22 Грудня 2024
109
Усі жанрові фото Влодзімежа Кршемінського претендують на філософське осмислення буденного.
У Сумах можна побачити персональну виставку польського Влодзімежа Кршемінського «26 фотографій повсякденного життя». Вона проходить у просторі музею «Совок-крінж», що на вул. Воскресенській.
Це перша виставка польського фотомитця в Сумах за останні роки.
Влодзімеж Кршемінський народився у 1953 році, виріс і став професійним фотографом у епоху соціалізму у Польщі. Основою його творчості стала жанрова фотографія і фоторепортаж. Усі жанрові фото митця претендують на філософське осмислення буденного. Постером виставки стало фото, де старий чоловік і хлопчик йдуть тротуаром, на який обернена скульптура Ісуса Христа, який, у свою чергу, йде по хресній дорозі. Поєднання нібито випадкових деталей, котрі можуть підштовхнути до рефлексій на тему життя і смерті – дуже непростий жанр. Але польському фотомитцю воно незмінно вдається. Усі роботи виставки – чорно-білі.
Експозиція виставки складається із 20 робіт. Вона відкрилася у просторі галереї « Бюро арт», а зараз перемістилася до музею-укриття «Совок крінж», що знаходиться поряд. Це приватний музей, у якому зібрані артефакти комуністичного минулого. Більшість знімків виставки зроблені саме в епоху польського соціалізму, тож поєднання вийшло своєрідним.
«Коли переглядала фото різних фотохудожників, роботи Влодзімежа видалися мені подібними до робіт Анрі Картье- Брессона (всесвітньо відомий французький фотограф, що прожив 96 років і знімав майже все ХХ століття, - Авт). Є у них цей стиль. Тому вирішила зробити його виставку персональною», - говорить Інна Гуцан, фотографка з Сум, яка зараз живе у Польщі. Саме вона організувала цю виставку
Виставка Влодзімежа Кршемінського – продовження свята польської фотографії у Сумах, яке відкрила виставка польського фото «Листи у майбутнє». Вона проходила у Сумській міській галереї до 15 грудня 2024 року. В експозиції було представлено близько 50 робіт 28 авторів. Це також були переважно чорно-білі фотографії, які демонструють силу деталей та атмосферу моменту. Деякі знімки вже добре відомі на міжнародному рівні, але є й унікальні кадри, які навіть досвідчені шанувальники мистецтва побачать уперше.
Серед авторів — лауреати престижних міжнародних конкурсів, зокрема World Press Photo, Grand Press Photo та National Geographic.
Партнерами проекту виставок польської фотографії стали Національний культурний центр Польщі, Академія фотовідкриттів (м. Люблін) та Національна спілка фотохудожників України.
«Коли я зверталася до авторів фото, щоб отримати від них право показувати їх фото в Україні, навіть не думала, що навіть половина із них погодиться. Бо це зірки польської фотографії, добре знані у світі і Європі. Тому запропонувала їм концепцію, що ця виставка – про культурний обмін під час війни, про підтримку, про те, що для українців це важливо. Бо коли вони бачать, що навіть під час обстрілів і вимкнень світла продовжується культурне життя, то це дає промінчик надії. А коли уточнювала, що це для прифронтового міста Суми – то ніхто із авторів фото навіть питання не задавав, усі погоджувалися», — розповіла Інна Гуцан.
[GALLERY-442]