
Повномасштабна війна змінила ринок праці в Україні. Особливо це відчули прикордонні регіони - серед них і Сумщина. Виїзд населення, релокація бізнесу, безпекова ситуація суттєво вплинули на зайнятість. Попри це, Суми продовжують жити, працювати і шукати спеціалістів.
Реальність прифронтового ринку праці
«Український ринок праці стикнувся з суттєвими викликами з початком повномасштабного вторгнення. Для Сум, через їхнє прикордонне розташування, вплив війни на зайнятість виявився особливо відчутним. Поточна ситуація на ринку праці в Сумах однозначно пов’язана з тими життєвими реаліями, якими живе місто сьогодні. Релокація або зупинка провідних на ринку праці підприємств та малого бізнесу, постійні обстріли промислової та цивільної інфраструктури, виїзд економічно активного населення, мобілізація – поглибили проблеми у сфері зайнятості й спричинили певною мірою «кадровий голод» - розповідає в.о. директора Сумського обласного центру зайнятості Лідія Павлик.
Попри складні умови, у Сумах все ж існує певний попит на робочу силу. За даними Сумського обласного центру зайнятості наразі зафіксовано 465 відкритих пропозицій:
- 221 вакансія службовців, що свідчить про потребу у фахівцях офісних та управлінських спеціальностей;
- 205 вакансій робітничих професій
- 39 вакансій, де не потрібна спеціальна підготовка
Середня заробітна платня у Сумах – 13 432 грн. Ця цифра є орієнтиром для шукачів роботи та відображає поточний рівень оплати праці в місті, які надають роботодавці.
Водночас на популярній платформі пошуку роботи work.ua наразі є 513 пропозицій від роботодавців. А середня заробітна платня більша на 5000 грн. Становить вона 18 500 грн.

Портрет зареєстрованого безробітного
Як встановлює центр зайнятості, зареєстрованих безробітних у Сумах більше, ніж пропозицій працевлаштування. Усього 624 жителів міста у пошуках роботи, з яких:
- 200 осіб (32%) – службовці
- 275 осіб (44%) – кваліфіковані робітники, працівники торгівлі та сфери послуг
- 106 осіб (17%) – некваліфіковані працівники
- 43 особи (8%) – безробітні, які займали керівні посади
Більшість вакансій пропонують 5-денний робочий тиждень. Однак для таких процесій як: медичні сестри (брати медичні), продавці, касири торгівельних залів та кухарі – застосовується позмінний графік роботи. Окремі вакансії, як, наприклад, водії автотранспортних засобів, які здійснюють перевезення вантажів на далекі відстані, можуть передбачати ненормований робочий час.
ТОП-15 популярних вакансій
За данними Сумського обласного центру зайнятості, журналісти MISTOSUMY.com розробили таблицю з 15 популярних вакансій разом з коротким описом основних обов’язків для кожної посади

Серед представлених посад — як технічні (наприклад, електромонтер, водій, прибиральник), так і офісні (бухгалтер, спеціаліст з публічних закупівель, інспектор з безпеки праці), а також представники медичної сфери (медична сестра/брат) і обслуговування (продавець, касир, кухар). Вакансії охоплюють широкий спектр напрямків, що свідчить про комплексний підхід до формування кадрового резерву або актуального набору персоналу.
Чому ж вакансії залишаються відкритими?
Лідія Павлик звертає увагу на парадокс: попри наявність вакансій, ринок праці Сумщини стикається з труднощами їх укомплектування. Основні причини цього «кадрового голоду» полягають у комплексі факторів:
- Нестабільна безпекова ситуація і, як наслідок, невизначеність з подальшим місцем проживання.
- 80 % безробітних – жінки. Більшість з них мають неповнолітніх дітей, яких вони не можуть залишити без нагляду.
- 30% безробітних – особи старше 55 років, які часто мають медичні протипоказання до тих чи інших умов праці.
- 20% безробітних - внутрішньо переміщені особи, які не поспішають шукати роботу в Сумах, бо планують їхати за кордон чи в західні області України.
- Низький рівень заробітної плати, який пропонують роботодавці не сприяє зацікавленості в працевлаштуванні серед шукачів роботи та укомплектуванню вакансій. Серед пропозицій роботи 40% вакансій з заробітною платою 8-10 тис. грн., майже 50% вакансій – ЗП від 10 до 20 тис.грн. та менше 10% вакансій з пропозицією ЗП більше 20 тис.грн.
- Невідповідність умов праці, непідходящий режим роботи тощо .
- Невідповідність вимог до кандидата на вакантну посаду з кваліфікацією шукача роботи.
Ситуація на ринку праці у Сумах – це дзеркало складних реалій. Однак саме вона свідчить про стійкість та адаптивність міста. Адже підприємства продовжуть функціонувати, а роботодавці продовжують шукати працівників. Подолання цих викликів вимагатиме спільних зусиль влади, бізнесу та громадян, але єдиний шлях до стабільності – це створення умов для розвитку та зайнятості навіть у найскладніших обставинах.