
Фінансове благополуччя є одним із факторів, що впливають на загальний комфорт проживання у місті.
За даними платформи Work.ua, середня заробітна плата у Сумах становить 18 500 гривень, що менше за середній заробіток по Україні (25 000 гривень).
Тож ми вирішили дізнатися у жителів міста, чи комфортно їм проживати в Сумах із наявним рівнем доходу. І поставили три запитання:
- Чи легко знайти роботу у Сумах з достойною зарплатою?
- Чи влаштовує вас ваш заробіток сьогодні?
- Чи вистачає вам доходу, щоб закривати базові потреби — житло, комуналка, харчування, лікування?

— У зв’язку з тим, що я маю власний бізнес, те, скільки я заробляю, мене більш ніж влаштовує. На покриття базових потреб коштів вистачає. Щодо того, чи легко знайти в Сумах роботу з достойним заробітком, навряд чи можу щось сказати, оскільки співпрацюю з іноземною компанією і не маю потреби вивчати це питання».

— У нас поки немає офіційного працевлаштування. З нашого досвіду та досвіду знайомих – роботу в 15–16 років знайти складно, бо роботодавці не хочуть брати таких молодих працівників. У 17–18 років можна спробувати консультантом або офіціантом, але це несерйозний дохід. Хоча як старт — непогано.

— До від’їзду за кордон у мене був власний косметологічний кабінет. Я почала свою діяльність у сфері косметології під час війни і це був непростий період, тому й знайти багато клієнтів одразу було складно. Жити на ці гроші було важко. Я веду здоровий спосіб життя, люблю спорт і подорожі і хочеться мати можливість не лише закривати свої базові потреби, а й допомагати близьким. У Сумах теж можна добре заробляти, головне знайти справу, яка справді подобається, і впевнено рухатись у цьому напрямку. За кордоном, звісно, інші гроші, я працювала там за фахом, і це був цінний досвід. Проте я люблю своє місто і свою країну. Я щиро хочу розвиватися саме тут, в Україні, бо саме тут мій дім, моя сила і мій сенс.
Дехто з опитаних містян погодився відповісти, але відмовився фотографуватись.
Юлія Бабаджан, 42 роки, менеджерка з логістики:
— Якщо родина з двох працюючих дорослих — прожити можна. Але я сама виховую двох дітей, і мого доходу вистачає лише на одну дитину або одного дорослого. Підтримка батька допомагає, але на себе не вистачає. Роботу знайти реально, якщо є досвід.
Наталія Мащенко, 61 рік, працює у культурній сфері:
— Через те, що я працюю у бюджетній сфері і наша заробітна плата залежить від постанов уряду, то особисто мені не вистачає коштів для комфортного проживання, бо, направду, у працівників цього сектору дохід не сильно відрізняється від встановленої мінімальної зарплати. Можу достойно фінансово забезпечити себе лише завдяки тому, що мені також призначена пенсія і паралельно я ще отримую дохід зі своєї роботи, тобто ось так вдається покривати базові витрати і залишаються ще кошти на інші речі.
Катерина Міронова, 21 рік, працює у бухгалтерській сфері:
— Я вважаю, тут є багато нюансів з приводу пошуку роботи. З одного боку – у кожного своє розуміння тієї оплати праці, яка дозволяє жити в сприятливих умовах, ні в чому собі не відмовляючи, тому люди зазвичай шукають вакансії, орієнтуючись на те, чи буде влаштовувати заробітна плата з тими обовʼязками, що вимагають роботодавці. З іншого – водночас важко знайти співробітників, які б відповідали якостям та навичкам, потрібним компанії. Отож, ми маємо такі взаємоповʼязані між собою проблеми: складно і роботу знайти, і людину, яка буде працювати. Мого заробітку достатньо для покриття найбазовіших потреб, але водночас хочеться чогось більшого для себе і, вважаю, в такій ситуації треба усіляко розвивати свої навички та здібності, щоб якось просуватися карʼєрними сходами та мати більший дохід.
Альона Волкова, 19 років, працює у сфері послуг:
— Роботу обʼєктивно знайти важкувато, так ще й з гідним прибутком. Як на мене, мінімальна сума, за яку можна нормально прожити – 15 000 гривень, а вакантних посад з такою зарплатою небагато, особливо якщо немає досвіду роботи в певній галузі. Те, скільки я зараз заробляю, ледве вистачає на покриття першочергових потреб, тому хотілося б, звісно, знайти собі роботу, з якою буде легше в цьому плані.
Аліна Фасенко, 27 років, підприємиця:
— На мій погляд, з пошуком роботи у людей зараз виникає багато проблем, оскільки підприємства зазнають збитків через постійні обстріли. Тож, на жаль, ми маємо таку ситуацію, що люди втрачають роботу через те, що багато підприємств або евакуйовано, або ж вони зруйновані і не можуть нормально функціонувати, а на інших місцях роботи немає достойної оплати праці. До того ж, я бачила за статистикою, що у нас зростають ціни на усе: проживання, комуналка, продукти, а середня заробітна плата є порівняно з іншими областями низькою. Свої потреби я можу забезпечувати за рахунок того, що маю власний ФОП і отримую від цього дохід.