
Втрата близької людини залишає слід на психологічному стані і може негативно позначитися на ментальному здоров’ї. У такі моменти важливо розуміти, як можна допомогти собі впоратися з горем, а також підтримати близьких, які переживають подібне.
Журналісти MistoSumy поговорили з психологинею Яною Коломієць та дізналися, як впоратися з емоційним навантаженням у період втрати та чим домогти тим, хто цього потребує. Докладніше розповідаємо у матеріалі.
Яна Коломієць працює у сфері психології з 2006 року. Від початку повномасштабної війни психологиня консультує людей, які переживають горе від утрати. Також, проводить психологічні тренінги та є фасилітаторкою гри-тренажера «Криголами», що розрахована на зміну соціальних норм у суспільстві у питаннях гендерно-зумовленого та домашнього насильства.
Як впоратися з втратою близької людини?
Допомогти собі усвідомити втрату.
Усвідомлення є одним із головних етапів проживання втрати, бо це допоможе в майбутньому прийняти та жити з розумінням, що людини вже не буде поруч фізично, проте вона залишиться у наших спогадах. Такі речі, як виконання ритуалів, написання листів, створення куточків памʼяті, меморі буків ( «книжок памʼяті» зі світлинами про людину та спогади про неї, - авт.), памʼятних фільмів допоможе не заперечувати втрату та не поринути в неї з головою, на натомість жити з нею та любовʼю і спогадами про близьку людину.
Дати час на проживання горя та виконання рутини.
Довге перебування з негативними емоціями може призвести до ускладненого горювання, а згодом – до депресії та суїцидальних думок. Тому, виконання повсякденних справ допоможе бодай якось абстрагуватися від негативних думок та емоцій. Але при цьому варто не варто нехтувати своїми емоційними потребами та дати собі проживати біль, коли це необхідно.
«Придушуючи негативні емоції, ми придушуємо й позитивні», – зазначає фахівчиня.
Відслідковувати свій емоційний стан.
Це також допоможе перевести фокус уваги на повсякденні активності та навчитися розуміти свої почуття, аналізувати їх та зʼясовувати, які речі приносять позитив. Для цього можна застосовувати практику ведення щоденнику настрою та активності.
Не боятися звертатися по допомогу, коли це потрібно.
Звісно, зважаючи на те, що кожен може переживати горе по-різному і не всім в край необхідно звертатись по допомогу до спеціаліста, проте все-таки важливо усвідомлювати свій психоемоційний стан, тобто коли відчувається, що травма заважає жити та обмежує особистість. Також, ознакою того, що варто перевірити свій стан у компетентної особи, може бути апатія, що триває протягом двох тижнів.
«Так, загалом люди здатні проживати та переживати складні випробування, плекати стійкість, здатність впоратися зі складними життєвими обставинами. Але не всі, на жаль, бо слід враховувати свій стан здоровʼя, кількість травматичних подій та минулий досвід проживання стресових та важких ситуацій», – акцентує Яна Коломієць.
Що НЕ варто говорити/робити, коли людина проживає втрату?
Змінювати ставлення до людини та уникати її.
Для людини у такому становищі важлива комунікація з іншими та підтримка з боку близьких. Так, іноді здається, що важко знайти підходящі слова для підтримки або дії. У такому разі можна запропонувати найменшу допомогу, попередньо спитавши про це людину: допомогти з покупками, побути з дітьми, допомогти з оформленням документів. Часом достатньо буде просто просто вислухати, побути мовчки поруч, відвідати разом кладовище.
«Це велика честь і велика відповідальність бути поруч із людиною в її горюванні. Ви не пройдете цей шлях за вашу близьку людину, ви можете тільки бути поруч, підтримувати», – зазначає психологиня.
Говорити: "Я тебе розумію!", "Напевно там йому\їй краще", "В тебе ще буде син\дочка\чоловік\дружина", "Ну він\вона хоча б не мучився" і т.д.
Подібні вислови не зможуть підбадьорити людину, що переживає смерть близького, а радше, навпаки, завдати їй додаткового болю. Натомість краще сказати, що ви бачите як людині боляче і як вона любила цю людину, як їй бракує цієї людини.
Розпитувати про обставини втрати.
Коли людина переживає втрату, важливо, аби хтось дав їй можливість з власної ініціативи розповісти про свої переживання та поділитися думками. Розпитування може тільки повторно травмувати, тож варто дати час людині самостійно висловити те, що вона відчуває.
Куди можна звернутися за безоплатною психологічною допомогою?
За безоплатною допомогою в Сумах можна звернутися в державні установи:
- Центр УБД
- Сумський обласний клінічний госпіталь для ветеранів війни
- Центр життєстійкості
А також громадські організації психологічної допомоги:
- Об'єднання матерів і дружин Захисників України
- Ліга сучасних жінок
- простір "Вільна"
- Центр психічного здоров'я
Онлайн:
- "Вільний Вибір"
- Veteran Hub
Крім того, працюють цілодобові гарячі лінії:
- 116-123 - лінія La Stada
- 0-800-33-20-29 - лінія допомоги Українського ветеранського фонду
- 7333 - лінія запобігання самогубствам Lifeline Ukraine
- 0-800-210-160 - лінія міжнародної гуманітарної організації "Людина в біді"