“Навколо усі вчаться, крім мене, мабуть, зі мною щось не так” – саме такий висновок можуть зробити сум’яни, гортаючи стрічку у Фейсбуці та Інстаграм, де активно пропонується реклама різних курсів та майстер-класів. Та чи дійсно соціальні мережі є відображенням реального життя?
Журналісти MISTOSUMY.com вирішили дізнатися, кому з сумʼян знадобився отриманий диплом та чи є серед них охочі здобути нові знання та змінити свою професію.
Ми вийшли на вулиці нашого міста і спитали дорослих сум’ян:
– Чи хотіли б ви отримати іншу професію? Чи навчаєтесь чомусь зараз?
Кристина, 34 роки, рестораторка, на фото праворуч
– Закінчила СумДУ за спеціальністю бухгалтерський облік, і 13 років працюю в ресторанному бізнесі, зараз вже є керуючою рестораном. Змінити професію в дорослому житті? Думаю, не потрібно, якщо є нормальна робота. Та й часу на це немає, потрібно заробляти гроші. Звісно, тренінги по професії я проходжу. В нашій галузі вони стоять дорого, то треба чекати, поки запропонує підприємство. Батьки мої теж працюють в одній професії, думаю, навряд чи у них є бажання щось міняти.
Люба, 34 роки, ФОП у сфері торгівлі, на фото ліворуч
– Здобула освіту бакалавра з обліку та аудиту, одразу пішла в торгівлю. Торгівля – це моє, тому міняти професію не збираюсь. На довге навчання часу зараз немає, а от на короткі забіги типу тренінгів, майстер-класів – з задоволенням. Я готова вчитися просуванню в соцмережах, тобто всьому, що стосується вдосконалення навичок у сфері торгівлі.
Марія, психологиня
– Отримала недавно диплом психолога, зараз знов вчуся, проходжу курси підвищення кваліфікації, щоб стати психотерапевтом, і це майже 500 годин, тобто ще одна спеціалізація. А далі будуть інші курси, в психології багато напрямків, які мене цікавлять. Взагалі, мені дуже подобається вчитися!
Алла Акіменко, редакторка у видавництві “Колесо життя”, 49 років
– Чи поставила я хрест на своїй освіті? З задоволенням відповім: Так от, я вчуся! Ніколи не можна припиняти вчитися, це – злочин проти себе! Я зараз вчуся аж на трьох курсах і всі за кредитні кошти. Це – інвестиція в себе, бо головна задача – розвиватися, збільшити свої можливості і дохід. Серйозно вивчаю англійську, крім цього, інтернет-маркетинг та штучний інтелект, все що може прискорити, полегшити і осучаснити мою роботу копірайтерки та редакторки. Здоров’я і навчання – головні сфери для інвестицій в себе. Вчитися, вчитися, вчитися! Хто це сказав? Я – Алла Акіменко – редакторка видавництва “Колесо життя”! (сміється)
Ніна, на пенсії
– Мені вже не потрібно, та й часу на навчання нема, навіть якщо мова йде про іноземні мови та інший розвиток. А от доньку підтримаю, якщо вона схоче вчитися ще одній новій професії, наприклад, дизайнера одягу, про яку мріє.
Алла, виховує двох дітей
– Освіту нормальну у свій час отримати не вийшло. Але в мене є певні таланти до перукарства, то хочеться вчитися. Професія ця потрібна і тут, і за кордоном, бачила як наші дівчата заробляли перукарством у Польщі, де ми були в перший рік війни. Якщо буде можливість отримати фах через центр зайнятості, піду вчитись, головне знайти можливість залишати дітей на когось. Дякую за підказку, буду шукати.
Василь 50 років
– Я водій далекобійник, закінчив школу, курси, гроші заробляти вмію, то про нову професію ніколи не мріяв.
Тетяна, 44 роки
– Моя освіта – менеджмент організацій, я працюю і досі не замислювалась над новою професією. Проте тепер буду думати, мало як життя поверне.
Дмитро, юрист, 35 років
– Я постійно навчаюсь, проте обходжусь без жодних курсів та тренінгів. Для самоосвіти й самовдосконалення є інтернет, в якому зараз є все. В моїй професії юриста є необхідність постійно вивчати закони та зміни. Про нову професію не мрію, впевнено почуваюсь у своїй, займаюсь приватною практикою.
Тетяна, 49 років
– Нову професію? Мабуть, хочу. Донька вчиться на лікаря, то я б хотіла працювати у неї медсестрою, тому хотіла б вчитися у медколеджі. Але реально про це ще не думала, бо працюю, зараз часу на навчання не маю, навіть на курси.
Ольга, 50 років
– Ніколи не думала ні про нову професію, ні про те, щоб вчитися далі. Може тому, що не цікавилася і не мріяла. У мене велика родина і багато проблем, то я навіть на роботу вийти не можу, не вистачає часу. Колись давно отримала диплом технолога, з того часу жодних курсів, жодної нової освіти.
Як отримати нову професію безплатно
Разом з опитуванням наші журналісти поспілкувалися з представниками Сумського Обласного центру зайнятості та побачили можливості здобути безплатну освіту і нову професію для різних вікових груп і категорій населення.
Тим, кому вже 45+ та пільгові категорії гроадян, можуть скористатися державним ваучером на навчання. Ті, хто зареєструється в центрах зайнятості як безробітний, мають також багато можливостей опанувати нову професію.
Як отримати державну допомогу для здобувачів освіти – нещодавно дізнавалися наші журналісти.
Анна Крамар для MistoSumy