Сумський кліщ – носій небезпечних хвороб: коментар інфекціоніста

Від ураження серця до атрофії м’язів. Що ви знаєте про сумських кліщів, які є переносниками інфекційних захворювань? Чи пам'ятаєте ви про них, коли йдете на природу чи до пляжу? У сьогоднішньому матеріалі ви дізнаєтеся про дві хвороби переносниками яких є кліщі, які симптоми у них та що треба робити перш за все, виявивши небезпечну комаху на тілі.

РЕКЛАМА Від ураження серця до атрофії м’язів. Що ви знаєте про сумських кліщів, які є переносниками інфекційних захворювань? Чи пам'ятаєте ви про них, коли йдете на природу чи до пляжу? У сьогоднішньому матеріалі ви дізнаєтеся про дві хвороби переносниками яких є кліщі, які симптоми у них та що треба робити перш за все, виявивши небезпечну комаху на тілі.

Наталія Боярчук – лікарка інфекціоніст 1-ої кваліфікаційної категорії медичного центру «Медсоюз» з досвідом 30 років. Що таке хвороба Лайма та кліщовий енцефаліт, які симптоми та чи можна померти від цих недуг – читайте далі у матеріалі нашого журналіста MISTOSUMY.com.

На фото Наталія Боярчук, лікарка інфекціоніст 1-ої кваліфікаційної категорії медичного центру «Медсоюз»

Хвороба Лайма – небезпечний наслідок укусу

Це, перше, про що треба хвилюватися, коли вас вкусив кліщ у нашій місцевості. Сумська область є природним осередком цього захворювання. З кожним роком кількість хворих збільшується. Передається через укус інфікованого кліща.

Хвороба може набувати хронічного перебігу та вражати:

  • серце;
  • суглоби;
  • нервову систему;
  • очі;
  • шкіру.

Перші прояви хвороби

Перші прояви хвороби зовсім не важкі, тому на початкових стадіях часто не помітно якихось симптом. У більшості випадків загальний стан людини не страждає на початку хвороби. Часто єдиним проявом хвороби є почервоніння на шкіри, яке не турбує людину (не свербить, не пече тощо). Навіть якщо людина помітила зміни,  сподівається «авось пройде». Але це початок дуже небезпечного захворювання.

- Якщо вчасно не почати лікування хвороби Лайма – це може призвести до наступної стадії хвороби через декілька місяців, або навіть років, - розповідає лікарка.

Тому важливо запам’ятати: якщо після присмоктування кліща з’являється почервоніння у вигляді кільця (зазвичай через 10-14 днів після видалення кліща), яке поступово збільшується без будь-якого відчуття – вам терміново потрібно до лікаря інфекціоніста!

Найскладнішими є випадки без змін на шкірі. У такій ситуації хворобу не розпізнати на ранній стадії, а проявити себе може через декілька місяців:

  • ураженням серця (ускладнення включають кардит з АВ-блокадою, міоперикардит);
  • запаленням суглобів (артрит чи артралгія, набряки й болі суглобів, найчастіше вражаються коліна);
  • нервової системи (радикулонейропатія, енцефаломієліт, периферична нейропатія, енцефалопатія).

Куди звертатися та що робити

Бити тривогу та звертатися треба відразу як вкусив кліщ. Ризик зараження буде мінімальним, якщо кліща витягти протягом першої доби. Якщо інфікований кліщ буде перебувати під шкірою до 3 діб – вірогідність зараження до 100%.

- Важливо кліща не розірвати, не розчавити, щоб його вміст не потрапив у ранку. Бажано, щоб це зробив досвідчений спеціаліст, тобто звернутися у найближчий травмпункт. Лікар надасть рекомендації для подальшого спостереження та профілактичного прийому антибіотиків. Це дозволить не захворіти на хворобу Лайма, - розповідає Тетяна.

Але треба пам’ятати, що кліщ може бути заражений одночасно декількома збудниками захворювань, притаманних нашій місцевості. Це, окрім бореліозу (хвороба Лайма), ще ерліхіоз, бабезіоз, туляремія тощо.

Після видалення кліща, слідкувати за:

  • - загальним самопочуттям та місцем укусу;
  • - температурою тіла протягом 30 днів.  

- При появі почервоніння на шкірі, підвищення температури тіла, поганого самопочуття (слабкість, ломота в тілі, біль у суглобах, збільшення лімфовузлів та ін. ) – негайно до лікаря інфекціоніста! Не варто самостійно здавати аналізи, обстежувати кліща, бо його лікувати не треба! – радить Тетяна, лікарка інфекціоніст.

Вакцина та смертність

Вакцини проти хвороби Лайма немає. Тому профілактичні міри зводяться до уникнення присмоктування кліща та отримання антибіотичної профілактики після видалення кліща.

