільки радників має кожен з голів ОДА та на яких умова - у штаті чи на громадських засадах вони працюють. Станом на лютий 2024 року маємо наступні дані:

  1. Дві обласні адміністрації не надали інформації на запити щодо радників взагалі: Закарпатська та Чернівецька.

  2. Одеська обласна військова адміністрація відмовила в наданні інформації, мотивуючи це персональними даними і воєнним станом.

  3. Взагалі не має радників голова Тернопільської ОДА. В Донецькій ОВА радник лише один – у штаті.

  4. Найбільше радників в очільників Миколаївської ОДА (27 радників, з яких 23 на громадських засадах і 4 – у штаті) та Львівської ОДА (23 радників, з яких 22 на громадських засадах і 1 у штаті).

  5. Найбільше радників у штаті, тобто таких, яким платять зарплату, — 8 — у Сумській ОДА.

  6. Двоє радників увільнені у зв’язку з мобілізацією: один у Житомирській ОДА та одна – у Хмельницькій (у Хмельницькій ОДА мобілізована жінка-радниця голови ОДА – Ольга Зархіна).

  7. Лише чотири ОДА надали інформацію в машиночитному вигляді, як того вимагає закон: Львівська, Хмельницька, Чернігівська та Сумська. Інші надали скановані документи, які можна розпізнати лише в «ручному» форматі.

Отже, кількість радників на громадських засадах та на оплачуваній роботі в кожній з обласних адміністрацій України, станом на лютий — березень 2024 року така.

Всього радників

Позаштатні
(на громадських засадах)

Штатні (на оплачуваній роботі)

Вінницька ОВА

16

13

3

Волинська ОДА

9

9

Немає і не було протягом 2023 року

Дніпропетровська ОДА

11

8

3

Донецька ОДА

1

0

1

Житомирська ОДА

15

9

6, з них один увільнений у зв’язку з мобілізацією)

Закарпатська ОДА

Відповіді не надали

Запорізька ОДА

6

4

2

Івано-Франківська ОДА

5

2

3

Київська ОДА (не зазначили, хто штатний, а хто позаштатний)

13

Кіровоградська ОДА

9

6

3

Луганська ОДА

4

2

2

Львівська ОДА

23

22

1

Миколаївська ОДА

27

23

4

Одеська ОДА

Відмовили у наданні інформації

Полтавська ОДА

8

5

3

Рівненська ОДА

9

6

3

Сумська ОДА

15

7

8

Тернопільська ОДА

Немає

Харківська ОДА

12

8

4

Херсонська ОДА

13

9

4

Хмельницька ОДА

16

15

1
(увільнена у зв’язку з мобілізацією)

Черкаська ОДА

11

11

0

Чернівецька ОДА

Не надали інформації

Чернігівська ОДА

14

11

3

А що по Сумщині?
 

Хто ж ці радники? Журналісти ГО «Антикорубційний штаб» зібрали їх перелік та імена. Але нам звісно цікавий саме наш регіон, тому наводимо перелік радників голови Сумської ОВА Володимира Артюха.

Позаштатні (на громадських засадах)

Штатні (на оплачуваній роботі)

Сумська ОВА (ОДА)
 

Юрченко Світлана Вікторівна

Лаврик Євген Вікторович

Ладика Володимир Іванович

Іванов Сергій Олександрович

Гузь Євген Михайлович

Сидоренко Жанна Юріївна

Калайдова Світлана Анатоліївна

Мазур Володимир Сергійович

Максименко Дмитро Васильович

Кірєєва Олена Василівна

Карпенко Марина Іванівна

Кропивченко Сергій Іванович

Горобчишина Ніна Петрівна

Куришко Андрій Євгенович

Тимошенко Тетяна Миколаївна

Євгенія Вірлич, заступниця Голови правління ГО «Антикорупційний штаб»

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: