Біль та втома у ногах як ознаки варикозу — розповідає сумська лікарка

Відчуття важкості у ногах, набряки чи помітні «сіточки» та випуклі вени на шкірі — це не лише косметичний дефект, а сигнали виникнення варикозної хвороби. Чому виникає варикозна хвороба, на які симптоми слід звернути увагу та як сучасна медицина допомагає боротися з цією недугою — у нашому матеріалі.

Відчуття важкості у ногах, набряки чи помітні «сіточки» та випуклі вени на шкірі — це не лише косметичний дефект, а сигнали виникнення варикозної хвороби. У сучасному ритмі життя наші ноги витримують колосальні навантаження, іноді сигналізуючи про проблеми, на які ми не завжди звертаємо увагу. Це поширене захворювання, що вражає венозну систему нижніх кінцівок. Воно може мати серйозні наслідки, якщо ігнорувати. Чому виникає варикозна хвороба, на які симптоми слід звернути увагу та як сучасна медицина допомагає боротися з цією недугою — у нашому матеріалі.

Розібратися з поширеною проблемою варикозної хвороби допоможе Аліна Черток, завідуюча відділенням судинної та реконструктивної хірургії, судинний, пластичний хірург КНП СОР Сумської обласної клінічної лікарні.

На фото Аліна Черток, завідуюча відділенням судинної та реконструктивної хірургії, судинний, пластичний хірург КНП СОР Сумської обласної клінічної лікарні
Фото з ахіву лікарки

Що таке варикоз і чому він виникає?

Варикоз або варикозне розширення вен – це захворювання, при якому вени втрачають свою еластичність, розширюються, стають звивистими та виступають над поверхнею шкіри. Характеризується патологічними змінами у венозній системі організму, коли клапани втрачають свою здатність до функціонування. Через це вени розширюються, стоншуються і стають звивистими, що призводить до застою крові та може спричинити трофічні зміни на шкірі ніг або утворення тромбів.

Найчастіше причиною виникнення варикозу є генетична схильність – якщо у вашій родині були випадки цього захворювання, ризик його розвитку зростає. Однак існують і численні провокативні фактори, які можуть прискорити або посилити його прояви.

Серед них:

  • Надмірна вага: збільшує навантаження на вени ніг.
  • Вагітність і гормональні зміни
  • Вживання гормональних контрацептивів: підвищений ризик тромбоутворення.
  • Особливості фізичної активності: тривале перебування у статичному положенні (стояча або сидяча робота), а також надмірні силові навантаження.
  • Малорухливий спосіб життя: відсутність достатньої активності уповільнює кровообіг.

Симптоми: Коли варто звернути увагу?

«Дуже часто стикалася з випадками, коли молоді люди не помічають тих перших сигналів варикозу, наприклад, появу набряку нижніх кінцівок без помітних вен. І шукають причину в іншому, ігноруючи варикозну хворобу, бо думають, що її у них не може бути. А потім зіштовхуються з наслідками ускладнення», - доповнює лікарка.

Лікарка зауважує, що надважливо не ігнорувати перші прояви хвороби, адже варикоз має тенденцію до прогресування. Навіть на початкових стадіях можуть виникати такі симптоми:

  • тяжкість або незначний дискомфорт у ногах, особливо наприкінці дня;
  • набряки, що посилюються до вечора та нічні судоми;
  • судинна сітка, розширені та випуклі вени на ногах;
  • помітні збільшені та деформовані вени

Без належного лікування це веде до серйозних порушень: з'являється пігментація шкіри (потемніння), може виникнути венозна екзема, а запущені випадки призводять до  трофічних виразок, які важко та тривало піддаються лікуванню.

Стадії варикозу

Зображення нижче демонструє шість стадій варикозної хвороби вен нижніх кінцівок (від C1 до C6) згідно з міжнародною класифікацією CEAP (Клініко-етіологічний-анатомо-патофізіологічний – ред.) За допомогою неї лікарі точно визначають ступінь ураженої венозної системи, обирають лікування та прогнозують розвиток захворювання.

 Початкові ознаки захворювання можуть проявлятися у вигляді судинних сіток (С1). На цьому етапі пацієнти рідко звертаються до фахівця, оскільки симптоми можуть здаватися лише косметичним дефектом. Проте, навіть на ранній стадії, варто звернути увагу та прийти на консультацію.

На другій стадії (С2) вже спостерігається варикозне розширення вен – помітні опуклі вени, які викликають дискомфорт, втому у ногах, іноді судоми. На третій стадії (C3) додається набряк, що є ознакою погіршення венозного відтоку.

Одна з передостанніх стадій – четверта (С4), характеризується змінами шкіри, такими як гіперпігментація, ущільнення та свербіж. Це вже свідчить про тривалий застій крові та запалення.

На п’ятій стадії (С5) з’являються трофічні виразки, які можуть бути вже загоєними, проте є свідченням важкого перебігу хвороби. І остання, шоста стадія (С6), - це відкриті трофічні виразки, що значно погіршують якість життя та потребують тривалого й комплексного лікування.

На фото вказані стадії варикозу від С1 до С6
Фото з лікарки
 

    Методи діагностики варикозного розширення вен

    Діагностика варикозної хвороби починається зі збору анамнезу – лікар уважно вислуховує скарги пацієнта та вивчає його історію хвороби. Важливу роль відіграє і візуальний огляд, під час якого виявляються характерні зміни вен. Однак для остаточного підтвердження діагнозу та оцінки стану судин обов'язково застосовується ультразвукова діагностика вен нижніх кінцівок, що дозволяє отримати повну картину захворювання.

    Методи лікування

    «Лікування варикозу – це комплексний процес, який ґрунтується на індивідуальному підході та залежить від стадії розвитку захворювання. На сьогодні є досить широкий вибір методів боротьби з цим захворюванням, що дозволяє досягти бажаного результату з мінімальним дискомфортом для пацієнта», - розповідає лікарка.

    На фото Аліна Черток під час проведення УЗД з пацієнтом
    Фото з архіву лікарки

    Серед передових методик, які активно застосовуються для боротьби з варикозом, фахівчиня виділяє ендовенозну лазерну коагуляцію (ЕВЛК). Цей малоінвазивний спосіб передбачає закриття ураженої вени за допомогою лазерної енергії, що дозволяє уникнути або мінімалізувати кількість розрізів та забезпечує швидке відновлення.

    На фото проведення ендовенозної лазерної коагуляції (ЕВЛК) лікаркою
    Фото з архіву хірургині

    Водночас у певних клінічних випадках, фахівці можуть застосовувати й хірургічні втручання: флебектомію (повне видалення ураженої вени) або мініфлебектомію (видалення вен через мікроскопічні проколи), склеротерапію (введення склерозанту). Вибір конкретного методу лікування чи їх комплексу завжди визначається після ретельної діагностики та оцінки індивідуальних показань пацієнта, гарантуючи найбільш ефективний та безпечний шлях до одужання.

    На фото бригада лікарів під час операції
    Фото з архіву лікарки

    Профілактика: Краще попередити, ніж лікувати

    «Я усім пацієнтам кажу, що навіть маючи генетичну схильність до варикозу – можна значно знизити ризики його розвитку або уповільнити прогресування за допомогою звичайних профілактичних заходів», - доповнює лікарка.

    Що допоможе уповільнити розвиток варикозу:

    • Контроль ваги: Підтримка здорової маси тіла знижує навантаження на вени.
    • Уникайте тривалого стояння або сидіння: Робіть перерви, змінюйте положення, виконуйте прості вправи для ніг.
    • Комфортне взуття: Уникайте високих підборів та тісного взуття.
    • Контрастний душ: Почерговий вплив теплої та прохолодної води покращує тонус судин.
    • Компресійний трикотаж: За рекомендацією лікаря, його використання може бути дуже ефективним.

    Для консультації та визначення оптимального плану лікування звертайтеся до Аліни Черток за адресою: вул. Троїцька, 48

    Телефон Аліни Черток для запису на консультацію: (+380) 99 250 71 44 (Viber, Telegram)

    Соцмережі:

    Ваше здоров'я заслуговує на професійний підхід та сучасні методи лікування.

    РЕКЛАМА

    Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: