В Сумській художній галереї 5 листопада відкрилася колективна виставка художнього фото «Портрет». Як нескладно здогадатись, вона присвячена різноманітним жанрам фотографічних образів сум'ян.
Хороший портрет багато в чому залежить від взаєморозуміння фотографа і моделі. Це також своєрідна історія людини, яку намагається розповісти своєю роботою фотохудожник. Саме під таким кутом розглядають художній фотопортрет більшість митців.
Виставка «Портрет» у Сумській художній галереї представляє кращі роботи учнів школи відомого у Сумах фотографа Олександра Сагалаєва та студії художньої фотографії «Redcat». Школа фотографії для дорослих створена минулого року, її учнями за цей час стали 17 сум'ян. Роботи восьми із них склали основу експозиції виставки. Це Євген Беньямін, Олександр Бєльський, Олександр і Анна Гавриленки, Єлізавета Шумакова, Наталія Семенченко, Поліна Кіяшко та Ольга Костенко.
Також частиною експозиції є декілька робіт метра школи — Олександра Сагалаєва та власника студії «Red cat» Євгена Дорошкевича.
Більшість композиції складають чорно-білі роботи. Кольору небагато, і для цього є свої причини. Частина знімків — це портрети власне учнів школи. Інші — рідних і знайомих. Стилістика багатьох світлин нагадує 50-60 роки — ніби на хвилину потрапляєш у минуле, хоча на фото сучасники, а самі роботи зняті у 2024 році. Наймолодший учасник виставки – це п’ятирічний Вадим Жульов, онук Олександра Сагалаєва. Саме його фото потрапило на постер виставки. Звісно, що не запросити його на відкриття виставки хлопчика просто не могли…
Хоч це виставка початківців у фотографії, цікавих робіт немало. Загалом експозицію складають 56 світлин.
На відкриття прийшли більшість авторів світлин, керівники школи та студії «Red cat», їхні колеги, однодумці й сум'яни, які цікавляться фотографією.
«Непрофесіонали можуть вважати, що портрет – це дуже просто. Насправді ж це зовсім не так, треба знайти потрібний ракурс, виставити освітлення знайти підхід до моделі й зробити ще багато немовби дрібниць, але без усього цього портрет не вийде. Це велика праця, і це треба розуміти. Тут виставлені фото із багатьох фотосесій, із багатьма моделями доводилось працювати годинами, щоб отримати результат», — говорить Єлизавета Шумакова, одна з авторок виставки, фотографка, викладачка кафедри музичного мистецтва СДПІ ім. Макаренка.
«Олександр Сагалаєв робить все якісно, послідовно і ґрунтовно. Антуан де Сент-Екзюпері говорив, що учитися треба не писати, а бачити. Писати – це вже наслідки бачення. Тож фотограф має навчитися баченню.Сміливіше, автори все у вас вийде», - сказала фотохудожниця Наталія Говорухіна.
«Виставка хороша, але для мене навіть важливіше виставки – атмосфера її відкриття. Її навіть складно передати. Ми фактично знаходимося в епіцентрі бойових дій — і раптом така прекрасна художня подія, яку нам подарували 10 фотохудожників. Саме фотохудожників, а не фотографів. Стиль відразу відчувається, вони вже навчились працювати зі світлом та композицією»,- ділиться враженнями Павло Парфентьєв, письменник і журналіст.
«Перше враження від виставки – ніби я потрапив у театр і бачу там на стінах оці портрети. Дуже класичні роботи, зроблені, за словами одного із наших колег, за держстандартом. Правильна композиція, правильне світло», - говорить фотохудожник Валерій Бершов.
«Приємно здивований цією виставкою, тому що я знаю, як вона готувалася і хто брав участь. Враховуючи, що це початківці, очікував, що загальний рівень експозиції буде більш слабким. Але коли зайшов і побачив – що ж, респект авторам. Також хочу відмітити майстра, який все це згенерував – Олександра Сагалаєва. Молодець, він справді робить справу, корисну для міста і людей, які вчаться у нього», - сказав фотограф, підприємець, власник приватного музею Сергій Гуцан.
«Це вже четверта виставка учнів нашої школи за дев’ять місяців цього року. Однак саме ця – знакова, найбільша і потужна. Жанр портрета ми вибрали недарма, бо з портретом ми стикаємося кожного дня у соціальних мережах. Більшість із них – це побутові із серії «я на фоні ….» Ми відштовхнулися від цього і вирішили зробити виставку художнього портрета. Тематичних портретних виставок у Сумах не було вже давно, я навіть і не пригадую, коли подібна експозиція була востаннє. Працювали групами із трьох фотографів і однієї моделі. Потім йшла обробка, а далі із них вибиралися найкращі. Найкращі із найкращих потрапили в експозицію. Чому тут переважно чорно-білі світлини? Коли ми знімаємо портрет у кольорі, ми переважно знімаємо одяг людини: подивіться , яка у мене сукня, яка сорочка, яка краватка. Коли ми знімаємо у чорно-білій стилістиці, ми знімаємо людину, її почуття, її характер», - резюмував Олександр Сагалаєв.
Виставка працюватиме до 17 листопада.