Кролевецький борщ із яблуками – страва, що передається з покоління в покоління та несе в собі давні традиції. Господиня Тетяна Сокур знає понад 20 видів борщів, але саме цей став переможцем фестивалів і символом кулінарної спадщини Сумщини.
У Кролевці з покоління в покоління передають унікальний рецепт борщу з яблуками. Тетяна Сокур, відома дослідниця кулінарної спадщини, розповіла, як ця страва стала символом міста та перемогла в обласному конкурсі нематеріальної культурної спадщини.
Борщ, що зберігає історію
Кролевецький борщ із яблуками з «чудо-яблуні» отримав перемогу в обласному конкурсі на краще дослідження місцевої нематеріальної культурної спадщини «Сила землі батьків». Цю унікальну страву готує корінна кролевчанка Тетяна Сокур, яка неодноразово перемагала на фестивалях борщу в Сумській, Чернігівській та Полтавській областях.
За плечима пані Тетяни – Гран-прі шостого Міжнародного фестивалю борщу «Борщик у глиняному горщику», участь у гастропроєктах «Слобожанські смаки», «Сковорода. Гастробайки», «Край пригод». Вона представляла Сумщину на всеукраїнському марафоні у Києві, присвяченому внесенню борщу до Списку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО.
Смак, що передається крізь покоління
Секрети приготування кролевецького борщу жінка дізналася ще від своєї бабусі.
[GALLERY-523]
«Мене навчила готувати борщ моя бабуся Марія, – розповідає Тетяна Сокур. – Вона була знаною господинею в нашому містечку. Люди просили її готувати страви на весілля та поминки. Всі жінки в нашому роду любили і вміли готувати за старовинними рецептами, тому я просто підхопила цю традицію. А тепер передаю свої знання внучці Дарині, яка у 18 років уже варить борщ».
За словами господині, вона знає понад 20 видів обрядових борщів: святвечоровий, білий стрітенський, благовіщенський зелений, троїцький з вишнями, введенський з грушами. Але серед них особливе місце займає кролевецький борщ з яблуками, який не раз перемагав на фестивалях.
Як приготувати справжній кролевецький борщ
[GALLERY-524]
Інгредієнти (на 3-5 літрів води):
- М'ясо: 1 кг свинини, 500 г курятини, 500 г індички;
- Овочі: 1 цукровий буряк, 5-6 картоплин, 1 морква, ½ качана капусти, 1 жменя квасолі;
- Додаткові інгредієнти: 2 ст. ложки смажених грибів, 2-3 штуки чорносливу, 2 тушковані червоні буряки, трохи бурякового квасу;
- Пасерування: 2 моркви, 2 цибулини, 2 болгарські перці, трохи томатного соусу;
- Особливий інгредієнт: 3-4 яблука кролевецької яблуні-колонії;
- Заправка: 1 головка товченого часнику з 100 г сала, сіль та спеції за смаком;
Процес приготування:
- Відварити м’ясний бульйон.
- Додати подрібнений цукровий буряк, картоплю, моркву, капусту та попередньо відварену квасолю.
- Додати смажені гриби, чорнослив, тушковані буряки та трохи бурякового квасу.
- Окремо пасерувати моркву, цибулю, болгарський перець, додати трохи томатного соусу та ввести в борщ.
- Дати прокипіти 5 хвилин, потім додати нарізані яблука.
- Заправити товченим часником із салом, посолити, додати спеції.
- Настояти борщ 20 хвилин.
Перед подачею в тарілку додати свіжу зелень та ложку домашньої сметани.
Сакральне значення страви
Цей борщ традиційно готували в Кролевці після Спаса, коли дозрівають яблука, а жінки вже можуть їх їсти. Його готували на Першу Пречисту – храмове свято, використовуючи яблука з кролевецької яблуні-колонії, які мають кислувато-терпкий присмак.
«Бабуся завжди готувала цей борщ у глиняному горщику, а потім залишала його настоятися в печі. Саме так страва набувала особливого смаку», – пригадує Тетяна Сокур.
Сьогодні майстриня відроджує традиції та проводить майстер-класи з приготування кролевецького борщу, навчаючи жителів Сумщини секретам автентичної української кухні.