Завантаження ...

Як голосували нардепи від Сумщини за закон, що послаблює НАБУ та САП

22 липня Верховна Рада України ухвалила в цілому законопроєкт №12414, який передбачає зміни у повноваженнях Національного антикорупційного бюро України (НАБУ) та Спеціалізованої антикорупційної прокуратури (САП). За документ проголосували 263 народні депутати. У голосуванні взяли участь восьмеро парламентарів, обраних від Сумської області.

Результати голосування оприлюднені на офіційному сайті Верховної Ради.

Законопроєкт підтримали депутати фракції «Слуга народу», зокрема Михайло Ананченко, Ігор Васильєв, Микола Задорожній, Максим Гузенко, Олександр Качура, Тетяна Скрипка та Андрій Швачко. Також «за» проголосував Ігор Молоток, представник депутатської групи «За майбутнє». Анна Колісник("Слуга народу"), обрана від Сумщини, була відсутня під час голосування.

Таблиця. Як голосували народні депутати Сумської області за законопроєкт  №12414

Загалом із 324 народних депутатів, присутніх у залі, 263 підтримали законопроєкт, 13 виступили проти, ще 13 утримались, а 35 не голосували.

Проти законопроєкту проголосували троє представників фракції «Слуга народу» – Ганна Бондар, Роман Грищук, Дмитро Гурін, а також десятеро депутатів від фракції «Європейська солідарність» – Михайло Бондар, Ірина Геращенко, Вікторія Сюмар, Володимир Арʼєв, Олексій Гончаренко, Яна Зінкевич, Іванна Климпуш-Цинцадзе, Ростислав Павленко, Софія Федина.

Що передбачає законопроєкт №12414

У редакції до другого читання документ містить низку норм, які змінюють баланс повноважень між антикорупційними органами. Зокрема, законопроєкт передбачає:

  • надання генеральному прокурору права видавати обов’язкові письмові вказівки детективам НАБУ;
  • можливість для генерального прокурора отримувати доступ до всіх матеріалів справ НАБУ або передавати такий доступ іншим прокурорам;
  • повноваження закривати кримінальні провадження на вимогу сторони захисту, вирішувати спори про підслідність, а також підписувати повідомлення про підозру високопосадовцям;
  • скасування чинної заборони на передачу справ, які розслідує НАБУ, до інших правоохоронних органів.

Водночас керівник САП втрачає можливість входити до групи прокурорів – це рішення прийматиме виключно генеральний прокурор.

Голосування за законопроєкт відбулося наступного дня після проведення обшуків Службою безпеки України у співробітників НАБУ, а також повідомлень про підозри трьом детективам, яких ДБР підозрює у вчиненні ДТП у 2021 та 2023 роках.

Національне антикорупційне бюро України оприлюднило офіційну позицію щодо внесених до законопроєкту правок. У заяві зазначається, що запропоновані зміни можуть призвести до втрати незалежності САП та НАБУ, підпорядковуючи їхню діяльність генеральному прокурору.

«Фактично у разі ухвалення цього законопроєкту керівник САП стає номінальною фігурою, а НАБУ втрачає незалежність і перетворюється на підрозділ Генпрокуратури. Закликаємо народних обранців утриматися від голосування, яке може остаточно знищити незалежність антикорупційної системи в Україні», – йшлося у зверненні НАБУ.

Реакція суспільства

Увечері 22 липня в українських містах відбулися акції протесту – люди закликали президента Володимира Зеленського ветувати схвалений депутатами законопроєкт. Сотні людей зібралися у Києві біля театру імені Івана Франка. Подібні акції пройшли також у Львові, Дніпрі, Одесі, Сумах та інших містах. Люди тримали плакати з надписами «Живе корупція – помирає майбутнє», «Ні монополії влади», «Руки геть від НАБУ та САП».

Пізно ввечері у вівторок, 22 липня, Володимир Зеленський все ж підписав закон. Інформація про це з’явилася на сайті Верховної Ради у картці закону. При цьому підпис президента кілька разів з’являвся і зникав.

Що сказав президент

Опівночі 23 липня Володимир Зеленський звернувся до громадян і заявив, що антикорупційна система в Україні працюватиме і справедливості має стати більше. Він також заявив про російські впливи, від яких, за його словами, «треба все очистити».

«Говорив із керівником НАБУ Семеном Кривоносом, прокурором САП Олександром Клименком, Генеральним прокурором Русланом Кравченком, головою Служби безпеки України Василем Малюком – різні виклики. Ми все це обговорили.

Антикорупційна інфраструктура працюватиме. Тільки без російських впливів – від цього треба все очистити. І справедливості має стати більше.

Звісно, що НАБУ і САП будуть працювати. І важливо, що Генеральний прокурор налаштований на те, щоб в Україні реально забезпечувалася невідворотність покарання для тих, хто йде проти закону. І це те, що дійсно потрібно для України. Справи, які лежали, мають розслідуватись.

Роками посадовці, які втекли з України, чомусь спокійно живуть за кордоном – в дуже приємних країнах і без юридичних наслідків. Це ненормально. Немає жодного раціонального пояснення, чому кримінальні провадження на мільярди «висять» роками. І немає жодного пояснення, чому росіяни досі можуть отримувати інформацію, яка їм необхідна. Важливо, щоб без росіян. Важливо, щоб була невідворотність покарання і щоб суспільство це дійсно бачило», – зазначив президент.

Опівдні 23 липня Володимир Зеленський зробив ще одну заяву. Він повідомив про зустріч із керівниками ключових силових і антикорупційних структур – СБУ, НАБУ, САП, НАЗК, ДБР, МВС, а також із Генеральним прокурором. За словами президента, це була «дуже потрібна, відверта й корисна розмова».

Фото з офіційної сторінки Володимира Зеленського

« У нас усіх спільний ворог – російські окупанти, і захист Української держави передбачає достатню силу правоохоронної та антикорупційної систем, а отже – реальне відчуття справедливості», – заявив президент.

Під час наради, за його словами, домовилися, що всі працюватимуть «виключно конструктивно» й «заради інтересів України». Йшлося, зокрема, про адміністративні та законодавчі зміни, які дозволять зняти наявні суперечності між інституціями та посилити їхню ефективність. Усі сторони мають підготувати спільний план дій – перше робоче обговорення заплановане на наступний тиждень, а через два тижні має бути готовий фінальний документ. За словами Зеленського, йдеться про кроки, які, на думку влади, мають дати «більше справедливості» й «реально захистити інтереси суспільства».

«Всі ми чуємо, що каже суспільство. Бачимо, чого очікують люди від державних інституцій для забезпечення справедливості та ефективності кожної інституції», - зазначив Зеленський. 

Що таке НАБУ і САП

Національне антикорупційне бюро України (НАБУ) – це правоохоронний орган, створений у 2015 році. Його заснування було однією з умов отримання Україною фінансової допомоги від Міжнародного валютного фонду. Ініціативу також підтримував Європейський Союз.

НАБУ займається розслідуванням корупційних правопорушень, якщо вони стосуються високопосадовців або заподіяна шкода перевищує 4 мільйони гривень. У таких справах повноваження мали виключно детективи Бюро.

Спеціалізована антикорупційна прокуратура (САП) – окремий підрозділ прокуратури, який здійснює процесуальний нагляд за діяльністю НАБУ. Також прокурори САП представляють ці справи в суді.

До ухвалення нового закону НАБУ й САП діяли незалежно – їхні керівники самостійно ухвалювали рішення, а зовнішнє втручання у розслідування було заборонене. Обидва органи очолюють посадовці, обрані на відкритих конкурсах за участі міжнародних експертів і представників громадянського суспільства.

Громадяни в різних містах готуються до нових акцій протесту – вони виступають проти змін до антикорупційного законодавства, які вже підписав президент.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: