Продаж нерухомості чи інших цінних речей дитини, можуть призвести до порушення її прав. Для сум'ян, як і для всіх громадян України, важливо знати, які дії дозволені законодавством, а які потребують погодження з органами опіки та піклування.
Управління майном дитини – важлива складова забезпечення її прав та інтересів. Батьки на законодавчому рівні зобов’язані використовувати майно дитини виключно в її інтересах. Проте в реальному житті часто виникають ситуації, коли ці вимоги порушуються.
Продаж нерухомості чи інших цінних речей дитини, можуть призвести до порушення її прав. Для сум'ян, як і для всіх громадян України, важливо знати, які дії дозволені законодавством, а які потребують погодження з органами опіки та піклування.
Як зазначила Ірина Свистун, керівниця Східного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, згідно з Сімейним кодексом України, батьки мають право здійснювати управління майном своєї малолітньої дитини, дозвіл для цього не потрібний. Проте дорослі зобов’язані дбати про збереження та використання майна дитини в її інтересах. Якщо дитина може самостійно визначити свої потреби та інтереси, то батьки здійснюють управління майном, з їх врахуванням.
У деяких ситуаціях законодавство України обмежує права батьків на вчинення дій з майном дитини, щоб запобігти порушенням її інтересів. Ці обмеження стосуються важливих правочинів, які мають бути узгоджені з органами опіки та піклування.
Що саме потребує дозволу:
- Відмова від прав на майно малолітньої дитини, у тому числі речових прав на нерухоме майно, що підлягають державній реєстрації;
- Видача письмових зобов’язань від імені малолітньої дитини;
- Правочини з нерухомим і цінним майном:
- продаж або обмін житлової нерухомості, земельної ділянки, власником або користувачем яких є малолітня дитина;
- передача майна до статутного капіталу підприємств чи кооперативів;
- поділ, виділ або дарування нерухомості чи іншого цінного майна (транспортні засоби, об’єкти незавершеного будівництва), власником якого є малолітня дитина.
Згідно зі статтею 177 Сімейного кодексу України, органи опіки та піклування мають право відмовити у наданні дозволу на вчинення правочинів щодо нерухомого майна дитини. Таке рішення приймається у випадках, коли дії батьків або інших осіб суперечать інтересам дитини чи можуть спричинити порушення її майнових прав. Водночас органи опіки можуть звернутися і до нотаріуса з вимогою накласти заборону на відчуження такого майна.