Патріотичні малюнки дітей для воїнів ЗСУ, виготовлення маскувальних сіток та збір речей – волонтерство від сумських бібліотек, до яких може долучитися кожен. Саме читальний простір став не тільки місцем знань, а й моральної підтримки громадян, військових, пенсіонерів. Які види волонтерської діяльності проводять бібліотеки та як до них долучитися – у нашому матеріалі.
Юлія Заговора – директорка Сумської публічної бібліотеки. Вона розповіла журналістам MISTOSUMY.com про волонтерську роботу, яку вони роблять для захисників та містян.
Фото Наталії Біловол, журналістки MISTOSUMY.com
З перших днів повномасштабного вторгнення Сумська публічна бібліотека стала справжнім волонтерським штабом, куди люди продовжують звертатися за допомогою. Вони працюють як самостійно, так і разом з великими волонтерськими організаціями. Ті, у свою чергу, безпосередньо контактують із захисниками й краще розуміють, яка допомога і для кого конкретно потрібна.
Фото з архіву бібліотеки
Кожна з філій бібліотек постійно проводить благодійні акції на допомогу ЗСУ.
Сумська публічна бібліотека спільно з Жіночим об‘єднанням «Мереживо» оголосила збір харчових пластикових кришечок, до якого долучилися всі бібліотеки.
Бібліотека-філія №1 постійно бере участь у волонтерській діяльності на допомогу ЗСУ та ВПО.
Фото з архіву бібліотеки
Бібліотека-філія №2 постійно підтримує наших військових: збирають речі, засоби гігієни, а також виготовляють маскувальні сітки.
У бібліотеці-філії №4 (Медіатека) активно працює волонтерський бібліохаб з пошиття балаклав, наволочок та виготовлення подушок, шиють спідню білизну для захисників (у тому числі спеціальну для лікарень), збирають одяг та взуття.
У бібліотеці-філії №6 займаються плетінням «кікімор», а діти малюють для воїнів патріотичні малюнки.
Бібліотека-філія №7 продовжує підтримувати військових. Спільно з користувачами бібліотеки та волонтерами активно допомагає організовувати збір речей для сумських прикордонників (постільна білизна, металевий посуд, засоби гігієни), виготовляти маскувальні сітки за підтримки волонтерського фонду «Ми тут – Північний Форпост». Долучаються до виготовлення оберегів та співпраці з бійцями загону «Бойових гномів» ДФТГ № 5, готуючи їм випічку та ласощі.
Між бібліотекою-філією №7 та комунальною установою «Центр учасників бойових дій» підписаний меморандум про співпрацю. У його рамках організовано і проведено ряд заходів: книжкові викладки до Дня Чорнобильської трагедії та Дня Героїв, відкритий огляд літератури до Дня Європи.
Бібліотекарі, активні читачі та діти Молодіжної бібліотеки-філії №8 об'єдналися, щоб допомогти захисникам. Вони збирали кошти, потрібні речі, ласощі. Діти малювали малюнки для воїнів. Спаковані посилки були передані волонтерами воїнам, які знаходяться на передовій.
Фото з архіву бібліотеки
Різні категорії користувачів беруть участь у заходах:
- скандинавська хода та суглобова гімнастика у двох локаціях міста (центральна міська бібліотека філія №5, №8);
- заняття з виготовлення творчості для дітей з родин ВПО (філія №1);
- заняття з виготовлення творчості й малювання для дітей та дорослих (№5, №8, №7, №10);
- заняття з йоги (№11).
Допомога ВПО (внутрішньо переміщеним особам):
- Безоплатні послуги бібліотеки
- Участь у різноманітних заходах
- Консультації від спеціалістів «мобільного соціального центру» на базі бібліотек
- Надання допомоги в оформленні коштів від Міжнародних благодійних фондів
- Навчання на освітніх вебінарах різного профілю
Сумська публічна бібліотека реалізує проєкти на інтегрування ВПО у Сумську міську громаду разом з представниками громадських організацій:
- Жіноче об’єднання «Мереживо»
- «Центр психологічної допомоги «Конфіденс»
- «Ініціативи Слобожанщини»
- «Ліга сучасних жінок» благодійний фонд ім. І.Г. Харитоненка
- благодійний фонд «Рокада»
- Щастинська районна державна адміністрація – Щастинська районна військова адміністрація Луганської області
- Сумська місцева організація Товариства Червоного Хреста України
- Всеукраїнський благодійний фонд «Helpgroup» в рамках проєкту «Громадський центр інклюзивного навчання та розвитку» за підтримки міжнародного фонду AVSI (Італія)
- Благодійний фонд Тетяни Ягодіної «Віримо – все буде добре»
- ГО «Жіноча ініціатива для Білопілля»
- Завдячуючи громадським організаціям за активну партнерську співпрацю Сумська публічна бібліотека перетворилася на консультативні центри для ВПО, - розповідає директорка.
На сьогодні Сумська публічна бібліотека стала надійною підтримкою для внутрішньо переміщених осіб. Їх двері завжди відкриті для тих, хто шукає не лише книги, а й розуміння та нові знайомства. Сумська публічна бібліотека організовує заходи, які допомагають людям адаптуватися до нових умов, знайти інформацію, яка їм потрібна, та просто відволікатися від повсякденних турбот. Окрім того, бібліотеки ефективно розвивають інформаційно-консультативну діяльність з правових, соціальних, психологічних питань, залучаючи відповідних фахівців.
Фото з архіву бібліотеки
На 01.07.2024 року читачами «Сумської публічної бібліотеки» є 905 користувачів-переселенців.
Щоб доєднатися до волонтерства, можна написати на сторінку Facebook центральної міської бібліотеки ім. Тараса Шевченка.