Щоб дізнатися, як змінилася ситуація з працевлаштуванням у 2023-2024 роках, журналісти MISTOSUMY.com звернулися за статистикою до Сумського обласного центру зайнятості. У нашому матеріалі — актуальні дані про ринок праці та підтримку для шукачів роботи в Сумській області.
Війна змінила не лише життя українців, а й підхід до працевлаштування. Багато хто відкриває для себе нові можливості: опановує інші професії, перекваліфіковується або започатковує власну справу. Щоб дізнатися, як змінилася ситуація з працевлаштуванням у 2023-2024 роках, журналісти MISTOSUMY.com звернулися за статистикою до Сумського обласного центру зайнятості. У нашому матеріалі — актуальні дані про ринок праці та підтримку для шукачів роботи в Сумській області.
Робота центрів зайнятості у цифрах
Центри зайнятості пропонують різні послуги, щоб допомогти людям знайти роботу і підвищити свої навички. Тут громадяни можуть отримати допомогу в пошуку роботи, пройти курси для нових спеціальностей та отримати матеріальну підтримку. Для роботодавців Центри надають допомогу у пошуку працівників, а також консультують з питань трудового законодавства.
У 2023 році попит на послуги центру зайнятості були актуальнішими, ніж у 2024 році. Загалом звернулося до них понад 20 тис, а у минулому році 24 тис осіб. Зменшення попиту означає, що ситуація з безробіттям у Сумах покращилася. Однак, як видно з діаграми вище, тренд на зменшення заявників у 2024 році спостерігається у всіх центрах області. Найменшою кількістю може похизуватися Охтирська філія до якої у цьому році звернулося за допомогою усього 2200 мешканців.
Які послуги зараз надає центр зайнятості:
- Надання професійної підготовки та перепідготовки, підвищення кваліфікації можливе в освітніх закладах різних рівнів, включаючи центри професійно-технічної освіти, підприємства та установи;
- Профорієнтаційні послуги – для визначення можливостей та вибору професійного шляху;
- Відбір закладів освіти для забезпечення якісного навчання безробітних;
- Надання послуг для роботодавців включають: компенсації, сприяння працевлаштуванню, організацію громадських та тимчасових робіт;
- Підтримка малого підприємства, індивідуальні компенсації;
- Програми сприяння зайнятості населення реалізуються через різноманітні заходи, такі як компенсація транспортних витрат внутрішньо переміщеним особам, підтримка конкурентоспроможності та інші ініціативи Кабінету Міністрів України;
- Інформаційні та консультаційні послуги щодо працевлаштування.
За 2024 рік у Сумах спостерігається найбільша кількість осіб, які проходили профнавчання на базі центру зайнятості (292 особи). Також можна відмітити показники міста за 2023 рік, адже вони також найбільші серед інших філій (267 особи). Центр зайнятості з року в рік надає допомогу усім, хто хоче знайти роботу чи перекваліфікуватися повністю безоплатно. Єдина умова – якщо ви внесені до реєстру безробітних.
До центрів за допомогою працевлаштування звернулося за 2024 рік 6 457 осіб, що більше на 205 мешканців області за минулий рік. Діаграма показує, що ситуація на ринку праці серед філій різна. У деяких у цьому році більше людей знайшли роботу, а в інших — менше. У Сумах найбільший показник: 2 359 мешканців отримали роботу, на 180 осіб більше, ніж у 2023 році. Найменше працевлаштувалося в Охтирській (684 особи) та Роменській (694 особи) філіях. У Шосткинській філії у 2023 році було більше працевлаштованих, ніж у 2024, на 59 осіб.
Заробітна платня
До центру зайнятості також звертаються роботодавці, які шукають працівників. Для розміщення вакансії достатньо звернутися до центру, розповісти про вимоги, умови, спеціалізацію та заробітню платню.
Роменська філія відмітилася у 2024 році найвищою середньою зарплатнею, яку пропонують роботодавці – майже 12 тис грн, що на 3 тис грн більше за попередній рік. На більш-менш одному рівні у 2024 році пропонують у Шостці (10 618 грн), Конотопі (10 493 грн) та Сумах (10 721 грн). Найменше, на 2024 рік отримують в Охтирці. Середня заробітня платня від роботодавців, які звернулися до центру – 9 798 грн.
Скільки людей отримали допомогу по безробіттю
У центрі зайнятості допомогу можуть отримати як працівники, так і фізичні особи-підприємці, які втратили частину заробітної плати. Це може статися через зупинку бізнесу або скорочення штату з різних причин (економічні, технічні тощо). Допомога по частковому безробіттю надається за зверненням роботодавця або ФОП. Однак виплачує її роботодавець, з яким оформлені трудові відносини. Зазначимо, що люди, які працюють за сумісництвом, не можуть предендувати на таку підтримку.
Виплата допомоги по безробіттю здійснюється індивідуально для кожного випадку. Її розмір визначається на основі таких факторів, як страховий стаж, рівень заробітної плати та причини звільнення. Протягом періоду безробіття розмір допомоги може змінюватися відповідно до чинного законодавства.
Загальна сума мешканців, які отримали допомогу по безробіттю у 2023 році було 11 226 осіб, що більше на понад 2 тис за 2024 рік. Тим не менш, у 2023 році Суми сильно «відірвалися» у порівнянні з іншими містами, маючи показник 4 208 осіб, які отримували допомогу по безробіттю. Це не змінилося й у 2024, однак цифра стала значно меншою (3 277 мешканців). Найменша кількість громадян, які отримували допомогу, було в Охтирці, що у 2023 (1 280), що у 2024 році (1 033). Роменська філія стабільно допомагає два роки з майже однаковим значенням, але враховуємо також той факт, що 2024 рік ще не закінчився.
Допомога місту
Зазвичай людей, які шукають роботу через центр зайнятості, можуть залучити до громадських робіт. Вони не вимагають освіти чи підготовки, але приносять користь громаді. До того ж розраховані на неповний робочий день.
Загалом найбільша кількість людей брала участь у громадських роботах у Роменській та Шосткинській філії. У 2023 році – Шосткинська філія з показником 681 особи, а у 2024 – Роменська з цифрою 547 мешканців. Найменше мешканців, які були задіяні до громадських робіт відзначилася Охтирка – усього 50 осіб за 10 місяців 2024 року, що менше на 15 осіб за попередній рік. У Сумах до такого типу робіт у цьому році було задіяно 131 особу.