Завантаження ...

Брекети, пластинки, елайнери – сумська ортодонтка про сучасну корекцію зубів

Брекети, пластинки, елайнери – сумська ортодонтка про сучасну корекцію зубів фото

Стоматолог – професія, яку бояться майже усі: не тільки діти, а й дорослі. 9 лютого, ми святкуємо саме їх свято – Міжнародний день стоматологів. У наш час про свою зовнішність дбає будь-хто, починаючи від дітей і закінчуючи старшими людьми. Безліч брендів, сироваток, тоніків, але усі вони не дадуть тієї самої голлівудської посмішки, про яку мріє більшість. Чи боїтеся ви ортодонтів? Чи можливо вам потрібно відвідати його, а ви хвилюєтеся та відкладаєте?

Журналісти MISTOSUMY.com поговорили з сумським ортодонтом та на власному досвіді дослідили процес діагностики потреби у встановлені брекетів, пластини чи носіння капи. Спікерка нашого матеріалу – Вікторія Заходякіна, лікар-ортодонт вищої категорії з 18-річним стажем.

На фото Вікторія Заходякіна, лікар-ортодонт

Історія винайденя брекетів

Уже вимальовується традиція починати статтю з невеличкої історії виникнення. У 1776 році П’єр Фошар вперше висунув ідею використання незнімних апаратів для переміщення зубів та виправлення прикусу. А у 19 столітті вперше були використані ортодонтичні кільця, які закріплювалися на зуби за допомогою цементу, а також міжщелепові тяги.

На фото П’єр Фошар, лікар, який вперше висунув ідею використання незнімних апаратів для переміщення зубів та виправлення прикусу
Фото взяте з сайту zuby.in.ua

Вперше запропонував метод вирівнювання зубів за допомогою брекетів американський лікар Едвард Енгл у XІХ столітті. Пов’язане воно було зі створенням пристрою, що мав на меті вирівнювання зубів та виправлення прикусу. Із часом, брекети стали широко використовуватися для корекції різних дефектів прикусу та вирівнювання зубів у пацієнтів різного віку.

На фото Едвард Енгл та його винахід: ортодонтична система, що агадує сучасний вигляд брекет-системи
Фото взяте з сайту breketlab.by

Ця система включала в себе металеву дугу, яка передбачала форму правильного розміщення зубів, а також металеві лігатури, які використовувались для кріплення зубів до дуги. Ще однією важливою складовою були трубки, які розміщувалися на опорних зубах, зазвичай молярах, а також гайки, які закріплювалися на дузі поблизу трубок.У радянському союзі дугу Енгля використовували для ортодонтичного лікування, проте брекет-система не була впроваджена.

З чого все починалося

З самого малечку пані Вікторія хотіла стати медиком, а вже потім, у більш дорослому віці, обрала спеціальність стоматології. Зростаючи у сім’ї стоматологів, де батько – ортодонт, а мама – дитячий стоматолог, вибір професії був очевидним.

- Насправді, шлях до стоматології видався складнішим, ніж я очікувала. Спочатку був мед коледж за факультетом «Сестринська справа». Потім СумДу відкрив медичний факультет, куди я і пішла. Далі інтернатура на анестезіолога та рік роботи у пологовому центрі на Басах за фахом. Далі вже здобувала освіту стоматолога у Київському інституті УАНМ та пройшла інтернатуру спеціалізації ортодонтія у Полтаві, – ділиться з нами пані Вікторія.

Коли батько Вікторії отримав патент на приватну практику, тобто відкриття приватного стоматологічного кабінету у Сумах, вона все ж таки вирішила здобути другу вищу освіту та перекваліфікуватися в ортодонта, бо це була вже династія. Вона багато дивилася на роботу батьків та раніше асистувала батькові на ортодонтичних прийомах.

- Ортодонтом загалом працюю з 2006 року, проте конект зі спеціальністю з’явився набагато раніше, це якраз таки через те, що я вже щось знала на підсвідомому рівні від батьків, – пояснює пані Вікторія.

Ортодонтія – складна наука, яка потребує багато років вивчення та практики, а про постійне удосконалення я взагалі мовчу. Наприклад, стоматологу-терапевту потрібно 2-3 роки для практики, хірургу або стоматологу-ортопеду потрібно 5 років, то щоб розібратися в ортодонтії потрібно мінімум 7 років та постійне вдосконалення.

- Як на мене, ортодонтія серед стоматологічних направлень – найважча. Проте, пам’ятаємо, що немає межі для удосконалення. Вік живи – вік навчайся, – додає Вікторія Заходякіна.
 

Кому потрібне ортодонтичне лікування

Раніше вважалося, що ортодонтія – це наука лише про нерівні зуби. З усім тим зараз межі можливостей ортодонтії розширюються та починаються з:

 • Патологій неправильно розташованих зубів (найбільше турбує сучасних сум’ян);
 • Неправильне функціонування щелепи (людина не може повноцінно їсти та розмовляти);
 • Діти з вродженими вадами (розщеплення піднебіння чи губи, проблеми суглобів нижньої щелепи (може бути через велику стресовість).

Досить цікавий факт, що стрес впливає не тільки на наш психологічний стан, але і фізично – погіршення роботи жувальних м'язів обличчя. Саме призначення брекетів може бути як естетичним (для поліпшення зовнішнього вигляду зубів), так і медичним (для виправлення функціональних аномалій та запобігання проблем зі здоров’ям порожнини рота).

До основних ознак неправильного прикусу відносять:

 • «Мужнє підборіддя» - сильно випирає;
 • Постійний неприємний біль у місцях лицьових суглобів;
 • Дивні (сторонні) звуки під час жування;
 • Різці нижнього ряду зубів при змиканні щелеп знаходяться над верхніми (в ідеалі – за ними);
 • «увігнутий» профіль обличчя.

До мінусів носіння брекетів відносять:

 • Послаблення емалі у наслідок чого з'являються проблеми з яснами;
 • Можливі алергічні реакції на склад металу;
 • Прискіпливий раціон харчування: не можна твердої їжі;
 • Багатокроковий догляд кожного дня.

Після лікування з брекет-системою для остаточного «закріплення» голівудської посмішки ортодонти «одягають» на пацієнта ще ретейнер або капу. Це останній етап до посмішки вашої мрії, який називається ретенційний період.
 

Кому потрібно звернутися обов'язково

Пані Вікторія наголошує на маленьких дітках, які мають якісь алергії чи лор-патології – дуже часто це пов’язано з проблемою зубо-щелепної системи. Тому, ті, хто має аденоїди, тонзиліти, алергічні риніти – обов’язково повинні бути під наглядом ортодонта.

- Проблема у цій ситуації у тому, що не завжди лор-лікарі скеровують батьків до ортодонта, хоча потрібно, – ділиться за нами Вікторія.

Діти з проблемами опорно-рухового апарату, тобто сколіоз, плоскостопість, наприклад, мають наслідки й в патологіях прикусу. Ця тема останнім часом набуває все більшого попиту серед людей, як розповідає пані Вікторія. Тут також все пов’язано. У людини взагалі пов’язані всі системи між собою.

Виправивши патологію у дитячому віці – ви полегшите собі лікування у майбутньому.
 

Коли приходити за голівудською посмішкою

- Якщо говорити саме про перший візит, то це десь 5-6 років, якщо, звичайно, вас не направляв стоматолог раніше. Підлітки, своєю чергою, інколи приходять навіть запізно. Що стосується дорослих людей, то тут все трішки простіше, якщо можна так сказати. Тут два варіанти існує: або в дитинстві була ортодонтія, але не закінчили курс лікування, або ж у батьків не було можливості на лікування, – розповідає Вікторія Заходякіна.

Наразі є 3 вікові групи: малеча (6-9 років), підлітки (10-14 років) та дорослі. І в кожного може бути до 10 варіантів шляхів вирішення тієї чи іншої проблеми.

- Взагалі, ортодонтія – це як одна родина. Ми знаємо кожну родину та їх улюбленців, а ті, хто приходив дітьми – можуть повернутися знову вже заміжніми чи одруженими. Тому я наголошую на тому, щоб починати лікування у дитинстві, щоб у старшому віці довести вашу посмішку до рівня Голлівуду, – пояснює Вікторія.

Інколи стоматологи можуть казати: «Чекайте поки вилізуть усі постійні зуби». Але не враховують, що тоді може бути запізно. У результаті доводиться переходити одразу до найвищого рівня виправлення ортодонтичної проблеми – щелепно-лицьова хірургія, коли потрібна вже операція, а не брекети чи пластинка.

Раніше більше зверталося саме дітей, бо батьки не звертали уваги на посмішку. А зараз – це зовсім інше. Наразі брекети – це як бренд якийсь чи стиль на рівні ботоксу губів або татуажу брів. Усі рівняються на вигаданий кимось шаблон: надуті губи, нарощені нігті, довгі вії, ідеальні брови та рівні зуби. Тому зараз усе більше вікових пацієнтів, а тобто 25+. Зазвичай, більше дівчат. Звичайно, хлопці теж є, але менше.

Якщо говорити у відсотках, то приблизно:

 • Маленьких діток – 40% (6-9 років);
 • Підлітки  – 40% (10-14 років);
 • Дорослі – 20%.

Наразі побільшало людей з віком 25+, бо у більшості є потреба протезування, як нам розповідає пані Вікторія. Ті деформації, які відбулися, – потрібно вирівнювати ортодонтичним шляхом, щоб запобігти усім можливим наслідкам.

- Від себе хочу додати, що закликаю батьків не чекати сигналу від своїх стоматологів, не чекати поки проріжуться постійні зуби, а все ж таки показатися у 5-6 років. Вам можуть сказати: приходити на перегляд кожні 3 місяці чи 6, або що взагалі не треба, – закликає Вікторія Заходякіна.
 

На фото Вікторія Заходякіна, лікар-ортодонт

Вартість ортодонтичного лікування

В арсеналі лікування в ортодонта є багато методів, техніки, обладнання, що може бути корисним для пацієнта. Лікування залежати від досвіду лікаря (що саме застосувати у вашому випадку), який час та у якому обсязі – усе це на розсуд лікаря.

- У нас немає єдиної схеми за якою ми лікуємо якусь певну проблему. В одному ж і тому випадку можна застосовувати кілька методів лікування. Тому кожного разу ми обираємо, який саме варіант підходить цьому пацієнтові: знімна чи ні, логопедичні вправи чи вправи на розвиток щелепної системи або можливо коригування іншими спеціалістами (лори, остеопати, ортопеди загального профілю) – усе це залежить від віку. Якщо нічого не допомагає – тільки операція, – пояснює Вікторія.

Цінова політика ортодонтії – складна річ, бо залежить від багатьох факторів: вік, проблема, лікування. Сама консультація, зі слів пані Вікторії, може коштувати від 300-500 грн в ортодонтів. Обладнання лікування зубів – від 5 до 7 тис. грн. Брекет-система також коштує по-різному, усе залежить від їх виду, матеріалу, але у середньому від 15 до 20 тис. грн. Найдорожчий інструмент зараз – це елайнери, від 2-3 тис. доларів, з урахуванням усього процесу та етапів.
 

Скільки триває ортодонтичне лікування

Лікування загально може тривати від 5 місяців до 5 років, залежно від віку пацієнта та проблеми. У дітей з патологіями лікування триває від 5 років, поки не завершиться формування організму – 18-20 років. Найчастіший термін лікування на брекетах – це 2-3 роки. Якщо це раннє лікування у діток, тривати воно може 1-2 роки й у дорослому віці так само, аби доробити вашу голлівудську посмішку. У дорослих лікування, що на брекетах, що на елайнерах – 1-3 роки, якщо не потрібна операція.
 

«Перші тижні вторгнення, а вони телефонують, щоб поставити брекети»

- За увесь період вторгнення я нікуди не виїжджала, а перші пів року, напевно, була єдиним ортодонтом у місті, тому намагалася пропонувати свої послуги через Sumy.Go. Навіть виїжджала на дім, якщо потрібна була моя термінова допомога. Взагалі, дуже здивували пара пацієнтів, які у перші тижні вторгнення телефонували та питали скільки коштують брекети та коли можна буде поставити. Я була у шоці, чесно. Але люди є люди, – ділиться з нами своєю історією пані Вікторія.

Зараз ситуація трішки змінилася. Багато пацієнтів Вікторії виїхало за кордон і їй доводилося шукати їм фахівців у тому місті, куди вони їхали та саме у тому напрямку, у якому працювали. Проте, як зазначає стоматологиня, тішить, що люди повертаються до своїх лікарів через ряд причин: цінова політика іншої країни, багато складностей.

- Через це з’являється якась гордість за наш народ, за нашу силу та незламність, – підсумовує сумська ортодонтка Вікторія Заходякіна.

Читайте також:
Скільки аптек у Сумах – ми порахували

Чи продають ліки без Е-рецепта в сумських аптеках

Сумська офтальмологиня Валерія Березняк: «Кожен сам вирішує: хоче він бачити чи ні»

«Кожен випадок раку індивідуальний» - поради з діагностики від сумського лікаря-онколога

Сумська гінекологиня Олеся Манурина: «Бережіть себе і любіть, не нехтуйте обстеженнями»

«Цукровий діабет може стати початком цілого букету захворювань», - поради сумського ендокринолога Віри Стрільчук

Сумський ортопед Юрій Бадеон: «Не можна окремо лікувати руку чи ногу, потрібно комплексно підходити»

Приєднуйтесь до наших сторінок в соцмережах і слідкуйте за головними подіями: