Завантаження ...

Скандальний законопроєкт №10242 підтримали сім нардепів Сумщини

Скандальний законопроєкт №10242 підтримали сім нардепів Сумщини фото

Сім нардепів Сумщини від “Слуги народу” проголосували за законопроєкт, який викликав хвилю обурень серед журналістів. Він передбачає посилення кримінальної відповідальності за розповсюдження даних із державних реєстрів під час воєнного стану.

Йдеться про законопроєкт №10242  «Про внесення змін до Кримінального кодексу України щодо встановлення кримінальної відповідальності за несанкціоноване втручання, збут або розповсюдження інформації, що оброблюється в публічних електронних реєстрах, та посилення кримінальної відповідальності під час дії воєнного стану за кримінальні правопорушення у сфері використання інформаційно-комунікаційних систем».

Депутати Верховної Ради розглянули законопроєкт на сесії 4 грудня, він набрав 213 голосів "за”, що недостатньо для ухвалення. Водночас 229 обранців підтримали пропозицію направити документ на повторне друге читання.

Як голосували депутати Сумщини?

Сім нардепів від партії “Слуга народу” підтримали законопроєкт, зокрема віддали голоси:

  • Михайло Ананченко

  • Ігор Васильєв

  • Микола Задорожній

  • Максим Гузенко

  • Анна Колісник

  • Тетяна Скрипка

  • Андрій Швачко

Таблиця. Як голосували народні депутати Сумської області за законопроєкт  №10242

Натомість Ігор Молоток від партії "За Майбутнє" утримався, а Олександр Качура (“Слуга народу”) не голосував.

Детальніше про законопроєкт №10242

Законопроєкт посилює та впроваджує кримінальну відповідальність за розміщення у вільному доступі конфіденційної інформації з публічних реєстрів або інших дій, що створюють можливість вільного доступу до такої інформації невизначеного кола осіб.

Тож, він викликав широку критику серед журналістів і медійників, які вважають його загрозою свободі слова. Основною проблемою, на їхню думку, є положення про кримінальне покарання до 8 років ув’язнення за розголошення інформації, яке не передбачає звільнення від відповідальності для викривачів корупції. Також є занепокоєння, що ухвалення цього закону дозволить правоохоронцям посилити контроль над джерелами інформації журналістів.

«Під прикриттям боротьби із "зловживанням даними" створюється інструмент, який може бути використаний для переслідування журналістів, що висвітлюють корупційні схеми або зловживання владою», — йдеться в заяві Медіаруху.

путінський закон в Україні?

Під час сесії Верховної Ради України, 4 грудня, голова Комітету Верховної Ради з питань свободи слова, народний депутат Ярослав Юрчишин запропонував зняти з порядку денного законопроєкт №10242 та розробити новий закон із врахуванням прав викривачів корупції.

Ярослав Юрчишин, фото з особистої сторінки фейсбук

«Як голова Комітету з питань свободи слова маю до колег у Верховній Раді конструктивну пропозицію: зняти законопроєкт з порядку денного; провести додаткові консультації з міжнародними партнерами та медійниками, як ми можемо захистити персональні дані без наступу на права журналістів (якщо саме це справді було метою законопроєкту); розробити адекватний проєкт закону з відсилкою до захисту прав викривачів. Тут дуже важлива позиція Національного агентства з питань запобігання корупції», — запропонував нардеп і додав, що Комітет з питань свободи слова готовий повністю сприяти в організації діалогу», — написав Ярослав Юрчишин у фейсбук.

Нардеп також підкреслив, що Комітет з питань свободи слова готовий сприяти організації діалогу між усіма сторонами. 

Окрім цього, Ярослав Юрчишин звернув увагу на альтернативний законопроєкт №12269, запропонований нардепкою Анастасією Радіною, який повністю вирішує питання, що нібито намагалися врегулювати у №10242:  

«Якщо ж і цих аргументів замало, маю для вас ще один. 30 листопада Путін підписав закон про покарання у вигляді 10 років увʼязнення за передання даних з реєстрів. Законопроєкт №10242 практично копіює мету та покарання путінського закону. Ми впевнені, що хочемо йти шляхом ворога, а не шляхом демократії, на який нам відкрито натякають міжнародні партнери? Щиро вірю, що у цій ситуації зможемо спільно віднайти мудре рішення»

Які політичні партії підтримали законопроєкт?

Законопроєкт здобув найбільшу підтримку серед депутатів фракції "Слуга народу" — 174 із 233 парламентарів. Також його підтримали 15 із 21 обранців депутатської групи "Платформа за життя та мир".

Фракції "Європейська Солідарність", "Голос" та "Батьківщина" виступили проти законопроєкту, там не знайшлося депутатів, які б його підтримали. Загалом "проти" проголосували лише 13 депутатів із 307, тоді як решта утрималися або не голосували.

Що далі?

Законопроєкт буде доопрацьований і розглядатиметься на повторному другому читанні. Опоненти документа наполягають на необхідності діалогу з представниками медіа для внесення змін, які дозволять уникнути ризиків для свободи слова.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: