Чи хотіли б ви на хвилину перенестися у часі і побачити, як виглядали Суми на початку минулого століття? Саме це пропонують молоді архітектори-ентузіасти Сум. У місті стартував історичний проєкт «Суми 1915». У його рамках планують створити 3D-модель історичного центру міста більше ніж вікової давності.
Ідея проєкту належить спільноті «Суми майбутнього», що об’єднує молодих архітекторів, музикантів, художників та представників інших творчих професій.
Центром спільноти є артпростір «Погріб», що на вул. Воскресенській. Презентували проєкт архітектори Ігор Титаренко та Юрій Леонець. Його ідея полягає у відтворення у тривимірному просторі центру Сум станом на 1915 рік. У тому числі будуть відтворені вулиці, площі та будівлі, що були знесені чи зруйновані.
«Ми хочемо віртуально відновити архітектурний ансамбль центральної частини нашого міста. Загалом це наукове дослідження Сум тієї епохи, зокрема будівель в межах Покровської площі, вулиць Соборної, Нижньособорної, Воскресенської, Нижньовоскресенської, Козацького валу, Миколаївської, провулків Монастирського та Сурогінського», - говорить Юрій Леонець.
Варто зазначити, що це перший подібний проєкт в Сумах за останні 35 років. У минулі роки окремі автори пробували відтворити графічні образи Сум початку минулого століття, однак цим зображенням не вистачало деталізації й історичної достовірності.
У одного із керівників проєкту - Ігоря Титаренка – вже є досвід створення тривимірних зображень окремих об’єктів старого міста. Раніше на своїй сторінці у Facebook він викладав тривимірну модель Сумської фортеці 60-х років XVII століття, а також моделі окремих будівель Сум початку ХХ століття.
Чому проєкт має назву «1915»? Автори проєкту впевнені, що саме станом на цей рік архітектурне обличчя Сум остаточно сформувалося. Усі знакові будівлі, зокрема новий Троїцький собор чи будівля окружного суду, були уже зведені. Через два роки, у 1917 р., розпочнеться доба революцій і період занепаду Сум, тож вибір саме цього року молоді архітектори вважають оптимальним.
Щоб створити тривимірну модель архітектурної пам’ятки, треба виконати велику попередню роботу. Тож кожної із них займається окремий волонтер проєкту. Переважно це молоді архітектори. Попередня робота складається із вивчення старих карт, архівних фото та відео, аналізу архівних документів, фотофіксації нинішнього стану пам’ятки та її 3D-сканування методом фотограмметрії.
Нині проєкт переважно тримається на ентузіазмі його учасників , але невдовзі, за словами Юрія Леонця, автори запустять краудфандинговий збір коштів на його потреби в соціальних мережах. До речі, сторінка проекту вже є у Instagram та Facebook. Окремі, вже готові проєкти можна також побачити на сторінці Юрія Леонця.
Проєкт «1915» відкритий для приєднання усіх охочих, для цього достатньо написати Юрію Леонцю. Презентація результатів орієнтовно відбудеться восени 2025 року.