Завантаження ...

Пітон, ігуана та павук-птахоїд: кого тримають сміливі сум’яни

На вулицях міста ви могли помічати як містяни гуляють з незвичайними тваринами. Тхір, єнот, саванна, різноманітні ящірки – яких тільки екзотичних тварин наші люди не мають. І завжди актуальним було питання: чи не страшно? Скільки витрачають грошей на них? Як звикають до темпераменту? Та де живуть, щоб забезпечувати активний спосіб життя улюбленцям.

Журналісти MISTOSUMY.com знайшли власника пітону, павука-птахоїда, ігуани та двох бородах агами, щоб спитати про їх життя, шлях та догляд за екзотичними тваринами у Сумах.

Володимир Дежуров – власник кількох незвичайних тваринок вдома, який розповість нам з вами, як це, мати вдома хижака.

На фото Володимир Дежуров, власник кількох екзотичних тварин


- Мені здається, найперше питання, яке спаде усім читачам на думку, - це як Ви, а наразі Ваша дівчина, уживається з буквально дикими тваринами вдома? Чи не страшно?

- Знаєте, ні, бо це мої домашні улюбленці, кожного з них я дуже хотів придбати, надати їм гарні умови й насолоджуватись їх товариством. Моя дівчина розділяє зі мною захопленість екзотичними тваринами, і в неї є свої улюбленці. Єдиний, до кого вона ставиться з обачністю, - це пітон.

- Як прийшли до цього, як вирішили тримати вдома незвичайних улюбленців?

- Ще підлітком я хотів мати змію або великого павука, але на той час не було можливості. Рідні не зрозуміли б моє захоплення. Та десь років п’ять тому, я познайомився з людиною яка тримала павуків. У неї я усе й розпитав: де купує, як доглядає тощо. У неї я й купив перших павучків розміром з мурашку, які тільки з'явилися на світ. З них і почалося придбання тих тварин, яких я хотів бачити у себе в оселі.

- За цей час у мене були різні тварини, деяких я віддавав знайомим, які дуже хотіли мати когось особливого.

- Познайомите нас ближче? Кого як звуть, скільки років і скільки ви вже «разом?

- Пітона звати Аліса, зараз їй приблизно три роки, у мене вона десь два й завдовжки півтора метра. Ігуан – Ігор (або ще Зелений) я придбав близько трьох років тому. Приїхав він до мене зовсім маленький, трохи більше великої ящірки. Бородаті агами у мене з’явилися одними з перших. Я купив спочатку одну дорослу зі скляним великим тераріумом на прізвисько Яша. Згодом з'явилося ще два молодих, хлопчик і дівчинка (Джордж та Єва), вони також вільно пересуваються по квартирі. Павучків я купував усіх маленькими, розміром 3-4 мм. За кожного платив від 200 до 500 грн, у залежності від виду. Одночасно в мене було 7 павуків різного віку та розміру. Наразі у мене павук-птахоїд, на ім'я Пухнастик.

- У скільки обходиться утримання кожної тваринки у цілому? Та на що загалом витрачаєте?

- Влітку з їжею для ігуани, наприклад, легше, тому що все можна взяти на дачі, а взимку потрібно купляти салати й фрукти в магазині. Усе дорожчає, тому на всіх ящерів приблизно гривень 700 на місяць йде точно.

- Для усіх моїх тварин необхідні спеціальні умови, особливо освітлення ультрафіолетовими лампами, які виробляють сонячне проміння для росту, апетиту та здоров'я улюбленців. Такі лампи коштують від тисячі гривень, термін їх служби від пів року до року, а потім треба змінювати на нові. Тому тримати незвичайних тварин досить затратно, треба заздалегідь думати перед тим, як заводити їх.

- Як Ви облаштували все дома так, щоб кожному улюбленцям було зручно та достатньо місця для життя?

- Для зручності пітону змайстрував просторий тераріум з вентиляцією, освітленням, обігрівом, встановленим таймером та датчиком температури. Усе для того, щоб пітону було комфортно, а умови наближені до його природних умов проживання. Тераріум мені обійшовся десь 5 тисяч гривень. Для ігуани я також зробив окремий великий тераріум зі світловими таймерами та температурними режимами, він мені обійшовся близько 7 тисяч гривень.

- Чи можете коротко розповісти про догляд за кожною тваринкою? Особливості, харчування, винятки та те, що зрозуміли на досвіді.

- Пітон харчується піщанками, бо від інших гризунів відмовляється. Зараз хочемо перейти на заморожених гризунів. За неділю він може з'їсти близько 2-3 гризунів, а це приблизно 200 грн. Більшість часу він проводить у тераріумі, в укритті. Коли в нього є настрій і він активізується, ми випускаємо його вільно гуляти по квартирі, десь раз на місяць він приймає ванну.

- Ігуана сама по собі травоїдна: їсть листки салату, терту моркву, кабачки, щавель та іншу зелень. Також полюбляє фрукти: банани, ананаси, яблука. Вона може вільно гуляти по квартирі та має улюблені місця, де вона проводить більшість часу: вигрівається під сонячним промінням, або десь у комфортному місці.

