Бродіння домашнього вина: тривалість та особливості процесу

Домашнє виноробство — наука складна та цікава. Цей творчий процес потребує певних знань, а сама процедура може тривати до 100 днів. Створення алкогольних шедеврів немислимо без хорошого обладнання, з яким ви можете ознайомитися за посиланням https://rakitov.com.ua/uk/oborudovanie-dlya-domashnego-vinodeliya/. З його допомогою досягається найважливіший процес бродіння, без якого напій не зможе придбати специфічний аромат і смак.

Особливості бродіння вина в домашніх умовах

Запускають бродильні процеси дріжджові грибки. Для цього винороби задіюють спеціальні винні дріжджі (не плутайте з хлібопекарськими!) або готують окрему закваску.

Ми наведемо рецепт найпростішої закваски для виноробства (без використання дріжджів), яку можна приготувати вдома:

  1. Залийте в пляшку жменю ягід родзинок 400 мл теплої води.
  2. До нього додайте 50 г сипучого цукру.
  3. Поставте в теплий куточок, бажано у темне місце.

Як тільки маса із родзинок ягід забродить, її можна домішувати до мезги. Врахуйте, що закваска з родзинок не зберігається понад 5 діб! Основа процесу бродіння - перероблювання солодкого цукру на вуглекислий газ та спирт. Щоб допомогти летючій речовині вийти з місткості, потрібний гідрозатвор. Після цього бак (пляшку), де бродить майбутнє вино, ставлять у тепле приміщення.

Скільки триває за часом перше бродіння

Сусло бродить і доходить до кондиції за кілька етапів. Початкові ознаки бродіння зазвичай можна помітити вже через 8-12 год. Після чого починається перша стадія, яку називають «бурхливим бродінням», вона триває близько 4-8 діб, активно супроводжуючись шипінням і вируванням вуглекислого газу, що виходить.

Якщо в місткості занадто мало вільного місця, піна, що утворюється, може закупорити гідрозатвор і вибити його. Траплялися випадки, коли розривалася і сама місткість із вином. Щоб запобігти цьому, кілька разів на день протягом тижня відкривайте бак і ретельно перемішуйте вміст.

Друга стадія бродіння тиха, вона продовжується тривалий час (до 15-20 днів), поки в місткості не переробиться весь доданий цукор. Після завершення процесу на дні утворюється пухкий осад. Отриманий напій винороб знімає з осаду та пробує молоде вино на смак, при необхідності додаючи ще цукор. Потім вміст вирушає на доброджування, яке займає 30-40 діб. Тару ставлять у прохолоду і ретельно закупорюють затвором, щоб не допустити закисання.

Що робити, якщо бродіння раптом зупинилося

Часто домашні винороби стикаються з раптовим припиненням процесу бродіння. Це відбувається з різних причин, однією з яких не є герметичність місткості. Тому насамперед перевірте гідрозатвор на щільність закривання. Буває, що бульбашки відсутні, оскільки вуглекислий газ знаходить інше місце для виходу, але сусло в такому разі бродити не припиняє, просто бродіння продукту стає непомітним. Від вас потрібно оперативно перевірити надійність прилягання гідрозатвора та ліквідувати всі зазори (їх можна замазати варом), інакше ваше вино скисне.

Ще однією причиною припинення процесу бродіння стає недотримання виноробом температурного режиму:

  • при температурі до +10⁰С дріжджові грибки відправляються в сплячку;
  • якщо спирт у приміщенні прогрівається до +30⁰С і вище грибки просто гинуть.

І в першому, і в другому випадку бродіння продукту припиняється. Тому перевірте температурні умови та відкоригуйте їх. Але враховуйте, що гриби, що заснули, досить просто пробудити від сплячки й змусити працювати, а ось загиблих від спекотної температури вже не відновити. Прийде додавати в тару нову порцію закваски в тій же кількості, в якій вона закладалася раніше. Бродіння відновлюється. Залишається дочекатися його повного закінчення та пригощати домашніх вишуканим домашнім вином.

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: