
2024-й для Сумщини став роком масштабних кадрових змін у керівництві рад та адміністрацій. Нові або добре знайомі обличчя зʼявились у кріслах очільників Сумської області, району та обласного центру. Поки нові керівники звикають до посад, журналісти MistoSumy переглянули декларації, щоб дізнатися, як за останні роки змінювались доходи й статки посадовців області та міста.
Гуртожитська романтика екс-очільника ОВА
Володимир Артюх очолив Сумську обласну військову адміністрацію у квітні 2023 року. До цього понад 30 років служив у Збройних силах, був заступником начальника Генштабу, а також радником у Вінницькій ОВА. На посаді він змінив Дмитра Живицького, який керував областю у 2021–2023 роках. Однією із передумов його звільнення ймовірно став тендерний скандал,у якому фігурував радник Живицького Олександр Безніс.
17 квітня 2025 року Володимира Артюха звільнили з посади голови Сумської ОВА за указом Президента. Новим очільником області став Олег Григоров, який до цього працював у Нацполіції.

Якщо вірити декларації, 2 роки екс-очільник ОВА проживав в Сумах в орендованій кімнаті в гуртожитку, площею 41 м2. Цікаво, що наступник Артюха також побутовий екстраверт, торік він проживав в 11-метровій кімнаті столичної квартири. Більше про статки нового очільника Сумської ОВА ми вже писали раніше. Про це можна почитати за цим посиланням.
Володимир Артюх також задекларував житловий будинок на 186 квадратів у селі Щітки на Вінничині. Там же екс-начальник ОВА має земельну ділянку на 1600 квадратів.
Дружина Володимира Артюха має нерухомість у АР Крим – їй належить 798 м2 землі в селі Сакської громади. Також вона має земельну ділянку у селі Карпилівка на Чернігівщині, площею 1200 квадратів.
Їздить Володимир Артюх на BMW 525D 2012 року випуску. Він придбав її у 2018 році за 350 тисяч гривень. Зараз такий коштує близько 615 тисяч гривень, залежно від стану.
Дружина очільника ОВА має BMW 5231 2005 року випуску. Щоправда, невідомо, чи ця автівка на ходу, адже, згідно декларації, Людмила Артюх придбала її у 2019 році за 25 тисяч гривень. Тоді як сьогодні така автівк коштує близько 370 тисяч гривень.
За рік доходи Володимира Артюха зросли майже на пів мільйона. У 2023 році задекларував 1,6 мільйони гривень доходів. Понад 400 тисяч він заробив у Подільській філії Українського державного центру радіочастот та 817 тисяч — в Сумській обласній державній адміністрації. Також Володимир Артюх отримав 357 тисяч гривень пенсії та близько 34 тисяч гривень доплат від Українського державного центру радіочастот.
У 2024 році зарплата в Сумській ОДА зросла удвічі — до 1,6 млн грн. Окрім цього, екс-начальник отримав 357 тисяч гривень пенсії та 8,6 тисяч гривень пільги УБД. Також Володимир Артюх отримав майже 25 тисяч гривень від Подільської філії Українського державного центру радіочастот. У сумі за минулий рік доходи становлять близько 2 мільйонів гривень.
Дружина Володимира Артюха отримала майже 93 тисячі гривень доходів — близько 82 тисяч гривень пенсії та понад 10 тисяч, стягнутих через виконавчу службу.
У 2023 році Людмила Артюх отримала понад 75 тисяч гривень доходів — близько 65 тисяч гривень пенсії та понад 10 тисяч гривень, стягнутих через виконавчу службу.
Родина Артюхів тримає готівкою 10 тисяч гривень та 68 тисяч доларів США, на банківських рахунках подружжя зберігає 163 тисячі гривень.
У порівнянні з 2023 роком, їхні статки зросли на 63 тисячі гривень та 10 тисяч доларів США.
Секретар без колес
Артем Кобзар став секретарем Сумської міської ради в грудні 2023 року. До цього обовʼязки тимчасово виконувала Юлія Павлик. А вже наприкінці січня 2024-го депутати висловили недовіру тодішньому меру Олександру Лисенку та проголосували про дострокове припинення його повноважень. Відтоді Кобзар, як секретар, виконує обовʼязки міського голови.
Також відомо, що у 2022 році він став засновником та керівником громадської організації “Сумська міська федерація з боротьби вільної”.
Політичний шлях Кобзаря тісно пов’язаний із партією «Слуга народу». У 2020 році він був обраний депутатом міської ради 8 скликання від цієї політсили, а ще раніше, у 2019-му, працював помічником народного депутата Михайла Ананченка та був офіційним спостерігачем від Володимира Зеленського під час президентських виборів.
До цього Артем Кобзар встиг попрацювати у держсекторі — був заступником начальника Служби автомобільних доріг у Сумській області. А ще майже два десятиліття (з 2002 до 2020 року, - авт.) він мав бізнес у сфері будівництва.

Сім’я Кобзарів володіє частиною квартири в Сумах площею 43,7 квадратів (у спільній частковій власності з іншими особами, - авт.), нежитловим приміщенням площею 59,7 квадратних метрів. Приміщення належить дружині Кобзаря, воно було придбане у 2019 році за понад 125 тисяч гривень.
У декларації за 2023 рік була також зазначена сумська квартира площею 50,5 квадратів, придбана дружиною в липні 2023 року за майже 660 тисяч гривень. Проте того ж року Лідія Кобзар продала нерухомість за 548 тисяч гривень. Вірогідно, мова саме про цю ж квартиру, адже у декларації за 2024 рік вона вже не згадується. Якщо вірити звітності, дружина Артема Кобзаря втратила близько 100 тисяч гривень на угодах з купівлі, а потім з продажу цієї житлової площі.
У 2023 році Артем Кобзар вказував у декларації, що їздить на автівці дружини — Volkswagen Touareg 2010 року випуску, придбаний у 2022 році за 40 тисяч гривень. Натомість у 2024 році очільник міста не вказав жодного транспортного засобу. Ба більше, у доходах пан Артем зазначив, що його дружина продала автівку за 150 тисяч гривень.
Тож, як саме виконуючий обовʼязки міського голови пересувається містом — загадка. Можливо, пішки, дорогою звертаючи увагу на стан тротуарів. А може, користується громадським транспортом, щоб на власному досвіді перевірити справедливість тарифів у маршрутках. Або ж Артем Кобзар їздить на роботу велосипедом — як головний герой серіалу, що має однойменну назву з партією, з якої й почалася його політична історія.
Нова посада принесла Артему Кобзарю більші доходи. Секретар Сумської міськради у 2024 році отримав понад 752 тисячі гривень заробітної плати. Натомість у 2023 році на посаді заступника начальника Служби автомобільних доріг пан Кобзар отримав близько 610 тисяч гривень.
Зросли доходи і дружини посадовця. У 2024 році вона задекларувала 680 тисяч гривень від підприємницької діяльності, тоді як роком раніше — 420 тисяч гривень.
Готівковий баланс подружжя Кобзарів змінився. Артем зберігає 210 тисяч гривень готівкою, що на 40 тисяч менше, ніж торік. На банківських рахунках у нього — трохи більше 5 тисяч гривень.
Натомість його дружина, Лілія Кобзар, за рік покращила свою фінансову позицію: з 700 тисяч гривень готівкою у 2023 році до 760 тисяч у 2024-му.
Очільник облради змінив УРАЛ на «крузак» та задекларував пʼять квартир у Києві
Олексій Романько очолив облраду за схожим сценарієм Артема Кобзаря. Його обрали депутати облради після того як звільнили Віктора Федорченка. Тож, у Сумах гучно пролунало імʼя Олексія саме у жовтні 2024 року. До цього він був доволі відомим в області, адже у 2020-му був обраним депутатом до облради від партії «Слуга народу».

За даними YouControl, Олексій Романько мав зв’язки щонайменше з трьома компаніями, що працюють у сфері агропрому та лісівництва. У різні роки він був керівником ТОВ «Північ Груп Агро» та приватного заводу «Сател», а також власником частки у ПП «Ельбрус Північ».
Також у базі даних зазначено, що до жовтня 2024 року Романько мав ФОП, діяльність якого охоплювала оптову торгівлю деревиною, будматеріалами та сантехнікою. Він закрив його 3 жовтня, цілком ймовірно, що цьому передувало його призначення на посаду очільника облради, яке сталося днем раніше.
Як відомо з декларації за 2023 рік, Олексій Романько продав свої корпоративні права ПП «Завод «Сател» племінниці Наталії Романько за понад мільйон гривень. Також він отримав сумарно 50 тисяч гривень від відчуження корпоративних прав ПП «Ельбрус Північ» Анні Шкалаберді та Софії Горбач. А ще Олексій Романько продав частку ТОВ «Північ Груп Агро» своєму брату Олександру Романьку за 5 тисяч гривень.
Єдиний офіційний зв’язок, який Романько вказує, — це власність на громадську організацію «Спілка Шосткинських громадських організацій „Перспектива“». Також очільник облради зазначає, що є членом ГО «СУМСЬКА ОБЛАСНА ФЕДЕРАЦІЯ ДЗЮДО».
Попри це, у володінні Олексія Романька — солідний автопарк. У декларації є вантажівки, причіпи, навантажувачі — техніка, що радше підходить для підприємницької діяльності. І хоча жодної активної ролі в бізнесі він зараз не декларує, схоже, техніка або лишилася від минулого, або ще не втратила практичного призначення.
Проте все ж одну вантажівку Олексій обміняв на легковик. У 2024 році він продав УРАЛ 1970 року випуску за майже 35 тисяч гривень. Натомість уже менш ніж за тиждень обзавівся Toyota Land Cruiser Prado 150 2022 року. Щоправда, не купив, а взяв в оренду у ПП «ЛІСЕКСПОРТ ПЛЮС», шосткинського підприємства, що займається лісопильнею.
Цікаво, що у власному автопарку ця компанія має лише три автівки, і одну з них виділила голові облради. Можна було б припустити, що саме їй Олексій і продав свого ретро-УРАЛа за ціною трохи нижче ринкової (сьогодні така вантажівка в середньому продається за 500 тисяч гривень, залежно від стану та комплектації, - авт). Але у списку транспорту «ЛІСЕКСПОРТ ПЛЮС» лише одна вантажівка, та й то новіша — 2013 року випуску.
Які автівки задекларував Олексій Романько у 2024 році?
- Два КРАЗи 260, вантажний автомобіль, 1992 рік випуску — вартість не вказана;
- УРАЛ 4320, вантажний автомобіль, 1983 рік випуску — вартість не вказана;
- ПАЗ 32053, автобус, 2005 рік випуску — вартість не вказана;
- KRONE SDP 27, спеціалізований напівпричіп, 1997 рік випуску — вартість не вказана;
- MANITOU MLT 735 - 120LSU, навантажувач, 2007 рік випуску — вартість не вказана;
- NIVA CHEVROLET, легковий автомобіль, 2010 рік випуску — вартість не вказана;
- Орендована TOYOTA LAND CRUISER PRADO 150, легковий автомобіль, 2022 рік випуску — задекларована вартість 1,2 мільйона гривень.
Нерухомості в Романька — ще більше, ніж автівок. Проживає голова облради у будинку своєї матері, що у Шостці. Він придбаний ще у 2014 році та має площу понад 240 квадратів. Окрім того пан Романько користується житлом своєго батька та тітки: квартирою у 63 квадрати в селі Собичеве Шосткинської ТГ та квартирою у Сумах, квадратура якої не вказана.
У власності очільника облради 11 задекларованих обʼєктів нерухомості:
- Пʼять квартир у Києві площами від 47 до 98 квадратів та вартістю сумарно у близько 5,5 мільйонів гривень. Усі вони придбані у період 2021–2022 років;
- Нежитлове приміщення у столиці площею 67 квадратів за 1,2 мільйони гривень, придбане у 2021 році;
- Будинок у Шостці площею 80 квадратних метрів, придбаний у 2018 році за 320 тисяч гривень;
- Земельна ділянка у Шостці на 600 квадратів також придбана у 2018 році за 179 тисяч гривень;
- Будинок у 67 квадратів та земельна ділянка у 1283 квадрати в селі Макове Шостинської ТГ;
- Приміщення у Шостці площею у 780 квадратних метрів, придбане у 2020 році за 326 тисяч гривень;
- Земельна ділянка у селі Собичеве Шостинської ТГ площею майже 19 тисяч квадратних метрів, придбана у 2021 році за 7,5 тисяч гривень, яку Романько здає в оренду ТОВ «Північ Груп Агро».
У 2024 році як підприємець Олексій Романько заробив більш ніж вполовину менше. Так, у 2023 році він задекларував майже 17,5 мільйонів гривень доходу від зайняття підприємницькою діяльністю, натомість у 2024 — трохи більше 8,2 мільйони.
У декларації за 2024 рік пан Романько також вказав, що отримував заробітну плату у ПП «Ельбрус Північ», там він заробив майже 21 тисячу гривень. Натомість прибуток від здачі земельної ділянки в оренду чомусь очільник облради не зазначив.
Вже два роки Олексій Романько стабільно тримає 2 мільйони гривень, 40 тисяч євро та 55 тисяч доларів готівкою та продовжує отримувати фінансову допомогу від приватного заводу «Сател» та ТОВ «Північ Груп Агро». Так, у 2023 році він отримав понад 16,5 мільйонів гривень від ПП «Завод «Сател»» та майже 6,3 мільйони гривень від «Північ Груп Агро». У 2024 році фінансова допомога від «Північ Груп Агро» залишилася незмінною – близько 6,3 мільйони гривень, натомість завод «Сател» «допоміг» трохи меншою сумою – 13,4 мільйони гривень.
На банківських рахунках за 2024 рік Романько задекларував 1,3 мільйони гривень, що на понад мільйон більше, ніж роком раніше. Тоді на рахунках очільника облради було менше 170 тисяч гривень.
Голова з грядками — дачні справи очільника РДА
Михайло Мельник очолив Сумську районну державну адміністрацію у серпні 2024-го. До цього працював першим заступником голови РДА. Раніше мав досвід роботи у сфері пожежної безпеки — зокрема, був пожежним-рятувальником у 26-й Державній пожежно-рятувальній частині міста Погребище Вінницької області.
У декларації за 2024 рік Мельник вказав пʼять земельних ділянок, дві дачі та квартиру. З 2003 року він спільно з Леонідом та Антоніною Мельник володіє квартирою у Сумах площею 54,1 м².

У власності посадовця — п’ять земельних ділянок:
- 437 м² у Сумах
- 809 м² у Старому Селі, Сумський район
- 294 м² у Сумах
- 136 м² у Сумах
- 3 600 м² у Сумах
Також задекларовано два дачні будинки в Сумах — на 80,7 м² та 50,9 м². Останній Мельник придбав у 2024 році за трохи більше ніж 12 тисяч гривень.
У лютому 2025 року очільник РДА повідомив про суттєві зміни в майновому стані: він придбав будинок у селі Ворожба Сумського району — 42 м² за 152 тисячі гривень.
Їздить посадовець на Audi A3 2008 року випуску, яку придбав у 2021-му за 74 тисячі гривень. Сьогодні така автівка коштує в середньому 320 тисяч гривень, залежно від стану. Його дружина Ірина Мельник у 2023 році задекларувала Volkswagen Golf 2005 року — вартістю 81 тисяча гривень. Зараз на ринку ціна такої становить близько 200 тисяч гривень.
У 2024 році Михайло Мельник заробив понад 1,3 мільйони гривень в райдержадміністрації, а його дружина-підприємиця – майже 3 мільйони.
Якщо порівняти декларацію за 2023 рік, можна сміливо сказати, що доходи родини Мельників значно зросли.
У 2023 році Михайло Мельник заробив в обласній державній адміністрації 233 тисячі гривень та 761 тисячу гривень як підприємець. Також Михайло Мельник отримав понад 7 тисяч гривень заробітної плати в Сумській райдержадміністрації. Його ж дружина-підприємиця заробила менше в десять разів, ніж торік — 353 тисячі гривень.
Готівкою Михайло Мельник тримає 21 тисячу доларів США, а його дружина більше вірить у гривню — у цій валюті вона зберігає 450 тисяч гривень. Роком раніше очільник райдержадміністрації зберігав трохи більше — 28 тисяч доларів готівкою. Натомість його дружина навпаки задекларувала у 2023-му лише 130 тисяч гривень.
Валютна стабільність очільника МВА
Сергій Кривошеєнко очолив Сумську міську військову адміністрацію наприкінці листопада 2024 року — після звільнення Олексія Дрозденка. До цього працював у СМВА заступником начальника. Родом з Донецька, має три вищі освіти: інженерну, юридичну та економічну. У декларації за 2023 рік місце роботи не вказане, але задекларовано понад мільйон гривень доходу.

У 2024-му він заробив трохи менше — загалом 937 тисяч гривень: 115 тисяч гривень у міській адміністрації, ще понад 822 тисячі гривень — у військових частинах.
У 2024 році доходи дружини посадовця, Анастасії Кривошеєнко, зменшились утричі — з 145 тисяч гривень до трохи більше 45 тисяч. Основну частину становили соціальні виплати.
Живе родина в орендованій квартирі у Сумах площею 43 квадратних метри, на умовах суборенди.
Вся задекларована нерухомість родиною Кривошеєнків знаходиться в нині окупованому Маріуполі. Це гараж на 16 квадратів, який належить Сергію Кривошеєнко, а також кімната площею 14 кв. метрів знаходиться у спільній сумісній власності його дружини та Миколи Пургіна. Також у Маріуполі з 2020 року Сергій Кривошеєнко орендує земельну ділянку на 23 квадрати.
Є і цінні папери. Анастасія Кривошеєнко володіє 1236 акціями ПрАТ «Маріупольський металургійний комбінат імені Ілліча». Придбала ще в 2010 році. Номінальна вартість кожної — 25 копійок. Разом — 309 гривень.
В автопарку сімʼї Кривошеєнків — дві автівки. Очільник МВА має Volkswagen Touareg 2016 року, який з’явився в нього у 2021 році. Купив машину за майже 600 тисяч гривень. Сьогодні таке авто коштує близько 1,2 мільйона гривень. Дружина має Mitsubishi Outlander Sport 2015 року. Вона кермує цією автівкою з 2018 року, задекларована вартість якої близько 90 тисяч гривень. На авторіа сьогодні такий транспорт пропонують в середньому за 450 тисяч гривень.
Якщо вірити деклараціям за 2023 та 2024 роки, Сергій Кривошеєнко стабільно тримає понад 93 тисяч доларів США готівкою. А от стан банківського рахунку змінився відчутно: якщо у 2023 році на рахунках було трохи менше 44 тисяч гривень, то у 2024 — вже понад 295 тисяч гривень.
Анастасія Кривошеєнко також задекларувала 23 тисячі доларів США готівкою — стільки ж, як і торік. Водночас на банківських рахунках у неї залишилось менше 2 тисяч гривень, хоча у 2023 році сума була значно більшою — понад 153 тисячі гривень. Частину коштів дружина поклала на депозит — 99,4 тисячі гривень.
Без зайвого блиску
Руслан Сіренко очолює Сумську районну раду з грудня 2024 року. До цього був головою Краснопільської РДА, очолював Сумську РДА, а також працював заступником директора у КП «Міськводоканал» Сумської міськради.
Мешкає Руслан Сіренко у квартирі в Сумах площею 47 м², яка перебуває у спільній власності з Вірою та Юрієм Сіренками.

У 2024 році він заробив майже 440 тисяч гривень на Сумському водоканалі, там же отримав благодійну допомогу — 2,5 тисячі гривень. У 2023-му задекларував 227 тисяч гривень доходу та аналогічну суму благодійної допомоги.
Власного авто Руслан Сіренко не має — принаймні так зазначено в декларації.
Полярні історії очільників
Якщо підбити підсумки, найбільший автопарк серед очільників має Олексій Романько — у декларації 2024 року він вказав сім власних машин і одну орендовану. Також Романько володіє найбільшою кількістю нерухомості — 12 об'єктів, серед яких п'ять квартир у Києві.
Найстабільнішу валютну подушку задекларували Сергій Кривошеєнко та Олексій Романько. Перший зберігає понад 93 тисячі доларів США, другий має готівкою 2 мільйони гривень, 40 тисяч євро та 55 тисяч доларів США.
Найскромнішу декларацію показав Руслан Сіренко: квартира у спільній власності в Сумах і відсутність власного автомобіля.
Якщо вірити деклараціям, очільники Сумщини та Сум мають геть протилежні історії. А якщо вірити законам фізики — протилежності притягуються.