«У мас-маркетах використовується парафін в основі свічки, який шкодить нашому здоров’ю», — розповідає Дар’я, 19-річна сум’янка, яка лише нещодавно закінчила коледж, але вже знайшла своє покликання. Під час війни вона почала виготовляти екологічні ароматизовані свічки з соєвого воску, пропонуючи альтернативу масовому виробництву. Чому саме свічки, як вона справляється з труднощами і чим її продукція відрізняється від магазинної, - дізнавайтеся у нашому інтервʼю.
Фото з особистого архіву Дар'ї
«Це не я знайшла свічковаріння, а воно мене»
- Як Ви знайшли цю сферу для себе?
- Знаєте, це не я знайшла свічковаріння, а воно мене. Я довго думала, чим же мені займатися, бо завжди хотіла щось своє, свою справу, сферу та бізнес. За фахом акторка та працюю зараз нею, але попри це я хотіла щось своє. Давно знала про цю нішу, але коли почала поглиблюватися, то розуміла, що знайшла те, що шукала. Мені сподобалися усі процеси виготовлення, підбір кашпо (місткості для заливання свічки), ароматів, упакування. Після того, як зрозуміла, що закохалася у сферу – інших варіантів навіть не розглядала. Я розуміла, що у нашому місті це не дуже розвинута сфера, бо знайшла лише кілька майстрів, які цим займаються. Проте все одно вирішила ризикнути та почати.
- Як же Ви боролися з усіма страхами? Чи не хвилювалися через війну?
- Головне, як на мене, це перебороти свої внутрішні страхи та переступити через себе. Не нападати на себе, не вимагати усього й одразу, а як-то кажуть «плити за течією». Це найголовніше у початку бізнесу. Дати собі час на реалізацію мрії. І знаєте, я коли проходжу повз тільки-но відкритого магазину, кожного разу думаю: «Це людина також ризикнула, поборола страхи та вирішила». А стосовно війни – ні, взагалі. Так, ми живемо у досить небезпечному місті, однак продовжуємо жити, розвиватися та насолоджуватися життям. Ми не повинні ставити хреста на власному майбутньому, адже за нас його ніхто не зробить. Кожен з нас вже пристосувався до життя в умовах війни, я так само, просто звикла. Бо те, що нас усіх тримає на плаву — це наша віра й жага до життя.
- І як же почався Ваш шлях у ніші виготовлення свічок? Як вчилися їх робити та чи слідкували за потенційними конкурентами?
- Я знайшла лише кілька сторінок майстрів і я їх розцінюю не як конкурентів, а вчителів. Ми усі робимо одну справу й конкурувати – немає сенсу, бо кожен з нас створює щось унікальне. Загалом займатися почала влітку і це було спонтанне рішення. Я збирала кошти на початок бізнесу, а в один момент вирішила та розпочала усе замовляти та навчатися.
- Що ж було одним з найскладнішого?
- Відверто кажучи, усі кроки як не подивитись – важкі. По-перше, це навчання. Я не змогла знайти курсів чи майстер-класів, тому навчалася по відео. Це як десь і плюс, так і мінус. Так звані вчителі з відео можуть робити усе, пояснювати, але якщо у тебе не рівне залиття чи бульбашки на поверхні – тобі потрібно самій розбиратися: чому так сталося, як цього уникнути та які подразники впливають на це. Немає того, хто посадить поряд і пояснить усе. І через це навчання було дійсно важким, бо ти по суті розбираєшся у всьому сам. По-друге, складність у постачальниках. Вирішивши займатися виготовленням свічок я почала шукати свічковарів, думати, які форми хочу, які ґноти, як оформлювати сторінку в Instagram та як же почати заробляти на справі мрії. Тільки знаходжу постачальника, одразу бачу усі ці форми й усе хочу придбати. І це одна з головних помилок. Бо для стартапу може вистачити кілька форм, проте зрозуміла я це вже після того, як замовила кілька різних об’ємів. І результат – деякі лежать без діла.
Я знала, що моя робота повинна бути зроблена на усі 100%, щоб обертаючись назад я ні про що не жалкувала. Окрема проблема та задача – це ведення соцмереж. Постійний процес мислення, зйомки, вибудовування постів, їх продумування. Найголовнішою задачею було зробити так, що коли користувач заходить на сторінку – одразу міг отримати відповідь на усі свої питання: вартість, колір, вибір форм тощо.
- Чому Ви вирішили назвати свою справу «Night Cat»?
- Ох, брендування – це ще одна складна частина початку бізнесу. Довго вигадувала логотип, брала фото з Інтернету й робила під себе, черпала натхнення звідусіль. У назві насправді допомогли батьки, які підтримували мене. Назва вийшла сама по собі, але з філософським підтекстом. Я обожнюю котів, вони дарують почуття комфорту, затишку та любові. Від свічок також йде така аура, так би мовити. До того ж у котів вночі світяться очі, прямо як свічки, які дають світло нам у темряві.
«У мас-маркетах використовується парафін в основі свічки, який шкодить нашому здоров’ю»
- Що особисто Вас демотивує у роботі?
- Не скажу, що демотивує, але важко повільно розвиватися, бо результат хочеться, а він йде не одразу. І з одного боку ти це розумієш, а з іншого – стає сумно. З усім тим, мільйон підписників одразу не набереться, як і замовлень. Але вам не передати те відчуття ейфорії, коли тобі пише новий покупець з бажанням придбати. У мене це одразу як метелики у животі, я кручуся над замовленням, роблю упакування з приємними бонусами й насолоджуюся кожним відгуком, коли люди розуміють, чому ціна на мої свічки дорожче за магазинні.
- До речі, у чому основна відмінність Ваших свічок від магазинних?
- У складі, насправді. У мас-маркетах використовується парафін в основі свічки, який шкодить нашому здоров’ю. Я ж використовую соєвий віск. Вважайте, що це екосвічка від якої не буде боліти голова, не відчуєте запаморочення і тому подібне. До того ж кожне замовлення робиться під покупця: його уподобання у кольорі, фігурі, ароматі. Через це й вартість більша, бо вона вміщує: вартість ручної роботи, аромату, соєвого корисного воску, кашпо. Аромаолії, до речі, сертифіковані й робляться з корисних інгредієнтів.
- Можливо Ви порівнювали свої ціни з іншими, коли готувалися до відкриття?
- Так, порівнювала, але варто враховувати те, що у мене й досвіду не так багато, щоб ставити захмарні цінники. Я бачила одну свічку за 1 500 грн, іншу за 800 грн. Сенс в тому, що я не вважаю поганим високі ціни інших майстрів, у них є досвід, клієнти, і відомий бренд. А я на даний період часу маю на меті показати і свій бренд людям, «розкрутитися».
«У своїй справі я роблю такий сервіс, який хотіла б отримати сама»
- Чи є якісь приємні бонуси при замовленні свічки від Вас?
- При замовленні свічки кожен покупець отримає у подарунок знижку -7% за відмітку в історії Instagram, наліпку, передбачення, естетичне упакування та чай. Чесно кажучи, навіть коли мені написала одна жінка, яка вже замовляла, але не відмітила та запитала, чи буде у неї знижка – я їй її зробила. Бо люди для мене – головне.
- Як Ви гадаєте, що Вас відрізняє від інших?
- Думаю, що це наближеність до людей. У мене немає готових шаблонів-відповідей на запитання. І це не через те, що мені там нічого робити, ні, а, тому що хочеться спілкуватися з кожним, як з товаришем.
- Скільки ж Вам знадобилося коштів для початку своєї справи?
- Витрати насправді незупинні. Я обрала для початку кілька форм кашпо на вибір та кілька ароматів, щоб покупці мали вибір. Насправді очі розбігалися, коли усе обирала. Тому, думаю, у більшості так, що на початку створення чогось свого ви витрачаєте на кілька тисяч більше. Десь недорахували, десь щось проґавили. Особисто я витратила приблизно від 7 до 10 тисяч гривень.
- І чого ж Ви хочете досягнути у майбутньому?
- Свого магазину та, можна сказати, майстерні. Щоб люди могли прийти та обрати вже готові свічки.