
Незвично прохолодний червень, спекотний липень та серпень, «літній» вересень – усе це результат кліматичних змін, які тривають десятиліттями. Синоптики пояснюють, чому погода не збігається з календарем, і чого чекати далі на Сумщині.
Прохолодний червень — виняток на тлі загального потепління
«Через глобальне потепління метеорологічне літо дедалі частіше не збігається з календарним. За останні 20-30 років середня добова температура починає перевищувати +15° ще в кінці квітня або на початку травня – саме тоді, за визначенням синоптиків, і починається метеорологічне літо», - розповідає завідувач сектору метеопрогнозів Сумського гідрометцентру Юрій Літвінов.

Цьогорічний червень на Сумщині виявився прохолоднішим, ніж зазвичай. За даними синоптиків, середня температура повітря по області становила 17-19° тепла, що приблизно на один градус нижче за кліматичну норму.
Основною причиною такої нестабільної та прохолодної погоди стала активність циклонів. Протягом другої та третьої декади місяця вони постійно змінювалися, приносячи з собою дощі, грози, шквали та град. Погода була під впливом повітряних мас, які надходили з півночі та північного заходу Європи. Саме вони «збили» температуру й не дали червню проявити себе справжнім літнім місяцем.
Яке ж буде продовження літа?
За попередніми прогнозами синоптиків, липень та серпень будуть навпаки спекотнішими за минулі роки. Середня температура у ці місяці очікується на 2-3° вищою за норму. Окрім того, залишок літа буде сухим. Кількість опадів прогнозується на 20-30% меншою від кліматичної норми. Це може призвести до посушливих періодів.
«Справжню літню спеку принесло повітря з Центральної Азії та Прикаспійських степів завдяки потужному антициклону. Протягом останніх кількох днів денна температура підвищувалася до 34-36°. Триматися така погода буде щонайменше до кінця тижня», - зазначає фахівець.
Короткочасних дощів варто очікувати вже на вихідних, а температура вдень буде не вище 30°.
Що очікувати від погоди восени?
За попередніми прогнозами, вересень 2025 року, ймовірно, теж буде теплішим за норму. Така тенденція вже стала звичною за останні 10-15 років – перший місяць осені все частіше нагадує продовження літа. Синоптики очікують, що температурна аномалія збережеться, і погода у вересні буде переважно теплою та сухою.
«Календарна осінь також змістилася, тепла погода часто тримається до самого кінця вересня, а іноді й довше. Тож фактично ми маємо п’ять місяців тепла замість трьох – але за умови серйозних кліматичних змін», - підсумовує Юрій.