«Історія кожного по-своєму болісно сприймається», – як працює фудтрак «Їжа без кордонів» у Сумах

Фудтрак «Їжа без кордонів» завершує роботу в Сумах 30 квітня. Як працює мобільна кухня, хто може отримати безкоштовні обіди та які історії розповідають люди в черзі — у нашому репортажі.

Ініціатива з безкоштовними обідами для ВПО та незахищених верств населення стартувала по Україні у лютому 2025 року. Проєкт реалізовано за участі благодійної організації «Іскра Добра» і передбачався як мобільна кухня, що працюватиме на прифронтових областях. Першою локацією фудтраку були прикордонні громади Харківщини, а вже з березня кухарі та волонтери допомагають людям безкоштовною їжею у Сумах.

Про те, як працює благодійна кухня та як відбувається процес видачі обідів, розповідаємо детальніше у матеріалі.

Команда фудтраку допомагає тим, хто цього потребує, у будні дні з першої до четвертої години дня у парку «Казка». На кухні фургону працюють пʼятеро кухарів, які роблять заготовки та фасують їжу. Деякі страви готуються одразу, такі як каші та салати. Окрім робочого місця, тут є інші комунікації: ліжка, санвузол, електрика, тож фактично члени команди проживають у фургоні.

Також біля пункту видачі волонтери консультують людей та приймають документи для отримання допомоги.

«Кількість порцій, які ми готуємо на день, суттєво збільшилася. На початку ми готували десь до двох тисяч страв на день, а потім відбувся такий відчутний «стрибок». Думаю, це через те, що багато людей евакуювалися з області. До того ж про нас говорять у соціальних мережах і так вони дізнаються про цей проєкт. Девʼяносто відсотків людей, які до нас звертаються – це ВПО. Багато хто з тих, хто приходить, діляться своїми історіями. Кожна з них по своєму болісно сприймається», – ділиться шеф-кухар фудтраку та волонтер БФ «Іскра Добра» Олег Бібіков.

Звернутися за безкоштовним обідом можуть внутрішньо переміщені особи, соціально незахищені верстви населення (пенсіонери, люди з інвалідністю, багатодітні сімʼї), а також люди, які постраждали унаслідок збройної агресії РФ. Для цього потрібно засвідчити відповідні документи на пункті видачі. Це може бути довідка ВПО, пенсійне посвідчення, посвідчення багатодітної сім’ї, особи з інвалідністю тощо. Після цього можна вже встати у чергу за порцією страви.

«Я вперше прийшла отримувати допомогу для своєї сімʼї, раніше про цей проєкт чула від знайомих та бачила в соціальних мережах інформацію. Ми самі з Білопільської громади, проживали там з 2022 по 2023 рік, а потім, коли дітям потрібно було вже йти в школу, то прийняли для себе рішення переїхати. Сподівалися, що тут зможуть хоча б походити в школу, але не склалося, на жаль. Тим не менш, діти тут у місті більше соціалізуються, ходять на гуртки, хоч і страшно подеколи», – розповідає Юлія Шепкова, уродженка Білопільщини.

Поміж черги людей за обідами можна також зустріти тих, хто допомагає своїм знайомим отримати безкоштовний обід та оформлює на них видачу пакунків з їжею. Серед них – сумʼянка Анастасія Кривошея:

«У мене сусід з Луганської області, який служить зараз у лавах ЗСУ, тож приходить додому пізно і не має можливості прийти сюди та власноруч отримати безкоштовний обід. Тому, як у мене є вільна хвилинка, я приходжу з його документами і отримую, а потім вже віддаю йому на руки».

Гарячі обіди планують роздавати до кінця квітня.

[GALLERY-629]

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: