Завантаження ...

Пільгові перевезення в Сумах: кому дозволено і що робити, якщо відмовляють?

Пільгові перевезення в Сумах: кому дозволено і що робити, якщо відмовляють? фото

Хто у Сумах може їздити безкоштовно та що робити, якщо відмовили у пільговому перевезенні?

Безоплатний проїзд – одна з пільг, якою за законом можуть користуватися різні групи населення. Оскільки на вулицях Сум курсує громадський транспорт приватних перевізників та комунального підприємства «Електроавтотранс», то правила перевезення пільгових категорій дещо різняться. Хто і на яких умовах користується пільговим проїздом та як відстоювати своє право на нього – далі.

Хто везе?

На інформаційному порталі Сумської міської ради визначено, що у приватних автобусах перевозиться безоплатно два пасажири пільгової категорії (за наявності вільних місць для сидіння). Перелік категорій має бути розміщений у кожній маршрутці:

  • Особи з інвалідністю І групи.
  • Учасники та особи з інвалідністю бойових дій.
  • Учасники Другої світової війни.
  • Члени сімей загиблих (померлих) учасників бойових дій.
  • Громадяни, які постраждали внаслідок чорнобильської катастрофи І категорії.
  • Особи з інвалідністю з порушенням зору.
  • Діти-сироти.
  • Особи з інвалідністю з дитинства.
  • Діти до 7 років у супроводі дорослих.

У комунальному транспорті возять пільговиків без обмежень та й список тут розширений такими пільговими категоріями:

  • Ветерани військової служби, органів внутрішніх справ, Національної поліції, податкової міліції, Державної пожежної охорони, Державної кримінально-виконавчої служби України, служби цивільного захисту, державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України.
  • Реабілітовані громадяни, які стали інвалідами внаслідок репресій.
  • Інваліди I та II групи, діти-інваліди та особи, які супроводжують інвалідів I групи або дітей-інвалідів (не більше однієї особи, яка супроводжує інваліда I групи або дитину-інваліда).
  • Пенсіонери за віком
  • Діти з багатодітних сімей

З початку поточного року КП «Електроавтотранс» проведено відшкодування пільгового проїзду з міського бюджету на 15 млн. гривень.

ВАЖЛИВО! У Сумах в усіх видах міського пасажирського транспорту правом безкоштовного проїзду без обмежень (незалежно від кількості вільних місць у маршрутці) користуються усі учасники бойових дій та члени сімей загиблих учасників бойових дій.

Що робити, якщо відмовляють у безоплатному проїзді?

Хоча на папері правила пільгового проїзду чітко прописані, у реальному житті подекуди спрацьовує людський фактор. Так, у квітні на своїй сторінці у Фейсбук поділилася обуренням сумчанка Юлія Судникович.

«В черговий раз пробите дно нашими доблесними перевізниками сумських маршруток. Сьогодні вранці, орієнтовно о 8.50 на зупинці «Залізничний вокзал» сталася ситуація, яка просто потрясла пасажирів маршруту № 12… Висадивши пасажирів на зупинці, як звичайно, водій закрив двері, в цей час до маршрутки підбіг військовий, який просив відчинити двері, але ця «людина за кермом» навіть не подумала цього зробити і на вмовляння пасажирів відкрити двері просто не реагував та поїхав за вказаним маршрутом.

В мене питання, за що віддають життя наші янголи? Народ, ви, що думаєте? Всі безсмертні? Війна зачепила, без перебільшення, майже кожну родину і якщо не зачепила, то це тільки питання часу, який зараз і знаходиться в руках таких же «янголів у формі», яких попросту може «динамити» водій маршрутки. Будь ласка відносьтеся по совісті і з повагою до хлопців, які зараз своєю кров’ю виборюють кожний клаптик землі. І пам’ятайте, особливо Ви, не шановний водію, що завтра на цьому місці може опинитися Ваш син, онук, брат і йому не вистачить отієї хвилинки доїхати за призначенням, яку Ви сьогодні забрали у військового.

Місто повинно знати своїх Антигероїв», – написала Юлія Судникович.

У Сумському місцевому центрі з надання безоплатної вторинної правової допомоги зазначають, що з початку року сумчани декілька разів скаржилися на місцевих перевізників щодо відмови у пільговому проїзді. Перевізник – кошти за проїзд повертав.

«Згідно Закону «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», учасникам бойових дій надається право на безоплатний проїзд усіма видами міського пасажирського транспорту за наявності відповідного посвідчення. Щодо міжміських перевезень, особа може отримати проїзний квиток у касі автостанції, проте необхідно оплатити автостанційний збір, пов’язаний з проїздом пасажирів загального користування.

Варто зазначити, що автомобільному перевізнику, який здійснює перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, заборонено відмовлятися від пільгового перевезення, за винятком випадків, передбачених законом (наприклад, відсутність посвідчення УБД). Безпідставна відмова від пільгового перевезення може мати адміністративну відповідальність відповідно до закону.

Що робити якщо учаснику бойових дій відмовляють у пільговому проїзді?

1.. Уточнити назву та контактні дані перевізника, ПІБ водія. Записати номер транспортного засобу, дату, час та маршрут, на якому була отримана відмова. Інформація про перевізника часто розміщена біля водія.

2. Після цього, якщо особа бажає продовжити проїзд, можна оплатити його вартість, але тоді обов’язково варто зберегти проїзний квиток.

3. Наступний крок – дзвінок перевізнику. Зателефонувати йому і спробувати пояснити ситуацію, яка виникла з водієм. Якщо по телефону ситуація не вирішиться, варто писати заяву у трьох примірниках: до прокуратури, Укртрансбезпеки і органу місцевого самоврядування, де здійснюється маршрут; до заяви додати копію посвідчення УБД та копію проїзного квитка, якщо довелось його купити.

Отримати правову допомогу у врегулюванні даної ситуації можна звернувшись до найближчого бюро правої допомоги у Сумах: Сумське бюро правової допомоги вул. Петропавлівська, 108 (приміщення Будівельного коледжу), Бюро правової допомоги № 2 вул. Засумська, 2 (ТРЦ Євробазар, 4 поверх, 25 приміщення)», – коментують фахівці Сумського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги.

Матеріал підготувала Анна Майстренко, MistoSumy.com

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: