
Напередодні поминальних днів екологи Сумської області звертаються до громадян з проханням не використовувати штучні пластикові квіти для прикрашання могил.
У Держекоінспекції Сумщини пояснюють, що, хоча штучні квіти мають яскравий вигляд, їхня "краса" є недовговічною, а негативний вплив на довкілля триває значно довше. Виготовлені з синтетичних матеріалів, обробленого парафіном паперу та ниток, під впливом сонячного випромінювання вони можуть виділяти неприємний запах і навіть спричинити пожежу. Точний склад пластику невідомий, оскільки більшість квітів імпортується з Китаю без відповідних сертифікатів.
Екологи категорично забороняють спалювати або закопувати штучні квіти. Розкладаються вони надзвичайно довго, а під час горіння виділяють небезпечні для здоров'я речовини, такі як фенол, формальдегід, оксиди азоту та сірки, а також діоксини, що мають канцерогенний вплив і можуть сприяти розвитку онкологічних захворювань. Наразі в області відсутні потужності для їхньої належної утилізації.
У багатьох європейських країнах використання пластикових квітів вже давно заборонено через їхню шкідливість. Хоча в Україні на загальнодержавному рівні відповідного законодавства поки немає, деякі органи місцевого самоврядування самостійно приймають рішення про заборону продажу та використання штучних квітів на території своїх громад. Екологи закликають жителів Сумщини не чекати заборон та штрафів, а усвідомити шкоду таких покупок і свідомо відмовитися від них.
Альтернативою штучним квітам можуть стати вінки та букети з живих квітів і хвої, живі квіти, висаджені в ґрунт, газонна трава, сухоцвіти, лампадки та свічки.
Держекоінспекція Сумщини закликає громадян бути екологічно свідомими та відмовитися від шкідливої звички використання пластикових квітів, щоб зберегти довкілля та власне здоров'я.