На Сумщині виявили новий штам вірусу COVID-19 – FliRT. Кількість хворих зростає стрімко: якщо на початку спалаху реєструвалися поодинокі випадки, то минулого тижня їхня кількість перевищила 397. Хвиля недуги розвивається незалежно від інших респіраторних захворювань. Однак, за місяць частка COVID-19 серед усіх ГРВІ зросла з 4% до 15%.
- Попри те, що захворюваність зростає, про карантинні обмеження говорити зарано. Особливо, якщо ситуація не погіршиться. Ми контролюємо ситуацію, щоб за потреби вжити необхідні заходи, - розповідає в.о. генерального директора Сумського обласного центру контролю та профілактики хвороб – головного державного санітарного лікаря в Сумській області Ірина Купрієнко.
Фото Наталії Біловол, журналістки MISTOSUMY.com
Окрім того, що зростає кількість випадків COVID-19, у Сумській області зафіксували поширення нової мутації вірусу – FLiRT. Саме він здатен обходити імунну систему та швидко розповсюджуватися. Цей штам і став основною причиною нинішньої хвилі захворюванності. Цього року захворюванність на недугу розпочалася раніше, ще до початку навчального року. За прогнозами фахівців, пік припаде на другу половину вересня.
Найбільша кількість хворих зареєстрована у Конотопському та Сумському районах. А тільки за минулий тиждень показник у Роменському районі зріс у 4,7 рази.
На Сумщині найбільші показники спостерігалися у:
- Бездрицькій громаді (233,6 на 100 тис. населення);
- Недригайлівській громаді (186,4);
- Степанівській громаді (139,1);
- Коровинській (137,7).
За останній тиждень захворіло на COVID-19 – 159 осіб, що вже становить 40% від загальної кількості хворих на Сумщині. І саме це говорить нам про постійне зростання захворюваності.
Штам вірусу FLiRT
- COVID-19 охоплює усі вікові категорії, однак дорослі хворіють частіше на 60%. На дітей припадає не більше 10% від загальної кількості випадків, - розповідає Ірина.
З початком хвилі епідемічний процес COVID-19 розвивався практично рівномірно у всіх вікових групах. Але можна виокремити такі особливості:
- Найбільше хворіють діти до 4 років (52,9 випадку на 100 тис. населення). Це пов'язано з високою контактністю дітей з дорослими, а батьки, у свою чергу, частіше звертаються до лікарів через хвилювання.
- До цього ж, вразливими до захворювання є дорослі вікові групи: 30-64 роки (61%) та понад 65 років (19%). Така вікова структура захворюваності не відповідає типовим патернам інших респіраторних інфекцій.
Тільки з початку серпня на Сумщині зареєстрували 3 смерті від нового штаму COVID-19. Це літні люди (чоловік 69 років та жінки 66 та 75 років), які мали хронічні захворювання серцево-судинної системи та не були вакциновані протягом останнього року.
Вразливі групи населення:
- літні люди;
- люди з ослабленим імунітетом;
- ті, хто має хронічні захворювання.
- Здатність вірусу до швидких мутацій – це його головна зброя проти імунної системи. Нові варіанти, такі як FLiRT, з'являються регулярно і викликають нові спалахи захворювання. Швидкість поширення FLiRT висока: за кілька місяців він став домінантним захворюванням у США, - ділиться з нами Ірина.
Характерні симптоми штаму FLiRT:
- Підвищення температури
- Озноб
- Кашель
- Нежить
- Слабкість
- Головний біль
- Біль у горлі
Однак, як зазначає Ірина, хоча мутаційний варіант COVID-19 поширюється швидко – спостерігається легкий перебіг хвороби у більшості випадках. Це не тому, що вірус став слабшим, а через те, що наш імунітет став сильнішим.
То як себе захистити від захворювання?
Заходи профілактики від COVID-19:
- носіння маски у місцях скупчення;
- провітрювати приміщення, де збираються люди;
- часто мити руки та оброблювати їх антисептиком;
- якщо захворіли – залишайтеся вдома;
- мати вдома кілька тестів на недугу.
Що робити, якщо захворіли на COVID-19
- залишатися вдома і не контактувати з іншими людьми (включаючи тих, з ким вони проживають і які не хворіють);
- до звичного розпорядку дня можна повернутися за добу після покращення самопочуття, яке утримується без допомоги ліків;
- після того, як ви повернулися до звичайного розпорядку дня, наступні 5 днів треба носити маску (щоб вона добре прилягала до обличчя), триматися на відстані від інших людей, спілкуватися з людьми на відкритому повітрі або у добре провітрюваних приміщеннях. Часто мити руки та протирати поверхні. За можливості робити тест на COVID-19 перед тим, як йти до когось.
Рекомендації по вакцинації:
- для переважної кількості здорового населення достатньо однієї дози вакцини;
- дітям від 6 місяців до 4 років потрібне двоетапне щеплення, а від 5 років – 1 доза вакцини;
- особи старше 60 років та люди з хронічними захворюваннями мають робити ревакцинацію кожні 6-12 місяців;
- людям з імунодефіцитами потрібно робити від 1 до 2 первинних вакцинацій, додаткова доза та подальша ревакцинація кожні 6-12 місяців перед епідемічним сезоном;
- вагітні жінки повинні робити вакцинацію незалежно від попередньої історіїї вакцинації (бажано у другому триместрі);
- медичні працівники, які безпосередньо контактують з пацієнтами, повинні отримувати 1 початкову дозу вакцини та щорічну ревакцинацію.