Якщо пацієнти вчасно діагностуються і правильно лікуються, рекомендованою лікарем антибіотикотерапією, хвороба Лайма, як правило, виліковується. Якщо лікування на ранній стадії не проводиться, хвороба набуває хронічного перебігу, приводячи до тривалої непрацездатності та інвалідності.

Кліщовий енцефаліт – як розпізнати

Кліщовий енцефаліт – найнебезпечніше захворювання, яке передається кліщами. Це хвороба з переважним ураженням центральної нервової системи, яке може призвести до інвалідності або смерті. Утім, на щастя, в Україні кліщовий енцефаліт трапляється дуже рідко. У Сумській області природного осередку цього захворювання немає.

За даними санітарної служби ендемічними з кліщового енцефаліту є окремі території України:

  • - Волинська область;
  • - Львівська область (Яворівський район).

- Поодинокі випадки захворювання відомі в основному в Криму. Останній випадок у 2007 році був пов’язаний з перебуванням особи в р-ні Великої Ялти. Але вірус кліщового енцефаліту віднесено до тих біологічних агентів, які визнано чинниками біологічної зброї! Тому варто нагадати про цю хворобу, - розповідає Тетяна.

Зараження відбувається при:

  • - укусі;
  • - розчісуванні місця укусу;
  • - втирання у шкіру кліща;
  • - вживанні сирого молока інфікованих кіз та корів.

Симптоми захворювання

Інкубаційний період (від зараження до перших проявів хвороби) – 7-14 днів. Початок хвороби зазвичай з різкого підвищення температури (39°С), головного болю, болі у м’язах шиї, плечового поясу.

При доброякісному клінічному перебігу гарячка триває від кількох годин до декількох діб (у середньому 3-5 днів). Захворювання перебігає з помірними явищами інтоксикації й у певної частини хворих на цьому все закінчується, пошкодження ЦНС (Центральної нервової системи) не розвиваються.

В інших випадках на фоні інтоксикації з'являються:

  • прояви ураження головного мозку;
  • сильний головний біль, який інтенсивно наростає;
  • виникає нудота та блювання;
  • безсоння;
  • - рідше — сонливість, запаморочення, турбує біль у м'язах шиї, спини, кінцівок (міалгії).

Раптово може розвинутися слабкість у будь-якій верхній кінцівці або поява оніміння в ній. Зрештою на тлі високої гарячки з'являються мляві шийно-плечові чи шийно-грудні парези (зниження м’ясової сили та обмеження рухів), що здатні наростати впродовж кількох днів — 2 тижнів.

Виявляються симптоми:

  • «звисання голови на груди»;
  • «гордовита постава»;
  • «згорблена сутула поза»;
  • згодом розвивається атрофія уражених м'язів.

- Тяжкість перебігу залежить від віку хворого — ймовірність значного ураження головного мозку різко підвищується з 40 років, у віці старше 60 років реєструють максимальну летальність, - розповідає лікарка.

Ускладнення кліщового енцефаліту відмічаються у 30-80% перехворілих клінічно вираженою формою та представляють собою в'ялі паралічі переважно верхніх кінцівок. Доведено, що захворювання, які реєструють в Європі, мають легший перебіг, ніж у східній частині ареалу кліщового енцефаліту, особливо на далекому Сході. Летальність коливається у межах від 2% при європейській формі до 20% при далекосхідній формі. 

Існує вакцина проти кліщового енцефаліту. В Україні щеплення не є обов’язковими та відносяться до щеплень, що проводяться за епідемічними показаннями. У разі виїзду до місцевостей , які є природними осередками цього захворювання слід заздалегідь пройти курс вакцинації проти кліщового енцефаліту.

Показники інфікованих кліщів у Сумській області

На фото наглядна таблиця кількості інфікованих кліщів у Сумській області за попередні роки
 

Як бачимо з таблиці вище, за 1 півріччя 2024 року у Сумській області досліджено 2 438 особин іксодових кліщів, однак інфікованих з них – 0. Що не може не тішити нас. Також, базуючись на інформації, яку надав Сумський обласний центр контролю та профілактики хвороб міністерства охорони здоров’я України, з 2021 по 2024 рік включно, від укусу кліща ніхто не помирав.

Записатися на консультацію до Наталії Боярчук можна за адресою: вул. Привокзальна, 33, м. Суми.

Графік роботи:

  • Пн-Пт 7:30 - 18:00
  • Сб 8:00 - 14:00
  • Нд 9:00 - 12:00

Соцмережі:

Контактні номери реєстратури:

  • +38 (066) 33-66-088;
  • +38 (098) 98-55-557;
  • +38 (073) 33-66-088;
  • +38 (0542) 77-99-95.
Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: