РЕКЛАМА «Основні проблеми жінок наступають у наслідок запальних процесів, гормональних стрибків та впливу зовнішнього середовища, тобто ті ж чужорідні тіла, радіація, вибухи…», - розповідає гінекологиня медичного центру «Он Клінік», що на Харківській, 23. Вплив сучасного світу: стреси, війна, переїзди – все це непозитивно впливає на репродуктивне здоров’я жінки. І саме регулярні медичні огляди та своєчасне лікування можуть запобігти серйозним проблемам у майбутньому. Як вберегти себе в умовах війни, з якими проблемами зараз звертаються до спеціаліста найчастіше та чи багато жінок хочуть вагітніти – у нашому матеріалі.
Журналісти MISTOSUMY.com зв’язалися з акушеркою-гінекологинею сумського медичного центру «ОН Клінік» Ларисою Грінченко. Лікарка має за плечима понад 30 років досвіду та першу кваліфікаційну категорію. Саме вона розповість нам про стан жіночого здоров’я в умовах війни.
Гінекологія – це те, що не можна відтягувати
- Гінекологія, наскільки вона зараз стала популярною серед жінок? Чи побільшало сум’янок, які почали дбайливіше ставитися до власного здоров’я?
- Гінекологія завжди була важливою частиною медичної допомоги для жінок, оскільки вона охоплює широкий спектр питань, пов'язаних з репродуктивним здоров'ям, профілактикою та лікуванням захворювань. Потреба гінекологічних послуг може зростати завдяки підвищенню обізнаності про важливість регулярних обстежень, скринінгу на різні захворювання та доступності сучасних методів лікування.
- Крім того, зростає інтерес до питань планування сім'ї, контрацепції та здорового способу життя, що також сприяє збільшенню кількості звернень до гінекологів. Важливо, щоб жінки мали доступ до якісної медичної допомоги та інформації для підтримки свого здоров'я на всіх етапах життя. З власного досвіду знаю, що профілактика та вчасне виявлення патологій статевої сфери є головною запорукою фізичного та ментального здоров’я жінки.
- Які основні проблеми зараз у містянок? З чим пов’язані?
- Жіночий організм дуже чутливий до різних впливів. Запальні процеси, зміни гормонального фону, стрес, а також різноманітні інфекції, як-от хламідіоз, мікоплазмоз, герпес – можуть призвести до серйозних проблем. Наприклад, ці захворювання можуть спричинити запалення, порушення менструального циклу та навіть безпліддя. Крім того, зовнішні чинники, такі як радіація чи вплив шкідливих речовин, також можуть негативно впливати на репродуктивну систему.
- Сучасна медицина пропонує жінкам широкий спектр обстежень, які дозволяють виявити різні захворювання на ранніх стадіях. Наприклад, за допомогою аналізу крові (ПЛР) можна виявити інфекції, такі як хламідіоз чи мікоплазмоз. УЗД дозволяє оцінити стан органів малого таза, а кольпоскопія – шийки матки. Якщо є підозра на рак, лікар може взяти невеликий шматочок тканини для більш детального дослідження (біопсія). Такі обстеження допомагають своєчасно виявити захворювання і почати лікування.
- Як стрес, пов'язаний з війною, впливає на репродуктивне здоров'я жінок? Які можуть бути наслідки?
- Вплив сучасного світу, стреси, війна, переміщення – все це непозитивно впливає на репродуктивне здоров’я жінки. Це все тому, що порушуються ритми гормонів, підлітки починають жити статевим життям до 18 років, зміна статевих партнерів (двоє та більше). До цього переліку також вносимо й небажання жінок мати власних дітей, порушується принцип харчування в наслідок глобальних змін зовнішнього середовища.
«На безпліддя найбільше впливає стрес…»
- Чи спостерігається зростання захворюваності на інфекції, що передаються статевим шляхом, серед жінок під час війни? Чому?
- Багато молодих жінок звертаються з проблемами зміни виділень з піхви через безліч причин, але головна – це зміна статевого партнера. Інша причина звернення до лікаря – це порушення менструального циклу (надалі ПМЦ – ред.) через стреси, метаболічні розлади (діабет, ожиріння…), аутоімунні захворювання, пухлини мозку, наднирників, щитоподібної залози, молочної залози, яєчників, матки. Також безліч звернень по безпліддю, де поєднуються фактори стресу, ПМЦ та інфекції.
- Як психологічний стан жінки впливає на її репродуктивне здоров'я?
- На безпліддя найбільше впливає стрес. Усі ми маємо різну стресостійкість, де порушується взаємодія між емоційним та раціональним процесами гальмування в мозку. Підвищується тривожність, особливо, хто має низьку самооцінку, образливість на фоні хронічного стресу, пов’язаного з війною, хронічним порушенням сну, частими змінами статевих партнерів, переїданням та палінням – посилюються депресивні стани. Саме тут жінка має високі ризики безпліддя, реалізації інфекційних процесів, ПМЦ, розвитку пухлин, метаболічні розлади.
- Які ресурси та підтримку можуть отримати жінки для збереження ментального здоров'я під час війни?
- Підтримка психологічного здоров'я через техніки управління стресом, консультації з психологом або психотерапевтом, а також підтримка з боку родини та друзів можуть допомогти зменшити негативний вплив стресу на репродуктивне здоров'я.Як собі допомогти? Важливо усвідомити для себе, що саме я роблю не так і модифікувати свій спосіб життя та вчасно звернутися за допомогою до спеціалістів. Адже від вашого стану, жінки, залежить стан вашого здоров’я.
Психологічна підтримка – це запорука інтимного здоров’я
- Які міфи про жіноче здоров'я під час війни хотілося б розвіяти?
- Існує кілька поширених міфів про жіноче здоров'я під час війни, які потрібно «розвіяти». Перше, це те, що воно може почекати. Насправді навіть під час війни важливо приділяти увагу цьому. Регулярні медичні огляди та своєчасне лікування можуть запобігти серйозним проблемам у майбутньому. Другий міф, про який я б згадала, це те, що стрес не впливає на фізичне здоров'я. Однак стрес може мати значний вплив на це, включаючи репродуктивну систему. Важливо знаходити способи управління стресом і звертатися за допомогою при необхідності.
- Третій міф про те, що багато хто вважає, що під час війни немає доступу до медичних послуг. Хоча існує багато різноманітних організацій, які допомагають навіть у складних умовах. Четвертий, психологічна допомога не є пріоритетом. Ментальне здоров'я є невід'ємною частиною загального здоров'я. Психологічна підтримка може бути критично важливою для подолання травматичних переживань і адаптації до нових умов.
- Про ведення вагітності. Чи багато жінок звертається до Вас за консультацією стосовно вагітності?
- Насправді зараз багато жінок звертаються за консультаціями щодо ведення вагітності, оскільки це важливий період, який потребує медичного нагляду та підтримки. Якщо у вас є питання щодо вагітності, рекомендую звернутися до сімейного лікаря, який зможе надати професійну допомогу та поради.
- Чи багато підлітків стало звертатися з гінекологічними проблемами?
- Загальна кількість підлітків, які звертаються з гінекологічними проблемами, може змінюватися з різних причин, включаючи підвищення обізнаності про здоров'я, доступність медичних послуг та освітні програми. Важливо, щоб підлітки мали доступ до якісної медичної допомоги та інформації про репродуктивне здоров'я.
- На останок, дайте кілька порад жінкам.
- Цінуйте себе, свої потреби, своє здоров’я і в такий спосіб ви станете людиною розвиненою, фізично-активно, яку не зламають життєві випробування.
Записатися на консультацію до Лариси Грінченко можна за номером: 0 800 21 10 69
Де можна знайти «Он Клінік»:
Графік роботи:
- Пн-пт: з 8:00 до 19:00
- Сб: з 8:00 до 17:00
- Вс: з 8:00 до 14:00
Адреса медичного закладу: вул. Харківська, 23