«Те що пірсинг вух може погіршити зір або стан внутрішніх органів – це міф», – розповідає Анна Бирченко, сумська майстриня пірсингу.
Сьогодні пірсинг – це більше, ніж просто прикраса, це спосіб самовираження. Але за кожною блискучою сережкою стоїть кропітка робота майстра й не менш важливий догляд від клієнта. Ми поспілкувалися з Анною про найпопулярніші запити, небезпечні тренди та головні правила, які має знати кожен, хто вирішив зробити пірсинг.
Анна Бирченко – сумська майстриня пірсингу, яка почала свій розвиток у сфері не з власного палкого бажання, однак закохалася у неї. Як розповідає сум’янка, їй подобалася ця сфера до початку роботи, але занурюватися у неї не наважувалася до COVID-19.
- Як же Ви стали майстром пірсингу?
- Мій шлях у пірсингу розпочався у 2020 році з подолання страху та самонавчання. Пандемія внесла свої корективи до роботи кожного, і я була змушена самотужки опановувати тонкощі цього мистецтва через брак працівників у студії, де працювала. Від перших спроб на штучній шкірі до впевнених маніпуляцій з голками пройшов чималий шлях самонавчання та дисципліни. Війна стала новим викликом, але разом з колегами ми швидко адаптувалися та продовжили працювати. На сьогодні я можу виконати практично будь-який вид пірсингу, окрім модифікацій тіла (вирізати хрящ, розтягувати тунелі тощо). Постійно вдосконалююсь та вивчаючи нові техніки.
- А які види пірсингу Ви не робите?
- Загалом, те, що небезпечне для життя та комфорту людини. Це моя відповідальність і тому, якщо навіть будуть запитувати – я відмовлю й поясню чому. До таких проколів відносяться: чоловічий інтимний прокол, пірсинг щік, язика, кінчика носа, лоба, кінчиків вуст та площинні проколи. Якщо перший ще й може бути якось зрозумілий, то інші можливо ні. Проколи на щоках – небезпечні. Річ у тому, що на місцях можливих проколів (там, де ямочки у людей можуть бути) знаходяться нервові закінчення міміки людини. Тобто рух вправо чи вліво – і це буде коштувати людині комфорту життя. Площинний пірсинг – гарно, але не мають сенсу. Сережка цього проколу виглядає як штанга (металева палиця) під шкірою з вдома кулями на кінцях. Головна проблема – це високий ризик відторгнення. Шкіра постійно оновлюється, і навіть якщо прокол загоївся, з часом організм може почати відторгати сережку. Це відбувається через різні фактори: інфекції, травми, зміни в організмі.
- Пірсинг носа та кінчиків губ просто немає сенсу робити, бо легко можуть зірватися. Тобто, іншими словами, якщо я розумію, що прокол може порватися – робити не буду.
- Ви кажете, що не робите чоловічий інтимний пірсинг, чому ж?
- Насправді, на нього досить великий попит. Мені можуть телефонувати чоловіки й пропонувати усі гроші світу за пірсинг інтимної зони, умовно, аби я тільки зробила. Навіть після відмов не здаються, а пишуть то на сторінки студії, то на особисту, однак відповідь у мене одна. Я розумію, що це досить прибутково, враховуючи, що чоловіки готові платити подвійну ціну, але надто багато нюансів. По-перше, статевий орган повинен бути у збудженому стані й людина під час проколювання повинна стояти. По-друге – це дуже боляче, фізично клієнт може не витримати цього – знепритомніє та впаде. Я буквально навіть впіймати не зможу. На жіночий інтим пірсинг також є попит, але його я роблю без проблем, адже він менш небезпечний. Посеред розмов та підготовки до них клієнтки можуть розповідати для чого роблять. І найчастіше – це для того, щоб потішити чоловіка, однак окрім цього ще й додаткова стимуляція.
- Чи потрібна медична освіта майстрам пірсингу?
- Ні, медична освіта не потрібна, адже ми не робимо ін’єкцій чи ще щось подібне. Нам достатньо знати анатомію людини, щоб ми розуміли, де приблизно ми можемо зробити щось не так. Навіть своїм учням я завжди пояснюю як влаштовані ті ж вуха, ніс та інші частини тіла, де можливо зробити пірсинг. І це насправді дуже важливо. Наприклад, якщо не знати, де проходять судини чи капіляри – можна їх пошкодити й викликати кровотечу. А неправильно підібрана сережка – завадити загоєнню пірсингу. Прокол язика теж має свої особливості, бо там є вени, у які потрапляти не можна у будь-якому випадку. Це може бути смертельно для клієнта. Пірсинг носа також має свої нюанси, адже той же септум не для всіх можливий. Прокол робиться у мембрану носа, яка знаходиться між двох хрящів, але буває таке, що її просто немає, або вона дуже маленька.
Пірсинг пістолетом – краще чи небезпечніше?
- І все ж таки, що краще: прокол пістолетом чи голкою?
- Голкою, однозначно. Прокол пістолетом це просто, скажімо так, пальцем в небо прокололи. Не один раз до мене приходили клієнти перероблювати проколи, які зробили ним. Суть у тому, що голка робить пірсинг більш делікатно, тобто за допомогою неї у вас буде маленький рівний прокол, а від пістолета розірваний канал для сережки. Якщо проколювати той же хрящ ним – він може не загоїтися.
- Які різновиди пірсингу можете назвати як найскладніші?
- Думаю, мікродермал на деяких зонах шкіри. Якщо говорити про ті, які важко загоюються, наприклад, то це також залежить від організму людини. Однак у більшості випадків – це хелікс. Майже у 90% може з’явитися гранулема, тобто «шишка» біля проколу. Її можна вилікувати, однак якщо ігнорувати й вона буде збільшуватися – тільки хірургічне або лазерне видалення. Щоб не було ніяких запалень, тобто тих же гранулем – потрібно очищати проколи.
- А що стосовно найпопулярніших? Що сум’яни хочуть у собі видозмінити найбільше?
- Якщо взяти ось, грудень, то це крило носа, а за рік – різновиди пірсингу вух. Останнім часом клієнти можуть просити «укус павука» чи «укус змії». Я завжди відкрита до нових трендів, але іноді мені здається, що деякі з видів пірсингу надмірно екзотичні й не завжди виправдані. Адже той же прокол «георгин» (на кінчиках губ) послугує красою на кілька місяці чи навіть тижнів, а потім він може зірватися. Однак такі незвичні запитують тільки молоде покоління, у яких може бути вже до 23 проколів. Вони або у когось побачили такий пірсинг і собі захотіли, або, щоб похизуватися перед друзями.
- Що не можна вживати перед сеансом до майстра пірсингу?
- Це те, що може підвищити тиск: алкоголь, кава тощо. Бо це може викликати у процесі додаткову кровотечу. Бажано поїсти, аби не знепритомніти. Була ситуація, коли клієнтка прийшла на тату до моєї колеги й знепритомніла. Коли запитали у неї, чи їла вона, у відповідь почули: «Ні», хоча ми попереджали.
«А як мені не фарбуватися? Я кожного дня наношу макіяж»
- Які незвичні ситуації траплялися на роботі?
- На думку спала одна досить незвична для мене ситуація. Прийшла якось жінка років 50 й хотіла сет інтимних проколів: малих та великих губ. Тобто вона хотіла шість, коли взагалі робиться один. Ми усе обговорили й вже коли була підготовка до процесу – вона попросила зняти на відео цей момент. Інша майстриня тоді встала в куток, щоб знімати здалеку й не соромити клієнтку, поки я роблю прокол та ставлю сережку. Усе зробили й вона каже: «А я думала буде болячіше», потім ще ближче себе знімала.
- Підліткам Ви робите пірсинг тільки з дозволу батьків?
- Так, неповнолітнім тільки з нашого спеціального електронного дозволу батьків. Є такі, які нормально відносяться, а є – що ні. Інколи вони можуть почати скандалити прямо у студії стосовно місця проколу, тоді ж ми терпляче очікуємо результату їх суперечки. Однак я завжди підлаштовуюсь під бажання клієнта, а не опікуна. Тобто від батьків потрібна згода на послугу, а далі, що саме робити – я буду обговорювати з самим підлітком, а не з його чи її матір’ю. Перед початком я ще раз уточнюю, чи згодні та й все.
- Які мінуси своєї сфери можете назвати?
- Молоде покоління не ставиться серйозно до моїх порад за доглядом за свіжим проколом. І це, напевно, найскладніше. Була ситуація, коли прийшла дівчинка й попросила брідж. Ми усе зробили, я розповіла, що не можна фарбуватися там кілька днів та як доглядати за пірсингом. Вона приходить до мене за два дні й каже: «Прокол загноївся». Я на неї дивлюся, а на ній тонна косметики. І тут ти починаєш питати, чому тебе не послухали, адже ти попереджала, що не можна. А у відповідь чуєш просто: «А як мені не фарбуватися? Я кожного дня наношу макіяж». У таких випадках я буквально безсильна.
- Далі дуже багато ситуацій, коли оброблюють місце проколу не тим, чим я казала. Тобто ти робиш свою роботу, потім пишеш клієнту чим оброблювати, пропонуєш придбати потрібні засоби у вас за тією ж ціною, що й в аптеці, але тобі відмовляють та йдуть. Через кілька днів можуть прийти й скаржитися, що ми винні у тому, що щось не загоюється. Коли дізнаєшся чим оброблювала, то вони або не пам’ятають назви засобів, або тим, чого ми не радили.
- Як же обрати майстра для пірсингу?
- Обов’язково дивіться на роботи майстра з усіх боків одразу після проколу та кілька днів після. Детально цікавтеся як буде відбуватися процес, тобто дізнайтеся усю інформацію по максимуму від майстра, щоб знати, що він достатньо кваліфікований. Краще переплатити якісь 200 чи 100 гривень, але не плакати потім від наслідків економії.
Міф чи правда?
- Існує міф, що якщо зробити прокол на вухах десь не там, то може погіршитися зір чи початися проблеми з якимись органами. Чи правда це?
- Насправді, ні, це міф. Навіть люди у яких болить голова й вони починають рукою стискувати мочку вуха – це самонавіювання. На наших органах слуху немає ніяких таких функцій. І єдине, що може статися при пірсингу вух – кровотеча. Якщо доглядати за проколами, то ніяких наслідків не буде, однак коли нічого не робити – то може статися й інфекція, і знадобитися послуги хірурга.
- А що стосовно пірсингу влітку? Чи можна його робити у спекотний сезон пори року?
- Я б не радила, насправді. Мочки вух можна, бо вони найменш проблемні, але інші – ні. Бо це спека, піт – і це ті ж бактерії. Після пірсингу пупка, наприклад, не можна буде купатися ні в озері, ні в морі два місяці, аби уникнути занесення інфекції. Якщо терпець є, то я б радила дочекати холодної пори року.
- Чи згадаєте ще якісь міфи, аби розвіяти їх людям?
- Часто до мене приходять клієнти, які впевнені, що у них алергія на все, окрім золота. Вони просять поставити золоту сережку, не розуміючи, що метал може окислюватися в організмі. Пояснюєш людині, що її алергія, швидше за все, пов'язана з іншими матеріалами або індивідуальною реакцією. Але клієнт наполягає на золоті. У такій ситуації я віддаю перевагу відмовитися від роботи, ніж ризикувати здоров'ям клієнта. Адже окислення металу в проколі може призвести до неприємних наслідків: потемніння шкіри, виділень і навіть запалення. Особливо це стосується таких місць, як губа. Золота сережка у ній може легко застрягти, і тоді прокол доведеться видаляти. Попри бажання клієнта, я завжди пояснюю ризики й пропоную альтернативні варіанти, якщо ж мене не чують – відмовляю у власних послугах.