У Сумах відбулася екскурсія «Містичні Суми», на якій розповіли про місця міста, що зберігають пам'ять про непрості події минулого. Завідувач кафедри туризму СНАУ Олександр Коваленко показав учасникам локації, пов’язані з історичними моментами та знаковими особистостями.
У Сумах є багато місцевих легенд, які мають містичну атмосферу. Однак майже за усіма міфічними історіями стоять справжні трагічні події.
Покровська площа
На місці сучасної Покровської площі в Сумах знаходиться історична локація, що зберігає пам’ять про різні періоди минулого. У козацькі часи (кінець XVII — кінець XVIII століття) тут розташовувалося кладовище, де ховали козаків. У 1924 році Покровський храм на площі був перепрофільований у крематорій, що використовувався радянською владою.
Під час Другої світової війни площа пережила ще один трагічний етап: у 1941 році німецькі окупанти встановили тут шибеницю, де відбувалися розправи над мешканцями, які не підтримували окупаційний режим. У роки окупації, з 1941 по 1943 рік, площа була перейменована на честь Адольфа Гітлера, що стало символом тих драматичних подій.
Після війни, у 1950-х роках, на цьому місці почали облаштовувати парк. Під час земляних робіт було знайдено численні людські останки, що ще раз нагадало про трагічне минуле цієї площі.
Сьогодні Покровська площа зберігає непросту пам'ять про події кількох епох і виступає як символ історичних випробувань, через які пройшло місто.
Будівля з потужною енергетикою
Будинок, у якому сьогодні працює обласний протитуберкульозний диспансер, вважається місцем з потужною енергетикою. Однак свою містичність він набув внаслідок трагічної історії життя Лева Чорнобильського, який побудував оселю у 1916 році.
Збудована у стилі європейського модерну будівля вважалася у ті роки найгарнішою. Проте вже у 20-х роках ХХ століття комуністичний режим відібрав у Лева власний будинок, націоналізувавши його. Господаря будинку відправили у заслання, а вже за пару років в самій будівлі облаштували головний відділ Сумського міського народного комісаріату внутрішніх справ (НКВС). До 1940 року в стінах цього приміщенні катували непокірних владі людей.
Школа з привидом
Сумами ходить легенда про те, що в одній із шкіл живе привид. Однак ця містична історія не прийшла з нікуди, а теж має історичне коріння. В основу цієї легенди лягла реальна історія, яка також повʼязана з трагічними наслідками приходу до влади комуністів. У 1924 році радянська влада прийшла до музичної школи, яка знищила її викладачів. Більшість було розстріляно, але деякі зникли безвісти. Серед них і директорка школи Наталія Чурилова. ЇЇ доля досі невідома.
У радянські часи в цьому приміщенні працювали і соціалістична музична школа, і паспортний стіл, і 17-та загальноосвітня школа, і приватні офіси, але працівники та учні неодноразово помічали дивні речі.
Якщо хтось із учнів випадково забував у школі свій музичний інструмент, то вранці завжди знаходили ці речі розладнаними або зіпсованими.
Сьогодні ж подейкують, що у приміщенні колишньої школи часто псується техніка. Деякі містяни вірять, що тут досі живе дух Наталії Чурилової, яка шукає своїх кривдників.
Оксана Кирʼян