Побачивши позначку «можливий торг», не поспішайте радіти
Побачивши позначку «можливий торг», не поспішайте радіти
Думки про купівлю власного житла радують і хвилюють одночасно, а ще вони породжують купу запитань: де дізнатися ціни, від чого вони залежать чи потрібно користуватися послугами рієлтора, як зрозуміти, що він професійний, а також до чого треба бути готовим під час процесу купівлі-продажу? Аби вам було простіше здійснити омріяну покупку, Цукр вирішив розібратися в усіх нюансах.
Новобудова чи вторинна нерухомість
Спершу вам потрібно визначитися якого типу житло вас цікавить: це може бути «первинка», тобто абсолютно нова квартира, яка не перебувала у власності, або «вторинка» — та, що вже мала одного чи навіть кількох власників. Після цього можна братися за вивчення ринку. Зробити це можна використовуючи сайти, що виконують функцію дошки оголошень в інтернеті.
За допомогою фільтрів зможете оглянути варіанти, які найкраще вам підходять. Утім, треба бути уважним, бо є одне суттєве «але», про яке розкажемо трохи згодом. До речі, інтернет-ресурси, що спеціалізуються на нерухомості, часом публікують аналітику щодо певних тенденцій у цій сфері. Оскільки ви вперше стикаєтеся з питанням купівлі житла, ці матеріали дадуть загальне уявлення про ринок. Так, за інформацією сайту «OLX», в Україні за останні півтора року вартість нерухомості суттєво зросла.
Зокрема «первинка» на етапі будівництва виросла на 19%, а «вторинка» — на 16.4%. Суми ця тенденція також зачепила. У березні місцеві рієлтори сходились у думці, що у порівнянні з 2020 роком, ціни на житло виросли на 20%, — повідомляється на порталі «Domik.ua».
Нині, за інформацією, наданою сумською агенцією нерухомості «Позитив», середні ціни на житло розташоване на вулиці Харківській виглядають так:
- однокімнатна квартира з косметичним ремонтом коштує близько 25 500 доларів.
- двокімнатна квартира коштує від 32 000 до 33 000 доларів
- трикімнатна квартира коштує 37 000 доларів
Середні ціни на житло у віддалених районах, таких як Хіммістечко чи Роменська є наступними:
- однокімнатна квартира коштує 21 000 доларів
- двокімнатна квартира коштує 26 000 доларів
- трикімнатна квартира коштує 29 000 доларів
Вартість квартир на новобудови в забудовників різна. На сайтах зазначаються ціни від 12 000 до 21 000 гривень за квадратний метр, тобто квартира, наприклад, на 50 квадратних метрів, може коштувати від 23 000 до 40 000 доларів.
Від чого залежать ціни на житло
На вартість житла впливає безліч факторів, серед яких глобальні: нестабільний курс валют, економічна ситуація в країні, військові дії, карантин та інші. Ще бувають місцеві чинники.
Найдорожчі райони в Сумах — це 9 і 10 мікрорайони, Прокоф’єва, Харківська й Заливна. Цю місцевість зазвичай обирає молодь, бо тут є розгалужена інфраструктура, водні об’єкти й торгово-розважальні центри, — розповідає рієлторка Людмила Забара
— Трохи дешевше історичний центр, зокрема, Іллінська, Троїцька й Шевченка. Ці вулиці люблять люди старшого віку та приїжджі. На вартість житла також впливає поверх, на якому воно розташоване. Зазвичай усі стараються купити квартиру середніх поверхів, вважаючи, що таким чином не матимуть проблем з ліфтом, дахом, комунікаціями чи вологістю.
На ціноутворення впливає теж наявність ремонту та наповненість квартири. До слова, сумчани схильні частіше обирати цегляні будинки, бо вони дають можливість перепланування оселі. Вважається, що будинок такого типу тепліший і в нього краща шумоізоляція. Також, розповідають спеціалісти з нерухомості, забудовники щоквартально підіймають ціни на квадратні метри, а вони «тягнуть» вгору й вартість «вторинки».
Неприємні сюрпризи на сайтах
Ціни на сайтах часто бувають необ’єктивними, — розповідають місцеві рієлтори, адже власники або посередники часто не знають реальної вартості об’єкту й виставляють її на власний розсуд. Крім того, трапляються оголошення із зображеннями квартир, яких не існує. Їх створюють недобросовісні агенти, щоб заманити клієнта.
«Нерідко на сайтах можна зустріти дуже привабливі пропозиції з приємною ціною і гарними фотографіями», — розповідає рієлторка Алла Джалілова.
Людина чіпляється за цей варіант і набирає номер, вказаний в оголошенні. Їй одразу повідомляють, що квартиру вже продали, але є інша зі схожими параметрами
— Як ви розумієте, ось ця квартира буде вже реальною. До речі, не раз бачила у таких оголошеннях фото зі своїх об’єктів.
З позначками на оголошеннях теж не все так просто. Маркування «власник» зовсім не означає, що говорити з вами буде саме він. Швидше за все позначку поставив посередник, щоб привабити більше клієнтів.
Якщо на оголошенні, яке вам сподобалося, ви побачили маркування «можливий торг», не поспішайте радіти, адже вона означає, що ціна може змінюватися і не завжди в меншу сторону. Якщо на об’єкт буде ажіотаж — вартість житла може зрости.
З рієлтором чи без?
Економія — саме це слово відіграє вирішальну роль, коли потенційний покупець ставить собі запитання: чи потрібна мені допомога рієлтора? Послуги посередника коштують чимало — від 2 до 5% суми угоди купівлі-продажу. Тож придбати квартиру у власника напряму — це непоганий спосіб заощадити. Ще одна причина, яка відлякує покупців від послуг посередника — те, що діяльність агентів з нерухомості не регулюється українським законодавством, через те у цій сфері багато непрофесіоналізму й навіть шахрайства.
Якщо ви все-таки зважилися купувати житло самотужки, то треба бути готовим до того, що точних цін на нерухомість сайти, зазвичай, не мають, адже, як ми вже писали вище — більшість оголошень там публікують саме посередники, а реальні пропозиції зібрані в рієлторських базах. Зверніть увагу також на те, що надалі всі етапи угоди купівлі-продажу вам доведеться контролювати самотужки, або наймати юриста з цією метою. Якщо ви все-таки вирішили замовити послуги рієлтора, то спочатку варто переконатися в його професійності.
Одним зі способів вирішення цього питання, як радять сумські спеціалісти з нерухомості, може бути пошук відповідного кандидата в рядах Асоціації фахівців з нерухомості України. Її називають найбільш відомою у сфері нерухомості і вважають, що її членами стають лише сертифіковані спеціалісти. На сайті можна знайти реєстр членів АФНУ, номер свідоцтва та подивитися з якими об’єктами вони працюють
Ще одна характеристика рієлтора, який працює в рамках закону — він обов’язково запросить вас до офісу. Там агент розповість про комплекс послуг, який можете отримати за свої кошти, та запропонує підписати угоду про співпрацю. Таким чином спеціаліст зобов’язується представляти ваші інтереси. Задачі, які може виконати агент з нерухомості полягають у наступному:
- підбір житла за вашими параметрами
- огляд об’єктів
- проведення торгів
- перевірка документів перед угодою купівлі-продажу
- підготовка паперів для здійснення операції купівлі-продажу
- організація проведення реєстрації угоди купівлі-продажу
- проведення передачі коштів
- організація підписання акту прийому-передачі об’єкта
Спеціаліст також може знайти інформацію щодо криміногенності району, в якому ви збираєтеся купувати квартиру, щодо стану житлового будинку, а також дізнатися хто саме з вами сусідуватиме, у разі купівлі об’єкту. Утім, навіть якщо ви на сто відсотків довіряєте своєму агенту, юристи радять не розслаблятися й особисто контролювати всі нюанси процесу придбання житла. Це потрібно робити, щоб уникнути проблем, які часом виникають після процесу купівлі-продажу. Про які саме проблеми йде мова і на що ще варто звертати увагу при придбанні нерухомості ми розповімо у наступних матеріалах.