У Сумській міській галереї відкрилася ювілейна виставка міських фотохудожників. Жанри світлин експозиції — різноманітні, але всі вони незмінно професійні.
Сумські фотохудожники щороку демонструють сум’янам свої найкращі роботи минулого року. Традиційно таку експозицію організовує Сумська обласна організація Національної спілки фотохудожників України (НСФУ). Попри посилення обстрілів Сум на початку 2025 р., митці вирішили не відмовлятися від відкриття експозиції. Тим більше, що це ювілейна, 25 виставка, яку проводить НСФУ в обласному центрі. Тож виставка «Фотохудожник 2024» відкрилася на початку січня.
Знімати у такий час непросто, ще більш непросто знайти графічний образ сучасності. Кожен із фотохудожників бачить його по своєму. Війна, що триває, зафіксована на знімках — підбита російська техніка, знята Андрієм Мозговим, руїни прикордоння Сумщини (автор Валерій Дядюра). Є військові зі своїми коханими зі спецпроєкту фотохудожника Валерія Бершова. Найбільш вражаючий знімок із воєнної серії — маленька дівчинка зі сльозами на очах, знята Лідією Цапко, яка чимось нагадує знамениті військові фотографії американських репортерів часів в’єтнамської війни.
Дотична до теми війни робота Ігоря Ройченка «Ніколи не забудемо». Об’єктив фотохудожника ще у 2018 році зафіксував хлопчика-кадета, який стоїть перед галереєю загиблих в АТО. Нещодавно ця робота здобула визнання на декількох міжнародних виставках.
У експозиції є не тільки військова фотографія. Незвичні ракурси міста, гра світла й тіні на будинках, портрети сум'ян, природа — все це також знято незмінно майстерно. Загалом представлено 54 роботи 21 фотографа.
«Зібрати роботи для виставки було непросто, із деяких авторів їх довелося навіть "видавлювати". Війна триває – у багатьох фотохудожників немає ні натхнення, ні бажання знімати та творчо працювати. Фотохудожник — це не професія, це стан душі. Хтось взяв фото з архівів, але 90% робіт – це свіжі, 2024 року. Зокрема, моя робота «Осінній букет» знята півтора тижня тому, у кінці грудня. Декілька робіт з експозиції мають ті чи інші нагороди всеукраїнських та міжнародних фотографічних спільнот», - говорить відповідальний секретар обласної організації НСФУ Ігор Ройченко, який фактично є організатором виставки.
«Мої роботи присвячені коханню — коханню наших військових до своїх обраниць, зняті у 2024 році. Адже навіть під час війни є місце для любові й одруження. Ці роботи нагороджені декількома нагородами», - говорить фотохудожник Валерій Бершов.
«Спалений ворожий танк я сфотографував на початку травня 2022 року на дорозі до Краснопілля. Там було багато розбитої російської техніки, вдалося зняти цілу серію робіт. Ще дві світлини, представлені на виставки зроблені в історичному центрі міста – у тумані та під час заходу сонця. Виставка сподобалася, багато якісних робіт, представлено багато різних фотографів зі своїм поглядом», - говорить фотохудожник Андрій Мозговий.
«Мої фото – це сумський боєць ТРО, який побував у полоні росіян і чудом вижив та його дружина. За обома фото – дві історії, які можна розповідати довго. Від виставки очікував гіршого, адже всі учасники дуже різні – очікував великих перепадів у якості та підході до зйомки. Однак на подив експозиція виявилася хорошою – це заслуга не тільки фотохудожників, а й організатора виставки», - ділиться враженнями фотохудожник Дмитро Зубченко.