- У неї дуже гострі кігті, і вона може заповзти куди завгодно, навіть по товстих м'яких шпалерах. З нею треба обережно поводитись, тому що, якщо вона буде захищатись – може вкусити. Малі та гострі зуби роблять багато маленьких порізів, може продерти кігтями по шкірі до крові, і своїм довгим хвостом б’ється як батогом, і якщо вдарить – буде дуже боляче. Тому треба поводитися обережно і знаходити до такої тварини підхід. У мене вона самостійна, і дуже полюбляє йти до рук. Зараз довжина ігуани складає близько 80 см.

- Бородата агама – це ящірка, яка росте приблизно до 45 см. Живе в сухих спекотних місцях, на вигляд наче колюча та має багато шипів, але на дотик приємна і не така колюча як здається. Раціон агами схожий на ігуани, але до цього ще й дуже полюбляє різних комах. Спеціально для цього у мене є кормова база з особливих великих тарганів, тому що тваринний білок їм дуже необхідний, особливо молодняку.

- Усі павучки живуть у пластикових боксах, згідно з видом кожного павука – роблю особливі умови, схованки, підстилку та інше. Також для них у мене кормова база різних комах, тому що одних треба годувати зовсім малесенькими, а інших вже великими комахами. Вони потребують мінімум уваги, але треба уважно доглядати й вчасно міняти й прибирати їх домівки, якщо завелась пліснява, або стала підвищена вологість тощо. Тому що в такому випадку, вони можуть загинути за декілька днів.

- Тварини ведуть абсолютно домашній спосіб життя чи Ви їх якось «вигулюєте» за межами оселі? Як на них реагують інші люди? Ваші гості? І як тварини реагують на них?

- Стосовно пітона, він у нас спокійний, добре реагує на гостей, вільно йде на руки. У бородатих агам є своя миска, де завжди є їжа та вода. Разом з ігуаною люблять вигріватися під сонячним промінням, між собою вони не деруться і вільно разом гуляють. З бородатими агамами я вільно ходжу на прогулянки: на річку, у гості або просто погуляти у траві.

- Можете розповісти про характер кожного улюбленця? Та чи ладять вони між собою?

- По характеру бородаті агами дуже ласкаві й мені вони замість кота. Можуть довго сидіти на руках, дуже спокійні. Але, що цікаво. Виявилося, що самці дуже агресивно сперечаються за територію і, особливо, за самку. Починають роздувати велику чорну бороду, ставати в позу атаки й навіть битися, тому довелося робити так, щоб вони не перетиналися.

- Був серед великої кількості павуків у мене улюбленець. У нього спокійний характер, його я найбільше давав на руки тим, хто відважувався спробувати потримати. Були й з агресивним характером, яких вже не рекомендую заводити новачкам.

- Можете розповісти смішні історії пов’язані з Вашими улюбленцями?

- Друзі з радістю приходять до мене в гості, завжди намагаються брати з собою дітей: показати всіх тваринок, потримати в руках. Емоцій у дітей, знаєте, купа. Вони завжди питають у батьків, коли вони можуть знову прийти до мене. Нові знайомі, які потрапляють до мене, зазвичай дуже здивовані, коли бачать по квартирі різних екзотичних тварин, які вільно гуляють, а особливо коли зненацька вилазять звідкись перед ними. З великою зацікавленістю розглядають кожного, деяких знайомих дуже лякають такі тварини, навіть з далеку лячно дивитися.

- Ще є історія з ігуаною, не весела, але така, що запам’яталася. Був випадок, коли влітку я виїжджав на декілька днів з дому, вікно залишив на провітрювані, щоб потрапляло свіже повітря. Коли повернувся не зміг знайти Зеленого (ігуану). Обшукав усю квартиру, усі його улюблені місця й не міг знайти. Передивився ще декілька разів і нічого. Почав виглядати в те єдине вікно, дивитися на стіни, і побачив щось зелене вгорі на стіні.

- Вийшов з дому і побачив на будинку, на дванадцятому поверсі, щось схоже на мого улюбленця. Піднявся на дах і так, то був він. Скоріше за всього, він виліз через відчинене вікно, хоча ніколи туди не намагався вилізти, і по вертикальній стіні будинку проповз вгору шість поверхів і там висів не доповзши півтора метра до даху. Я зателефонував знайомим висотникам, спитав чи не могли б вони мені допомогти, на що сказали можна, але краще взяти сітку або рибацькі великі підсаки, і спробувати за допомогою них його дістати. Так я і зробив. Позвав товариша, дістав два великих підсаки й зняли його зі стіни живим і здоровим. Уже на другий день я поставив на всі вікна москітні сітки заради безпеки домашніх улюбленців.

- Ці тварини народжені вже в неволі? Чи вони якось потрапили до вас із диких умов? І загалом, як влаштований цей сегмент в Україні: де я і як людина може придбати подібних екзотичних тварин?

- Всіх своїх улюбленців я придбав зовсім маленьких, і далі вирощував вже сам. Купити їх спокійно можна в Інтернеті. Я особисто й купував та сам продавав на ОЛХ, там і крокодили продаються й лев'ята.


 


Спілкувалася Біловол Наталія, MISTOSUMY.com

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: