Півмільйона від сина, пʼять квартир у столиця та 18 мільйонів доходу - журналісти MistoSumy проаналізували декларації голів облради.
На початку січня спливає 100 днів із моменту призначення Олексія Романька головою обласної ради. За цей час він побував у Брюсселі, але так і не знайшов часу поспілкуватися з журналістами. Тож ми вирішили заочно порівняти його статки зі статками попереднього голови облради, Віктора Федорченка.
Нагадаємо, Віктор Федорченко очолював Сумську облраду з 2020 по жовтень 2024 року. Після чотирьох років правління його крісло зайняв Олексій Романько. Обидва керманичі представляють партію «Слуга народу». Cпроби усунути Віктора Федорченка з посади почалися ще у лютому 2023 року. Тоді депутати облради планували провести голосування за його звільнення, однак Віктор Федорченко скликав сесію онлайн. Офіційною причиною такого рішення називалися міркування безпеки, однак формат онлайн-сесії фактично заблокував можливість провести таємне голосування.
Журналісти MistoSumy проаналізували декларації голів облради. Віктор Федорченко декларацію при звільненні з посади не подавав, тож ми порівняли статки очільників за 2023 рік із їх декларацій, поданих у 2024 році.
Доходи: мільйон проти мільйонів
До обрання на посаду голови облради Віктора Федорченко асоціювали із будівельною компанією ТОВ «БВК «Федорченко», він офіційно був мільйонером. У декларації, поданій у 2018 році, сума його доходів від підприємницької діяльності перевищувала 1 мільйон гривень. Із мільйонними статками він і завершив він свою каденцію.
Про Олексія Романько до його обрання депутатом облради у 2020 році мало хто знав. Він був звичайним підприємцем, вихідцем із Шостки, який займався обробкою і експортом лісу. Після обрання протягом останніх 4 років він також не вирізнявся публічністю. Але виявилося, що у 2023 році він мав доходи, які у десятки рази перевищили заробітки Віктора Федорченка. Торік екс-голова отримав доходів на суму 1,65 мільйонів гривень. До цієї суми увійшли зарплата, пенсія, відсотки по вкладам у банку. Також у декларації вказаний подарунок у 450 тисяч гривень від сина Дмитра Федорченка, який очолює фірму ТВО «БВК «Федорченко».
Цей подарунок викликає питання щодо його відповідності антикорупційному законодавству. Формально Віктору Федорченку майже півмільйона гривень подарував керівник фірми, яка регулярно отримувала замовлення від комунальних підприємств, підконтрольних облраді.
Дружина Віктора Федорченка Людмила за цей же рік отримала 106 тисяч гривень пенсії. Тобто сукупний дохід сім’ї Федорченків за 2023 рік склав 1,7 мільйонів гривень.
А от Олексій Романько за цей же рік отримав доходів на суму 18,8 мільйонів гривень, що у 10 разів більше за задекларовані статки Віктора Федорченка. До цієї суми увійшли прибуток від підприємницької діяльності (17 мільйонів 482 тисячі 543 гривні) та дохід від продажу корпоративних прав. Дохід дружини у декларації не вказаний, тож, очевидно, вона не працює.
Але це ще не все. У 2023 році Олексій Романько отримав поворотну матеріальну допомогу від ПП «Завод Сател», на частку якого мав корпоративні права. Сума допомоги немала – 16,5 мільйонів гривнь. Власницею заводу є його родичка Наталія Романько. Ще 6,2 млн. грн. поворотної фінансової допомоги нинішній голова облради отримав від ТОВ «Північ груп Агро», власником якої раніше був. Нині компанією володіє його родич Олександр Романько (ступінь споріднення достеменно невідомий, але виходячи із співпадіння по-батькові, скоріше за все, це брат). Загальна сума фінансової допомоги Олексію Романько у 2023 році перевищила його доходи і склала 22,7 мільйони гривень. Якщо додати її до доходів, то загалом нинішній голова облради у минулому році отримав 41,5 мільйон гривень.
У кого доларів і гривень більше?
Поглянемо на суми коштів, які зберігають два голови облради на банківських рахунках і готівкою. Скажемо відразу: за цим параметром сім’я Федорченка виявилася більш заможною, ніж сім’я Романько. У Віктора Федорченка та його дружини готівкою у 2023 році зберігалося 4,3 мільйони гривень та 200 тисяч доларів, а на банківських рахунках - ще 746 тисяч гривень. У Олексія Романько готівкою було 2 мільйони гривень, 55 тисяч доларів та 40 тисяч євро, а на банківських рахунках – «всього» 170 тисяч гривень.
Нерухомість: хто у лідерах за квадратними метрами
А ось за кількістю нерухомості Олексій Романько значно обійшов Віктора Федорченка. У його власності перебуває 5 квартир у Києві, три з яких придбані у 2021 році, а дві – у 2022. Середня вартість цих квартир становила 1,2 мільйони гривень. Також у нього є три будинки – два у Шостці і один у селі Макове Шосткинського району. Крім того, два нежитлові приміщення загальною площею 850 кв. метрів. Віктор Федорченко на цьому фоні взагалі виглядає бідним - він взагалі не має нерухомості, а його дружина володіє «тільки» двома квартирами у Сумах, щоправда одна із них займає площу 460 метрів.
Аналогічна ситуація із земельними ділянками. У нинішнього голови облради їх три, загальною площею майже 21 гектар. У колишнього очільника – тільки 50% власності на три «сотки» (0,0363 га) однієї земельної ділянки. Інша половина належить дружині Віктора Федорченка.
«Нива» проти «Мерседесів»
З автомобілями очільників облради ситуація виглядає ще цікавіше. Якщо судити за кількістю «колес», то першість знову веде Олексій Романько. У нього є одна Нива 2010 року випуску, чотири вантажівки, автобус ПАЗ і напівпричеп. У Віктора Федорченка у сім’ї авто взагалі немає, але він з дружиною користується двома «Мерседесами», наданими компанією ТОВ «БВК «Федорченко». Безоплатне користування (а витрати на оренду у декларації не зазначені) Віктором Федорченком автомобілями комерційної фірми, яка належить його сину і дружині, також виглядає сумнівним з точки зору антикорупційного законодавства.
Незрозуміло, яким авто користувався Олексій Романько у 2023 році для повсякденних поїздок. Навряд чи старенькою «Нивою» – таке авто заможні бізнесмени колись купували для поїздок на полювання чи рибалку. Якщо він орендував якесь авто у особи чи організації, то мав вказати це у декларації і зазначити вартість оренди. Але цього немає…
Шість проти нічого
Заключний раунд заочного суперництва колишнього і нинішнього голів облради у наявності корпоративних прав на комерційні структури безумовно виграє сім’я Віктора Федорченка. Особисто йому жодна фірма станом на 2023 рік не належала, однак його дружина Людмила має корпоративні права на 6 комерційних фірм, у тому числі компанією ТОВ «БВК «Федорченко».
А ось Олексій Романько жодних корпоративних прав не має, бо продав їх у 2023 році.