Завантаження ...

Кролевецький борщ з яблуками – давній рецепт, що підкорив Україну

Кролевецький борщ з яблуками – давній рецепт, що підкорив Україну фото

У Кролевці з покоління в покоління передають унікальний рецепт борщу з яблуками. Тетяна Сокур, відома дослідниця кулінарної спадщини, розповіла, як ця страва стала символом міста та перемогла в обласному конкурсі нематеріальної культурної спадщини.

Борщ, що зберігає історію

Кролевецький борщ із яблуками з «чудо-яблуні» отримав перемогу в обласному конкурсі на краще дослідження місцевої нематеріальної культурної спадщини «Сила землі батьків». Цю унікальну страву готує корінна кролевчанка Тетяна Сокур, яка неодноразово перемагала на фестивалях борщу в Сумській, Чернігівській та Полтавській областях.

За плечима пані Тетяни – Гран-прі шостого Міжнародного фестивалю борщу «Борщик у глиняному горщику», участь у гастропроєктах «Слобожанські смаки», «Сковорода. Гастробайки», «Край пригод». Вона представляла Сумщину на всеукраїнському марафоні у Києві, присвяченому внесенню борщу до Списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.

Смак, що передається крізь покоління

Секрети приготування кролевецького борщу жінка дізналася ще від своєї бабусі.

«Мене навчила готувати борщ моя бабуся Марія, – розповідає Тетяна Сокур. – Вона була знаною господинею в нашому містечку. Люди просили її готувати страви на весілля та поминки. Всі жінки в нашому роду любили і вміли готувати за старовинними рецептами, тому я просто підхопила цю традицію. А тепер передаю свої знання внучці Дарині, яка у 18 років уже варить борщ».

За словами господині, вона знає понад 20 видів обрядових борщів: святвечоровий, білий стрітенський, благовіщенський зелений, троїцький з вишнями, введенський з грушами. Але серед них особливе місце займає кролевецький борщ з яблуками, який не раз перемагав на фестивалях.

Як приготувати справжній кролевецький борщ

 Інгредієнти (на 3-5 літрів води):

  • М'ясо: 1 кг свинини, 500 г курятини, 500 г індички;
  • Овочі: 1 цукровий буряк, 5-6 картоплин, 1 морква, ½ качана капусти, 1 жменя квасолі;
  • Додаткові інгредієнти: 2 ст. ложки смажених грибів, 2-3 штуки чорносливу, 2 тушковані червоні буряки, трохи бурякового квасу;
  • Пасерування: 2 моркви, 2 цибулини, 2 болгарські перці, трохи томатного соусу;
  • Особливий інгредієнт: 3-4 яблука кролевецької яблуні-колонії;
  • Заправка: 1 головка товченого часнику з 100 г сала, сіль та спеції за смаком;

 Процес приготування:

  1. Відварити м’ясний бульйон.
  2. Додати подрібнений цукровий буряк, картоплю, моркву, капусту та попередньо відварену квасолю.
  3. Додати смажені гриби, чорнослив, тушковані буряки та трохи бурякового квасу.
  4. Окремо пасерувати моркву, цибулю, болгарський перець, додати трохи томатного соусу та ввести в борщ.
  5. Дати прокипіти 5 хвилин, потім додати нарізані яблука.
  6. Заправити товченим часником із салом, посолити, додати спеції.
  7. Настояти борщ 20 хвилин.

Перед подачею в тарілку додати свіжу зелень та ложку домашньої сметани.

Сакральне значення страви

Цей борщ традиційно готували в Кролевці після Спаса, коли дозрівають яблука, а жінки вже можуть їх їсти. Його готували на Першу Пречисту – храмове свято, використовуючи яблука з кролевецької яблуні-колонії, які мають кислувато-терпкий присмак.

«Бабуся завжди готувала цей борщ у глиняному горщику, а потім залишала його настоятися в печі. Саме так страва набувала особливого смаку», – пригадує Тетяна Сокур.

Сьогодні майстриня відроджує традиції та проводить майстер-класи з приготування кролевецького борщу, навчаючи жителів Сумщини секретам автентичної української кухні.


Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: